Elektrik Tasarrufu İçin Yapılabilecek Taktikler


Uygulayacağınız küçük taktiklerle her ay faturalarınızdan tasarruf etmeniz mümkün. Karantina dönemlerinde artan fatura fiyatlarını düşürebilirsiniz. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler şunlardır. Doğru ampulü seçin. Enerji tasarruflu lambalar kullanın. Telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler gibi cihazları doğru şekilde şarj edin. Şarj etmeye devam etmesine izin vermeyin. Kullanmadığınız elektrikli aletleri fişe takmayın. Çamaşır ve bulaşık makinesini tamamen dolmadan çalıştırmayınız.

Beyaz eşya seçerken yüksek tercih yapın. Bu ürünler başlangıçta pahalıdır, ancak uzun yıllar kullandıktan sonra size kar getirebilirler. Saç kurutma makineleri çok fazla elektrik harcar. Dikkatli kullanılırsa %10 enerji tasarrufu sağlanabilir. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler içinde doğru yiyecekleri buzdolabına doğru sıcaklıkta koyun. Bunu yapmamaya dikkat edin. Buzdolaplarını kalorifer petekleri gibi alanlardan uzağa ve soba yakınlarına yerleştirin.

Elektrik Tasarrufu İçi Yapılması Gerekenler

Ütü tercihinde yüksek tasarruflu modelleri tercih edin. Fırın pişerken fırının kapağını açmayın. Kazan her çalıştırıldığında ek enerji tüketir. Kombi bakımı ve radyatör temizliği, doğalgaz faturasını düşürmeye yardımcı olur. Kalorifer peteklerinin önleri bloke edilmemeli ve güç dağıtımı zorlaştırılmamalıdır. Oda sıcaklığının 23’ten 22’ye yani 1 dereceye düşürülmesi yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Pencerelerdeki ve kapı altlarındaki yapışkan bantlar yüzde 70’e kadar ısı tasarrufu sağlar. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler için oda sıcaklığını korumak için kapıları kapatın. Isınmak için kombin seviyesini artırmak yerine daha kalın giysiler giyin. Radyatörlerin havasını düzenli olarak alın. Güneş parlarken perdeleri açık tutun ve geceleri perdeleri kapatın.

Elektrikten Tasarruf Etmenin Bazı Pratik Yolları

Enerji tüketiminin hızla arttığı günümüz dünyasında, yaşam konforunu etkilemeden doğal kaynakların korunması ve maliyetlerin düşürülmesi için enerji tasarrufu büyük önem taşımaktadır. Enerji tasarrufu kavramı ile enerji verimliliği kavramları arasındaki fark şimdiden belirgin hale geliyor. Ticari binaların planlama aşamasında, bina otomasyon sistemleri öncelikle iklimlendirme (ısıtma/soğutma) ve aydınlatma işlevlerini optimize etmek için kullanılır.

Böylece kurulum aşamasından itibaren kullanım dahil ciddi enerji tasarrufu/verimliliği sağlanmaktadır. Öte yandan yurtlarda bu tür çalışmalar halen yaygın değildir. Bu nedenle evlerimizde enerji tasarrufu yapmak bizim elimizde. Aşağıdaki öneriler listesi bu amaçla oluşturulmuştur ve günlük hayatta çok az çabayla harika sonuçlar elde edebileceğimizi gösterir.

Aydınlatmada Elektrik Tasarrufu İçin

Gün ışığı en güçlü, en temiz ve sağlıklı aydınlatma aracımızdır. Gün ışığından en iyi şekilde yararlanmaya özen göstermeliyiz. Okumak, değerlendirmek vb. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler arasındagün içinde işlerimizi yapmak ve ev eşyalarını gün ışığını engellemeyecek şekilde yerleştirmek bir avantaj olarak görülür. Enerji tasarruflu lambaların kullanılması bu konuda verimliliği önemli ölçüde artırmaktadır. Koridorlar, merdivenler, soyunma odaları gibi sürekli kullanılmayan alanlar için sensör kontrollü aydınlatma seçeneklerini değerlendirin. Bu, farkında bile olmadan tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Ev duvarlarının renginden ışık kaynaklarının konumuna kadar birçok faktör aydınlatmanın kalitesini etkiler

maxresdefault 2
Elektrik Tasarrufu İçin Yapılabilecek Taktikler 36

Isıtma ve Soğutmada Elektrikten Tasarruf Etmek İçin

Termostatik ısıtma ve soğutma cihazları, ortam sıcaklığını daha hassas bir şekilde kontrol etmenizi sağlar ve gereksiz zaman ve alanlarda enerji israfı yapmaz. Örneğin. Ortam sıcaklığını 1 °C düşürmek ortalama %5-10 tasarruf sağlar. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler özelinde yalıtım, en önemli enerji verimliliği araçlarından biridir. Bina yalıtımı, perdelerin gündüz açılıp, gece kapatılması gibi yöntemlerle ciddi verim alabilirsiniz. Modern yüksek teknolojili ısıtma/soğutma cihazları düzenli bakım gerektirir. Bazı parçalar kirli, eski vb. Cihaz bir nedenden dolayı kötü performans gösteriyor olabilir. Bakım aralıklarını kaçırmamalısınız. Etrafınızdaki hava kuru olduğunda, algılanan sıcaklık düşük kalır.

Alanda bulundurduğunuz su kapları basit bir yöntemle nemlendirme sağlar ve algılanan sıcaklığı arttırır. Kullandığınız ısıtma/soğutma ekipmanı için yüksek verimlilik standartlarına sahip ekipman tercih ettiğinizden emin olun. Örneğin.  İnverter klima sistemleri gereksiz yere yüksek miktarda enerji tüketir. Doğal kaynakları ev ortamı için de kullanılabilir. Kışın güneş alan odalarda perdeleri açık tutmak, yazın pencereleri farklı yönlerden açmak gibi basit uygulamaları ihmal etmeyin.

maxresdefault 3
Elektrik Tasarrufu İçin Yapılabilecek Taktikler 37

Mutfakta ve Diğer Ev Aletlerinde Elektrik Tasarrufu Yapmak İçin

Bunun farkında olmasak da mutfak evin en çok enerji harcayan bölümüdür. Özellikle buzdolapları çok fazla enerji harcar. Bu nedenle buzdolabını pişirme bölmesinden ve güneşten uzağa yerleştirmek önemlidir. Buzdolabını açtığınızda ihtiyacınız olan malzemeleri tek seferde almaya çalışın. Bu sayede kapağı sık sık açarak sıcaklık dalgalanmaları oluşturmazsınız. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler için mevsime göre yapılması gereken ısıtma ayarlarını ihmal etmeyin. Yiyecekleri/içecekleri ağzınız kapalı olarak buzdolabında muhafaza etmeniz ve yiyecekleri oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına koymanız gerekir. Yemek pişirmek için düdüklü tencere kullanmak diğer yöntemlere göre yarı yarıya enerji harcar. Pişirme kaplarının boyutu ve malzemesi de enerji tüketimini etkiler. Örneğin. Elektrikli ocakta yemek pişirirken, ocak çapından daha küçük çaplı tencere/tava kullanarak çok fazla enerji harcarsınız.

Fırını kapatmak ya da sadece yemek için çalıştırmak enerji tasarrufu için iyi bir yol değildir. Aynı anda birkaç yemeğin benzer pişirme sürelerinde pişirilmesi önemli bir katkı sağlar. Genel olarak yemeklerin pişme sürelerine de dikkat etmek önemlidir. Bol su vermek için 10 dakika. Ek bir yemek pişirmek, toplamda %10-15 daha fazla enerji tüketmenize neden olur. Elektrik tasarrufu için yapılabilecek taktikler arasında mikrodalga vardır. Isınma için mikrodalga fırın kullanmak %60-70 daha az elektrik tüketecektir. Duvara takılı olan çoğu cihaz kapatılsa bile elektrik kullanmaya devam eder. Elektronik cihazlar, bekleme modundayken kullandıkları enerjinin %10’unu kullanır. Düğme uzatma kablosu ve üçlü priz gibi araçları kullanarak aynı anda birden fazla elektronik cihazın güç tüketimini tamamen durdurabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir