Elektrolit İçeren İçecek Önerileri


Spor yapmadan önce ve spor sırasında ve sonrasında vücudunuzda yeterli oranda su bulunması önemlidir. Su, 45 dakikadan daha az süren sporlarda terle uzaklaşan sıvı kayıplarını yenilemenin en iyi yoludur. 45-60 dakika süren  spor ya da egzersizlerde elektrolit kaybettiğiniz anlamını da taşır. Elektrolitler sıvı dengesinin korunmasına ve kasların kasılıp sinir uyarılarına yardımcı olmaktadır. Sıvı ve elektrolitleri yenilemek için düşük kalorili içecekler arasından seçim yapabilirsiniz.

indir 9 1
Elektrolit İçeren İçecek Önerileri 36

Diyet Spor İçecekleri

Diyet spor içecekleri kalorisizdir. Ter içinde kaybedilen elektrolitlerin bir çoğunu içerir.Tercih ettiğiniz içecekte hangi elektrolitlerin bulunduğunu görmek için bileşen listesinde “elektrolit kaynakları” olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Sor içeceği markaları , 30 kalori ve 7 gram karbonhidrat ile düşük kalorili bir seçenek sunmaktadır.

Elektrolit Tabletleri ve Tozları

Diyet spor içecekler anında içmeye hazır oldukları için, elektrolit tabletleri ve tozları da taşınabilir oldukları için  uygundur.Elektrolit tozları tipik olarak paket başına yaklaşık 10 kaloridir ve bazı markalar bağışıklığı destekleyici C vitamini, ç inko ve selenyum içerir. Koruyucu maddelerden  kaçınmak istiyorsanız elektrolit tablet ve tozları iyi bir seçenektir.

Hindistan Cevizi Suyu

Elektrolitleri ve karbonhidratları yenilemenin en güzel ve doğal yolu hindistan cevizi suyudur.Gnç , yeşil hindistan cevizi suyu porsiyon başına 50 kalori ve 11 gram karbonhidrat içerir. İçinde koruyucu maddeler bulunmaz. Hindistan cevizi suyu tek porsiyon kartonarda ve kutularda satılır. Hindistancevizi sütü ile karıştırmamak için etiketleri dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

Düşük Kalorili Smoothies

Smoothies ev yapımı olması durumunda , elektrolitleri koruyucu madde ve şeker eklemeden yenilemenin  uygun yollarından biridir. Egzersiz sonrası bir smoothie için su, meyve ve sebzeler yeterli olacaktır.Su , smoothilerde kaloriyi düşük tutar. İlave tuz gerektirmeyen diğer bir sıvı seçeneği süttür. İnek sütü, soya sütü, badem sütü veya şekersiz hindistancevizi suyu  seçenekleri arasından birini tercih edebilirsiniz.

indir 10 1
Elektrolit İçeren İçecek Önerileri 37

Meyve ya da sebze  eklemek sizin tercihinize kalmış. Meyve ekleyecekseniz; muz,çilek ,yaban mersini ve portakal uygun seçenekler olabilir. Sebze ekleyecekseniz; ıspanak ve lahana gibi yapraklı sebzeler elektrolit ,A,C ve K vitamini sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir