Egzersiz veya Spor Yaparken Yaralanma ve Sakatlıklara Dikkat


Yaşın ilerlemesi ve bazı kontrolsüz hareketlerden dolayı dirsek ağrıları yaşanabilir. Yapılabilecek yanlış antrenmanlar sonrasında tendonlar ve bağlar zarar görebilir, kas gerilebilir, sinirler sıkışabilir.  Ciddi dirsek ağrıları karşısında yapılması gereken ilk şey sorunun kökenine inmek ve bir doktordan destek almak gerekir. Dirseğin anatomisini bilmek nelerin yanlış yapıldığını bilmemize yardımcı olacaktır.

Dirsek Kemikleri

İki ana kemikten meydana gelen dirsek eklemlerine homeros ve ulna denir. Ulna denilen kısım üst kemiği homeros’un etrafına takılan bir ön kol kemiğidir. Bu kemiktir sen izin sivri olan kısmını meydana getirir.

Dirsek Bağları

Bir tek bağları basit eklemler kategorisinde bulunur. Bu eklemler üzerinden geçen birkaç kas ve bağ bulunur. Dirsek bağları kemiklerini bir arada tuttuğu gibi inanılmaz derecede sağlam ve güçlü bağ doku bantları görevini görür. Dirsekteki bağlar mikro yırtıklıklardan dolayı burkulabilir veya yırtılabilir. Burada yapılacak birkaç halter hareketi destek dualarınıza zarar verebilir. Özellikle yapılan yan yana hareketler verilen zararın boyutunu arttırır.

UCL Ligament Yırtığı

Yapılacak olan halter hareketinden dolayı dirseğin iç bağlarında yaralanma meydana gelebilir. Ulnar kollateral bağ, dirseğin içerisinden geçen ve eklemlerin bükülmesinde önemli rol oynayan bir bağ sistemidir. Beysbol oyuncuları oyun sırasında gerçekleştirdikleri fırlatma hareketleri ile ligamenti ciddi manada yaralayabilirler. Hızlı fırlatmalar sonucunda dirseğin iç kısmında baskı uygulanır ve dirsek ağrısı yaşanır. Yaşanan bu dirsek ağrılarının en önemli nedeni ise UCL gerginliğidir. Yaşanan ciddi UCL ağrılarında ve yırtıklıklarında ameliyat gerekebilir. Kısmen yaşanan ağrılar da ise dinlemeye ihtiyaç duyulur.

Kas Ve Tendom Yaralanmaları

Tendonlar son derece dayanıklı yapılardır. Ağırlık kaldırdığınız zaman tendon çekilir ve kemiğe yapışır. Böylece kasların ürettiği tüm kuvvet tendondan geçer. Tendonlara zarar verecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca tendonlar yoğun stres altında kaldıklarında da yırtılabilirler. Bunun dışında iltihaplanmada görülebilir.

Ağırlık kaldırmanın vücuda faydaları

Biçen Tendon Gözyaşları

Pazı iltihabını tedavi etmek için uygun hareketler ve reflekslerde bulunmak gerekir. Buna bukleler barfiksler ve sıra gibi hareketler dâhildir. Yaşanan iltihaplanma rahatsızlıkları sırasında antienflamatuar ilaçlar alabilir ve iyileşmeyi destekleyici hızlandırma hareketleri ile de destek olabilirsiniz. Eğer yaralanmanın boyutu çok ciddi ise tüm bisep tendonu yırtılabilir. Böyle zamanlarda ameliyat olmazsa olmaz bir işlem haline gelir. Ameliyatın ardından iyi bir bakım ile 2-3 hafta içerisinde iltihaplanmalar iyileşir ve normale dönebilirsiniz.

Tricep Tendon Yaralanmaları

Defterinizin arka kısmında bulunan triceps tendonun da yaralanma meydana gelebilir. Yapılan araştırmalar bu yaralanma oranlarının bisep tendon yaralanmalarından çok daha fazla olduğunu göstermiştir. Şınav ve halter gibi hareketler triceps tendonunu zorlar. Bu nedenle böyle hareketlerden kaçınmak ve ara sıra triseps tendonu dinlendirmek gerekir. Triceps tendonunun tamamen yırtılması halinde hisse ameliyat sorunlu bir işlemdir. Ameliyat sonrası tam manası ile iyileşmek aylarca zaman alabilir.

Ağırlık kaldırmanın vücuda faydaları

Dirsek Tendinitinin Tedavisi

Dirsek ve birçok tendinit tedavisi için bazı hareketlerden kaçınmak gerekir. En baştan kavrama gücü bulunan halter gibi egzersizlerden uzak durmak gerekir. Bunun dışında tenis veya Golf gibi sakatlanmaya neden olan sporlardan da dirsek tendiniti için uzaklaşmak gerekir. Gün içerisinde iltihaplı bölgeye krem sürmek ve masaj yapmak iyi gelir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir