Elma Şarabı Mide Ülserine Neden Olabilir Mi?


İçtiğimiz elma şarabı mı ülsere sebep olur yoksa midemizdeki var olan rahatsızlıktan dolayı mı elma şarabı midemizdeki ülseri tetikliyor? Mide ülseri günümüzde birçok kişide olabiliyor. Mide ülseri olduğumuzu nasıl anlarız ve neler mide ülserimizi  daha da tetikler? Yiyecekler mi midemizde ülser yapar yoksa midemizde oluşan bir hastalıktan dolayı mı mide ülseri oluruz? Yediğimiz ve içtiğimiz birçok yiyecek midemizde yanma hissi yaratabilir. Fakat midemizin yanma sebebi bu yiyecekler midir yoksa daha önceden var olan bir hastalıktan dolayı mı yediklerimiz midemizi rahatsız eder? Ayrıca sadece mide ülseri değil vücudumuzda oluşan hazımsızlık  ve bazı gıdalar alerji olduğumuzu nasıl fark ederiz bunları bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. 

Elma Şarabında Neler Var? İçerisindekiler Mide Ülserine Neden Olur Mu? 

Gerçek bir elma şarabında sadece elma vardır. Elma suyunda olduğu gibi sadece elma var fakat elma suyundan tek farkı şarabın fermantasyona uğramasıdır. Yani elma şarabı mide ülserine neden olmaz sadece midenizde var olan ülseri tetikler. Bağırsaklarda bulunan bazı bakteriler ve ya kullandığımız bazı maddeler yani aşırı alkol ve ya sigara tüketimi de mide ülserine neden olan faktörlerdir. Mide ülseri sindirim sisteminin aşırı zarar görmesinde oluşan bir hastalıktır. Elma şarabını içtikten sonra midenizde yanma hissi bırakabilir. Eğer midenizde böyle bir yanma hissiniz oluyorsa bir doktora başvurmak gerekebilir.  

Her mide yanması da mide ülseri demek değildir. Yediğiniz yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon da gösterebilirsiniz. Mesela elma şarabı içtikten sonra göğüs kafesinizin arkası yanıyorsa ve ağrı hissediyorsanız ve mideniz sık sık ekşiyorsa reflü hastalığı da olabilir. Reflü dışında da IBS hastalığı yani fruktoz intolansı olabilir bu hastalıkta da meyvelerdeki ya da meyve sularında ki şekeri sindirememektir. Bu hastalığın tedavisi ise yoktur. Yapmanız gereken tek şey meyve ve meyve sularından uzak durmak olacaktır. Ülserin tedavisinde ise doktorunuz bazı ilaç kullanmayı tavsiye edebilir ayrıca ilaçlar dışında da uzak durulması gereken yiyecekler hakkında da bir diyet listesi yapabilir. Bağırsaklarda ki bakterileri ve midedeki asidi azaltmak için reçeteli ilaçlar kullanabilirsiniz. 

1 51
Elma Şarabı Mide Ülserine Neden Olabilir Mi? 36

Mide ülserinde mideyi yakan yiyeceklerin diyet listesi nasıl belirlenir sorusu önem arz eder.Öncelikle midenizi yakan yiyeceklerden uzak durmak ve bir diyet listesi yapmak doktorunuzun yapacağı bir şeydir. Doktorunuz bazı tahliller yaptıktan sonra teşhisi koyduktan sonra diyet listesini belirler. Genellikle diyet listesinde alkol, sigara, asitli içecekler, kafein içeren içecekler, asitli bazı meyveler yer almaktadır. Bu meyveler genelde portakal, kavun mandalina limon gibi asitli meyvelerdir. Sadece meyveler değil tabi yemeklere konulan baharatlar, acı yemekler ve çok yağlı yemeklerden de kaçınmak gerekir. Mide ülserine iyi gelen yiyecekler içerisindekafeinve asit bulunmayan yiyecekler ve içecekler midenize zarar vermez. Elma armut gibi meyveler ve aloavera suyu mide ülserine iyi geldiği bilinmektedir. Mide ağrısı ve mide yanmasını hafiflettiği bilinmektedir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir? 

Genellikle ülserle karıştırılan bir hastalıktır. Yemek yedikten sonra tıpkı ülser gibi mide yanması olur. Eğer her yemekten sonra ya da haftada ikiden fazla midenizde ekşime yaşıyorsanız reflü olma olasılığınız çok yüksek. Genellikle aşırı yağlı ve baharatlı yemeklerden sonra midenizde ekşime yaşarsınız. Reflü teşhisi konduktan sonra diyet listesi oluşturmanız gerekir. Aşırı yağlı baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Reflü sindirim sistemi bozukluğu olan hastalarda genellikle yemekten sonra midenin ekşimesi, sol tarafın kolun ve ya omuzun ağırlaşması bu ağırlığın enseye doğru yayılması reflü hastalarının en sık yaşadığı belirtilerdir. Bu omuz ve sol tarafın ağırlaşması kalp krizi belirtileri ile karıştırmamak gerekir. Eğer sol kolunuz hem ağırlaşıyorsa ve bununla birlikte terleme titreme de dahil oluyorsa hemen bir hastaneye girmekte fayda var çünkü kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz. Reflüsü olanlar yemeklerinde bitkisel yağlar kullanırsa baharatlardan uzak durursa ve kafein Alarko ve sigaradan uzak durursa midesindeki ekşimeler büyük oranda azalacaktır.

2 50
Elma Şarabı Mide Ülserine Neden Olabilir Mi? 37

Bazı gıdalara alerjimizin olduğunu nasıl anlarız?Tükettiğimiz bazı yiyeceklere alerjimiz olabilir. Peki, bunu nasıl anlarız? Belirtileri genellikle ağzımızda kaşıntı, kusma, ishal ve aşırı karın ağrısı oluyorsa doktorunuza danışmak gerekebilir.  Yediğimiz bazı yiyeceklerin alerjik reaksiyon gösterme olasılığı daha yüksektir. Örnek olarak kavun alerjik reaksiyon gösteren bir meyvedir. Kavun yedikten sonra mideniz yanıyorsa doktorunuza danışmanız gerekebilir. Portakalda bazen ülser olan kişilerde mide yanması yaratabilir özellikle peptik ülseri olanlarda mide yanmasına sebep olur. Ayrıca ince bağırsaklar portakalın içinde bulunan bazı proteinleri ve şekeri eritemiyorsa portakal yediğiniz zaman hazımsızlık yaşayabilir ve hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kusma gibi komplikasyonlar görülebilir.

Kafein tarzı içecekler ve yiyeceklere alerjimiz olabilir içerisinde kafein bulunan yiyecekleri tükettiğimizde bazı reaksiyonlar vücut gösterebilir. Bu yiyecekler nelerdir peki? Kahve, çikolata ve bazı enerji içeceklerinde kafein bulunur. İnsanlar genelde sadece mide yanması olarak tahmin ediyorlarsa da başka belirtileri de vardır. Bunlar baş dönmesi, gergin olmak, titreme ve hızlı kalp atışı olarak kendini gösterir. Huzursuz bağırsak sendromu nedir? İltihaplı bağırsak sendromu olanlarda bazı meyveleri yedikten sonra midenizde yanma hissi oluşabilir. Herkeste aynı yiyecek rahatsızlık vermeyebilir. Hangi yiyeceğe karşı mide yanması yaşıyorsanız onu diyet listenizden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir