Egzersiz Yaptıktan Sonra Kollarda Oluşan Şişliklerin Sebebi Nedir


Antrenman sonrası kolda ufak bir şişlikte olsa çeşitli şişlikler oluşabilir. Genellikle bu şişlikler ne küçük ne de büyük şişliklerdir. Orta derecede oluşan bu şişlikler daha çok su tutmanın sonucu oluşmaktadır. Egzersiz sonrası kollarda çok yüksek miktarda sıvı birikimi söz konusu olduğu için şişlikler meydana gelir. Kol dışında vücudun diğer yerlerinde de şişmeler meydana geliyor ise sıvı birikiminden daha büyük bir problem olduğunu gösterir. Aynı zamanda sıvı birikimi kas oluşumu sırasında dokuların iyileşmesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Yani sıvı birikimi olumsuz bir şey gibi görünse de aslında kaz oluşumu sırasında normal kabul edilir. Fakat Ağrı yapması olumsuz bir yönüdür. Sıvı birikimi sonucu oluşan kol şişmelerine önlem bulmak için yeterince dinlenmek çok önemlidir. Sık sık ve dinlenmeden spor yapan kişilerde sıvı birikimi söz konusu olur. Bu insanlar da sıvı birikimi çok daha büyük bir şekilde seyreder. Bütün kolun şişmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda dinlenmeden spor yapan kişilerde vücudun diğer yerlerinde de şişmeler meydana gelebilir. Egzersiz sonrası kol şişmeleri göz ardı edilmemeli ve spor sonrası mutlaka belirli bir süre dinlenilmelidir.

Kas Anatomisi ve Fizyolojisi

Kaslar içerisindeki proteinler ile kas liflerini oluşturdu. Kas lifleri de hareket etme ve bir eylem uygulama sırasında kasların normal hareket etmesini sağlar. Kaslar arasında fibröz bir yapı bulunur. Bu fibröz aracılığıyla kaslardaki tendonlar kemiğe rahat bir şekilde iletilir. Dokularda herhangi bir parçalanma ya da zedelenme olduğunda Bizler de büyük oranda zarar görür. Kas hipertrofisi ise kasların normal büyüme düzeyinden çok daha hızlı ve anormal bir şekilde büyümesine denir. Spor ya da egzersize başlamadan önce mutlaka kas anatomisi hakkında ufak da olsa bilgi edinmek ve ona göre hareket etmek gerekir.

Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? - Özkaya Tıp Merkezi

Kas Bozulması ve Oluşumu 


Kas oluşumu sırasında Kas lifleri ve dokularında çeşitli yaralanmalar meydana gelir. Bu yaralanmalar sonucu Spordan sonra insanların çeşitli yerlerinde ağrılar söz konusu olur. Bu ağrıların sebebi kasların yırtılmasından kaynaklıdır. Aynı zamandan spor sonrası kasların zarar görmesi ile kolda ya da bacakta şişmeler söz konusu olur. Bu şişmeler normal bir Egzersiz sırasında olmazken ağır ve stresli egzersizler sonucu kendini gösterir. Bu şişliklerin ve ağrıların geçmesi için egzersiz sonrası protein tüketimi çok önemlidir. Aynı zamanda ağrılar geçene kadar ve şişlikler inene kadar dinlenme sürecine geçmek gerekir.

Omuzda kas yırtılması ve tendon iltihabı belirtileri neler? - Sağlık

Egzersiz Sonrası Kol Şişmesi


Stresli ve ağır egzersizler sonucu kolda ağrılar ve şişlikler ortaya çıkar. Bu şişlikler kolda sıvı birikimi sonucu oluşur. Vücut bağışıklığının vücuda karşı gösterdiği bir tepkidir. Kas oluşumu sırasında yapılan egzersizler kolda çeşitli hasarlara sebep olur. Bu hasarların giderilmesi için su birikimi başlar. Bu duruma en aza indirmek için egzersiz sonrası yaklaşık 2 ya da 3 gün kadar kasları dinlendirmek gerekir. Kasları dinlendirmeyip hemen ardından spor yapmaya devam edilirse çok daha büyük hasarlar ve ağrılar söz konusu olur. Kasların tamamen iyileşmesine gerek yok ama biraz iyileşmesi İyi olacaktır. Bu şekilde kasların şişliğini en aza indirmek mümkündür. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir