Egzersiz Sonrası Yüzde Karıncalanma ve Baş Dönmesi Neden Olur?


0

Egzersiz sonrası baş dönmesi ve yüzde karıncalanma su kaybı, düşük kan şekeri, kraniyal kanama veya sıkışmış bir sinir gibi ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir. Bu koşulların bazıları hemen düzeltilmezlerse ciddi, hatta ölümcül komplikasyonlara neden olabilir.

Egzersiz sonrası yüzde karıncalanma ve baş dönmesi sebepleri;

1. Düşük kan şekeri

Bir antrenmandan önce saatlerce herhangi bir şey yememek, egzersiz sırasında veya sonrasında baş dönmesine neden olabilir. Antrenmandan yaklaşık üç saat önce bir yemek yiyerek veya egzersizden bir saat önce küçük bir atıştırmalık yiyerek bu durumu önleyebilirsiniz. Bununla birlikte egzersiz seansından hemen önce yemek yemek tavsiye edilmez, çünkü egzersiz sırasında kramp ve halsizliğe neden olabilir.

2. Beyin kanaması

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı beyin-kanamasi.jpg

Egzersiz, kan basıncında geçici bir artışa neden olur. Bu artış beyninizde kan damarlarının patlamasına neden olabilir. Beyin kanaması semptomları arasında baş dönmesi, karıncalanma ve yüz kası güçsüzlüğü sayılabilir. Konuşma ve yürüme sorunları da ortaya çıkabilir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal tıbbi tedavi almalısınız.

3. Sinir sıkışması

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Sinir-sikismasi.jpg

Egzersiz sırasında yapacağınız ters bir hareket veya artan kan basıncı, sıkışmış bir sinire neden olabilir. Bu sıkışmış sinir yüz bölgelerinde karıncalanmaya neden olabilir ve yüz kas zayıflığı da ortaya çıkabilir. Sıkışmış sinirler kendi başlarına veya konservatif tedavi ile çözülebilir. Ağır vakalarda ise sıkışmış bir sinir ameliyat ile tedavi edilebilir.

4. Su kaybı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Su-kaybi.jpg

Yoğun egzersiz sırasında vücudunuz terleme yoluyla kayda değer miktarda sıvı kaybedebilir. Bu, tansiyonun düşmesine neden olarak baş dönmesi ve yüzünüzde karıncalanmaya neden olabilir. Su kaybı yaşarsanız, boğazınızın kuru olduğunu ve vücudunuzun ter üretmeyi bıraktığını da fark edebilirsiniz. Durumu bir sıvı alımı ile çözebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz