Egzersiz Yaptıktan Sonra Böbrek ve Sırt Ağrısı


Egzersiz yaptıktan sonra ağrınız varsa, bunun antrenmanınızla ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, egzersizden sonra böbrek ağrısını sırt ağrısı ile karıştırmak kolaydır. Tipik olarak, sırtta kasılan ve çalışılan kaslar nedeniyle ağrı hissedebilirsiniz.

indir 7 4
Egzersiz Yaptıktan Sonra Böbrek ve Sırt Ağrısı 36

Bununla birlikte, ağrının daha ciddi bir durumu da gösteriyor olabilir. Farklardan biri ağrı türüdür. Sırt ağrısı genellikle bir yaralanmadan sonra veya keskin ve ani bir hareket yaptıktan sonra ağrı verirken, böbrek ağrısı genellikle belli aralıklarla olur ve idrara çıkma sırasında ateş ve ağrı gibi diğer semptomlarla birlikte olabilir.

Böbrek Sorunları ve Taşları

Böbrek problemlerini gösteren ağrı genellikle omurganızın sağ ve sol alt kısmında hissedilir. Kalçanızın üstünde de ağrı hissedebilirsiniz. Birçok hasta ağrıyı şiddetli ve dalgalarla meydana gelen bir ağrı olarak tanımlar. Ağrının artmasıyla yan kıvrımlar ve ön kıvrımlar gibi yerlere de ulaşır. Bu tür bir acı hissettiğinde, böbrek enfeksiyonu veya böbrek taşları da dahil olmak üzere böbrekle ilgili başka bir rahatsızlığınız olabilir.

indir 8 4
Egzersiz Yaptıktan Sonra Böbrek ve Sırt Ağrısı 37

Böbrek taşlarını vücut genellikle kendi atar ama büyük taşlar tıbbi müdahale gerektirebilir. Böbrek taşlarının diğer semptomları arasında bulantı ve kusma, idrara çıkma zorluğu, idrar renginde değişme – pembe, kırmızı veya kahverengi – ve sürekli idrara çıkma dürtüsü bulunur.

Sırt Kası Yaralanması

Kas gerginliği ve sırt yaralanması, kasları aşırı uzattığınız veya aşırı gerdiğiniz egzersizler sırasında ortaya çıkabilir. Örneğin, basketbol veya futbol gibi sporlarda gövdenizi aniden bükerken. Egzersizle ilgili bazı sırt ağrıları sadece birkaç gün sürerken bazıları ise kronik olabilir, sürekli tekrar edebilir veya haftalarca ya da aylarca devam edebilir. Kaslar sadece gerilmişse bir problem yoktur ancak çok fazla ağırlık kaldırarak veya zayıf formda halter egzersizleri yaparak kaslarınızı yırtabilirsiniz.

Sinir Hasarları

Bölgedeki sinirler sıkıştığında böbreklerinizdeki ağrı sırtta hissedilebilir. Sinirler hasar gördüğünde veya yaralandığında, ağrı, rahatsızlık, uyuşma ve karıncalanma hissi hissedersiniz. Ayrıca sınırlı hareket aralığı yaşayabilirsiniz veya beliniz birkaç gün boyunca ağrıyabilir.

Omurgadaki sıkıştırma sinirleri etkiler böylece ağrı ve rahatsızlığı tetikleyebilir. Tedavi edilmezse, şiddetli veya uzun süre devam eden sinir sıkışması kalıcı uyuşukluğa ve kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Sırt ağrısını daha da kötüleştiren egzersizlerden kaçının.

Acil Durum İşaretleri

Uzmanlara göre, sırt ağrısı bazen ciddi bir sağlık sorununu gösterebilir. Sırt ağrınız dinlenirken bile devam ediyorsa, bağırsak veya mesane sorunları varsa veya düşme gibi travmadan hemen sonra ortaya çıktıysa bir doktora görünün.

Bir veya her iki bacağınızda uyuşma veya halsizlik hissederseniz veya bacağınızdan dizinize doğru hareket eden bir ağrı hissederseniz derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, grip benzeri semptomlarla birlikte sırt ağrınız varsa dikkatli olun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir