Elektrolit İçeren Gıdalar Nelerdir?


Elektrolit açısından zengin içecekler mi arıyorsunuz? İlk olarak, bu besinlerin neden gerekli olduğunu anladığınızdan emin olun. Elektrolitler, elektrik yükü taşıyan minerallerdir. Vücudunuzun sinir ve kas fonksiyonunu düzenlemek, asit-baz dengesini korumak ve sıvı dengesini korumak için onlara ihtiyacı vardır. Klorür, potasyum, sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitler ter yoluyla kaybolabilir ve yediğiniz yiyeceklerle değiştirilmesi gerekir.

Sodyum ve Klorürlü Gıdalar

Sodyum ve klorür-sofra tuzu oluşturan iki elektrolit gıdalarda birlikte bulunur ve uygun hücre fonksiyonu için sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Sodyum ve klorür içeren yiyecekler arasında sofra tuzu, sığır eti, domuz eti, sardalye, peynir, zeytin, mısır ekmeği ve lahana turşusu bulunur. Şarküteri etleri, cips ve diğer atıştırmalıklar, fındık, tereyağı, margarin, mayonez ve birçok çeşni gibi tuz ilavesiyle yapılan tüm işlenmiş ve konserve yiyecekler hem sodyum hem de klorüre sahiptir. Bununla birlikte, çoğu Amerikalı zaten ihtiyaç duyduklarından daha fazla sodyum ve klorür aldığından, günlük 2.300 miligram sodyumu geçmemesi önerilir, Amerikan Kalp Derneği önerir.

Sodyum ve Klorurlu Gidalar
Elektrolit İçeren Gıdalar Nelerdir? 36

Potasyum Açısından Zengin Gıdalar

Potasyum çok sayıda meyve ve sebzede, özellikle yapraklı yeşil sebzelerde bulunur. Ispanak, şalgam yeşillikleri, lahana yeşillikleri ve lahana, muz, domates, portakal, kavun, patates ve tatlı patates, kuru erik, kuru üzüm, Bezelye ve fasulye sadece birkaç örnektir. Potasyum klorürden yapılan süt ve tuz ikameleri de iyi kaynaklardır. Bu mineral normal hücre fonksiyonunu destekler, kan basıncını düzenler ve kemik kaybına ve böbrek taşlarına karşı korur. Potasyumda düşük bir diyet, ulusal Sağlık enstitülerinin işaret ettiği gibi, yorgunluk ve glikoz intoleransından anormal kalp ritmine, solunum zorluğuna ve kardiyovasküler sorunlara kadar hafif ila ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Günlük önerilen potasyum alımı kadınlar için 2.6 gram ve erkekler için 3.4 gramdır; bu gereksinimler hamilelik sırasında artar. Diyetinizde daha fazla potasyum almak için elektrolit bakımından zengin içecekler içmeyi düşünün. İdeal olarak, şekersiz markaları tercih edin. Daha da iyisi, elektrolit bakımından zengin bir maden suyuna geçmeyi düşünün.

Gıdadaki Kilit Elektrolit: Magnezyum

Magnezyum kemik ve diş gelişimini, sinir ve kas fonksiyonunu ve protein sentezini destekler. Diyetinizde yeterli miktarda magnezyum almak, kalp hastalığı riskinizi artıran bir faktör olan yüksek tansiyona karşı da koruyabilir. Aslında, bu mineral 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonda yer almaktadır. Yapraklı yeşillikler, fasulye, fındık, avokado ve yulaf ezmesi magnezyum bakımından zengindir. Eğer bir kadınsanız, günde en az 310 miligram bu mineral alın. Erkekler yaşlarına bağlı olarak günde 400 ila 420 miligram hedeflemelidir. Magnezyum eksikliğinin bulantı ve yorgunluğa, Kas kramplarına, kalsiyum ve Potasyum eksikliklerine, kardiyovasküler problemlere ve daha fazlasına yol açabileceğine dikkat edin.

Magnezyum
Elektrolit İçeren Gıdalar Nelerdir? 37

Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar

Vücudunuz diğer süreçlerin yanı sıra kemik ve diş oluşumu, kan pıhtılaşması, kas ve enzim fonksiyonu ve vazodilatasyon için kalsiyum kullanır. Bu mineral en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Et, sardalye gibi kemikli balıkların yanı sıra yumurta, müstahkem kahvaltılık tahıllar ve fasulye de kalsiyum içerir. Kalsiyum alımınızı artırmak için kuru kayısı, incir, kuşkonmaz ve lahana yeşillikleri de yiyebilirsiniz.

Ulusal Sağlık enstitülerinin belirttiği gibi, bu mineralin yaklaşık yüzde 99’u dişlerde ve kemiklerde depolanır. Çoğu insan gıdalardaki kalsiyumun sadece yüzde 30’unu emer. Bu nedenle, diyet takviyeleri almak veya elektrolit bakımından zengin içecekler içmek eksiklikleri önlemeye ve kemiklerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Kalsiyum eksikliğinin kemik kaybını hızlandırabileceği ve kemik yoğunluğunu etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunur. Elektrolit bakımından zengin içecekler sıvı ve elektrolit seviyenizi dengelemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu içecekler mutlaka sağlıklı değildir. Birçok marka çok fazla şeker, yapay gıda boyaları, sentetik tatlar ve koruyucular içerir. Şekersiz bir içecek arayın veya doğal bir tatlandırıcı olan stevia ile yapılan organik bir marka seçin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir