Egzersiz Sonrası Nabız Ne Zaman Normale Döner?


Herkesin kalp atış hızı farklı olduğu gibi, yine herkesin egzersiz sonrası normale dönmesi süresi de farklılık gösterir. Sporcuların kalp atış hızları sadece birkaç dakika sonra normale dönerken, uzun süre egzersiz yapmayan kişilerin kalp atım hızları iki ya da üç kat daha fazla süre sonra normale döner.

Egzersiz sona erdikten sonra kalp atım hızı ne kadar hızlı sürede normale dönerse, kalbiniz o kadar sağlıklı demektir.

Egzersiz Sonrasi Nabiz Ne Zaman Normale Doner
Egzersiz Sonrası Nabız Ne Zaman Normale Döner? 36

Kalbin Normalleşme Hızı

Kalp iyileşme hızı, egzersiz sonra erdikten sonra kalbin atım hızının normal seviyesine dönme süresidir. Uzmanlara göre kalbin atım hızının azaltmasındaki en önemli faktör, egzersiz sona erdikten sonraki ilk dakikada yaşananlardır.

Egzersiz bittikten sonra kalp atış hızı, ilk dakika içerisinde 20 atım kadar düşmelidir. Yani egzersiz bittiği gibi kalp atım hızı 150 ise, egzersiz bittikten sonra 1 dakika geçince bu atım sayısı 130’a düşmelidir. İlk dakika boyunca atım hızı 12 ya da daha az düşen kişilerin, ilerleyen dönemlerde kalp krizi geçirme riski diğerlerine göre daha yüksektir.

Normal Kalp Atım Hızına Dönme

Normal kalp atış hızı, dinlenik durumdayken kalbinizin atmış olduğu hızdır. Bu atım sayısı kişiden kişi değiştiği için, egzersize başlamadan önce dinlenme halindeyken kalp atım hızını ölçmeniz gerekir. Egzersizi bitirmeden bir kaç saniye önce tekrar kalp atım hızınızı ölçün. Bu hız egzersiz esnasındaki kalp atım hızıdır. Egzersiz bittikten sonra da kalp atım hızını ölçmeye devam edin.

Kalp atım hızınız egzersiz bittikten sonraki ilk 1 dakika içerisinde 20 atım düşse bile, ikinci ve üçüncü dakikalarda bu düşüş 15 atıma kadar düşebilir. Bu düşüş gittikçe yavaşlayan seyirde devam eder.

Normal nabiz
Egzersiz Sonrası Nabız Ne Zaman Normale Döner? 37

Kalbin İyileşmesini Etkileyen Faktörler

Kondisyon düzeyi, egzersiz sonrası kalbin normal atıma dönme süresini önemli ölçüde etkiler. Ne kadar zinde olursanız, kalbiniz de o kadar hızlı şekilde iyileşir.

Kişinin yaşı da kalbin normal atımına dönmesini etkileyen bir faktördür. Çocukların kalp atım hızı, yetişkinlere göre daha hızlı normale döner.

Yaptığınız egzersiz de atım hızının normale dönmesini etkiler. Yoğun egzersizlerde kalp daha çok ve daha hızlı çalışır, dolayısı ile atım hızının normale dönmesi biraz daha uzun sürebilir.

İdeal Normale Dönme Hızı

Kalbin atım hızının ne zaman normale döneceği, ne kadar egzersiz yaptığınız ile alakalıdır. Birkaç dakika egzersiz yaparsanız, kalbin atım hızının normalleşmesi birkaç saniye sürer. 30 dakika ya da daha uzun bir süre egzersiz yapmanız halinde ise çok daha uzun sürer. Atım süresinin normalleşmesinde en önemli faktör, atım sayısının dakika dakika düşüşünün devam etmesidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
2
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir