Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı ve Diş Çıkarma Süreci Nedir?


Ek gıdalara geçerken isimleri için geçerli olan bir kuraldır. Yani kurallar, bebeğinizin sütü veya bebek maması ile beslenirken geçerlidir. Bebeğinize ne zaman yeni bir yiyecek verirseniz, 3 gün boyunca başka bir yiyecek vermeyin. Ayrıca ilk öğün sadece 1-2 yemek kaşığı olmalıdır. Bebeğinizin temel gıdası anne sütü olarak verilir, bu nedenle açlık riski yoktur.

Bu yemek kademeli olarak 3 gün boyunca  devam edecektir. Yemeğiniz üzerinde olumsuz bir  etkisi olup olmadığını kontrol edin. Bebeğinizin vücudunun kızarıklığa, şişmeye, şiddetli gaza ve ağlamaya, kusmaya ve ishale neden olup olmadığını kontrol edin. Bunlardan biri veya her ikisi varsa, yemek kesilir ve 15-21 gün boyunca verilmez.

Aynı şey daha sonra verildiğinde olursa, yemek menüden kaldırılmalıdır.  Bu noktada doktorunuzun tavsiyesine başvurmalısınız.  Üç gün kuralı, bebeğinizin zevklerini ve ek gıdalara tepkisini anlamanıza da yardımcı olur.

Hangi yiyecekleri sevdiğini nasıl anlayacağınız ve gelecekteki beslenme programlarını düzenlemenize yardımcı olacaktır. Takviyelere geçerseniz 9-10 aya kadar 3 gün kuralına devam etmelisiniz. Ailenizde veya bebeğinizde atopik yapılar veya alerji geçmişi varsa, bu 12 aya kadar devam ettirilmelidir. 
 

Ek Gıdaya Geçiş


İlk 6 ay sadece anne sütü  verilmelidir.  Ek gıdaya geçiş çok heyecanlı ve güzel bir andır. Ancak önemli noktaları bilmekte fayda var. Bebeğinizin ana ve ara öğünlerini iyi ayarlamalısınız. Bu konuda bir uzmandan da destek alınması faydalı olacaktır.

Ayrıca Buna Bakın  Karaciğerdeki Yağlanma İçin Diyet Önerisi

Her bebeğe özel bir besin takviyesi programı verilmelidir. Bebekler aynı yaşta bile farklı gelişim evrelerinde olabilirler. (Diş sayısı, oturma, yutma vb.) O yüzden burada size bazı temel bilgiler önemlidir.

 
Birinci kural; Bir yemekle başlayın, 3 gün artırın ve sadece bu yemeği verin (3 gün kuralı). Örneğin meyveli yoğurt yoktur. Sadece yoğurt veya meyve püresi olmalıdır. 3. Günden sonra lütfen bir sonraki güne geçin. 6-7 ay boyunca ise yoğurt, sebze püresi, meyve püresi gibi besinler genellikle sorun yaratmaz.

6-7. Ayda tarhana ve yoğurt çorbası  verilebilir. Diğer bir kural ise öğün sayısıdır. Ek öğünler günde 2-3 öğünü geçmemeli ve bebek öğünün geri kalanında anne sütü ile beslenmeye devam etmelidir. Yumurta sarısı, tavuk suyu, çorba ve köfte (diş ve yutma kabiliyetine göre) verebilirsiniz.

Ek Gıdalar Ne Zaman Artırılmalıdır?

 

Aylar içinde daha fazlasını ekleyebilirsiniz ve bebeğiniz yavaş yavaş katı gıdaya geçiş yapar. Elbette bu süreçte bir doktordan yardım alınması da tavsiye edilir. 11-12 aylık  bir bebek aile sofrasında hemen hemen her şeyi yiyebilir.  Tuz, şeker, bal ve süt (inek, koyun ve keçi fark etmez) sadece bir yaşından itibaren verilir.

Mümkünse hazır ve paketlenmiş gıdalar, koruyucular veya tatlandırıcılar vermeyin. Anne sütünden takviyelere geçiş, büyümeyi izlemek kadar heyecan vericidir. Aylık olarak ölçülen kilo alımı ve bebek kapasitesi gelişimi entegre bir şekilde değerlendirilir.

Ayrıca Buna Bakın  Mutfaktaki Bakterilerden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Ve Diş Çıkarma  Huzursuzlukları


Bebeklerde ilk diş genellikle 5-8 ay içinde kızarır. Bazı bebekler 3 ayda diş çıkarırken bazıları 12-15 aya kadar diş çıkarmaz. İlk olarak mandibular kesici dişler, ön ve üst kesici dişler, üst ve  yan kesici dişler (ön dişlerin her iki tarafı), azı dişleri, köpek dişleri ve son olarak ikinci yan kesici dişler ortaya çıkar.

 Sıralamanın tüm bebekler için aynı olmadığını belirtmek gerekir. Genellikle üç yaşına kadar tamamlanan toplam 20 süt dişi vardır. Kalıcı dişler altı yaşında çıkmaya başlar.  
Diş çıkarma dönemi bebeğiniz için sancılı ve zor bir süreç olabilir. Diş çıkarırken olabilecekler; 

  •  Hafif ısı, 38 dereceden fazla değil 
  •  Artan tükürük 
  •  Huzursuzluk 
  •  İştah kaybı

Dişlerin çıkmasıyla 38 derecenin üzerinde ateş ve ishal beklenmez. Çok yüksek ateş veya başka belirtiler varsa, bebeğiniz hasta olabilir.

Diş Çıkarma Sürecinde İlaç Alınır mı?


Diş büyümesi doğal bir süreç olduğu için mümkünse ilaç alınması önerilmez. Ancak bebeğiniz çok huzursuzsa ve yemek yemeyi bırakırsa doktor tavsiyesi ile ilaç verilebilir. Lokal anestezik içeren diş jelleri tavsiye edilmez.

Elle masaj yapabilirsiniz. Hafif bir iştah kaybı normal kabul edilmelidir. Ek gıda tüketmek istemeyebilir. Sık sık emzirerek bu dönemi atlatabilirsiniz. Serin meyve ve sebze püreleri ve yoğurt hoş olacaktır. Sıcak katı yiyeceklerden kaçının. Bebeğinizin susuz kalmamasına dikkat edin. 

Ayrıca Buna Bakın  Hangi Meyveler İshal Yapar?

Bebekler Dişlerini İlk Ne Zaman Çıkarır?

Dişlerin çıkması için geçen süre bebekten bebeğe değişir. Özellikle anne ve baba dişlerinin çok önemli olduğu aylar. Ebeveynleri hangi ayda dişlerini gösteriyorsa, bebekleri de dişlerini gösteriyordu. Bu arada, vitamin ve ilaç verilmesi ile bu mümkün değildir. Tabii ki, vitamin eksikliği diş sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, eksiklik! Eğer öyleyse, bu vitaminin değiştirilmesi tavsiye edilir. Diğer tüm durumlarda gerekli değildir.

Bebeklerin çoğunda ilk diş 12. ayda kızarır. Ancak daha da gecikirse bazı testler gerekebilir. Gerekirse diş hekiminize başvurun.

 Bazı bebeklerin üç aylıkken dişleri olabilir. Sıkça sorulan sorulardan biri de erken çıkan dişlerin çabuk çürüyüp çürümediğidir.  Aslında dişler genellikle çürümez. Bunun  başka nedenleri de olabilir. Bebeklerin ilk dişleri çıktığında temiz bir ağız mendili ile dişlerini ve diş etlerini silebilirsiniz.

Sadece 2 yaşından itibaren diş macunu tavsiye edilir. 2 yaşından itibaren flor içermeyen diş macunu olacaktır. Ama asla yutulmamalıdır. Aksi takdirde diş macunu kullanmayınız. Süt dişleri 6 yaşında kalıcı dişlere dönüşmeye başlar ve en az kalıcı dişler kadar önemlidir. Hastalıklar ve diş çürüğü daimi dişlere de yayılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.