Egzersiz Sonrası Kas Seğirmesi ve Spazmları ile Başa Çıkmak İçin Ne Yapmalı?


Zor bir antrenmanı bitirdikten sonra, kaslarınıza adeta meydan okuduğunuz için zamanla iyileşecek bir ağrı ve biraz yıpranmış hissedebilirsiniz. Kas spazmları veya seğirme normal olabilirken, kaslarınızı derinizden çıkacak gibi hissettiren şiddetli spazmlar normal değildir.

Bu durumu tekrar yaşamamanızı sağlamak için bazı önleyici tedbirler alabilirsiniz. Ancak bu tedbirlere rağmen hala devam ederse bu daha ciddi bir soruna işaret edebilir ve doktorunuza danışmanız gerekir.

Egzersiz sonrası kas spazmları

Egzersiz yaparken, büyük kas gruplarını kas inşa etmek için kasıyorsunuz. Örneğin dambılı göğsünüze doğru çekmek pazı kasınızı daraltır. Kolunuzu düzleştirdiğinizde ise kas uzar.

Kaslarınız kasıldığında egzersize bağlı seğirme yaşarsınız, ancak hareket etmemenize rağmen tek bir kas veya kas filamenti kasılmaya devam eder. Bazen kaslarınız sadece hafifçe seğirebilir, o kadar hafif ki fark etmezsiniz bile.

Kas spazmları farklıdır çünkü birçok kas lifinin kasılmalarını içerirler. Kas spazmı veya krampının yaygın bir örneği, bacaktaki bir charley atı veya kramptır. Spazmlar aniden ortaya çıkar, kas güçlü bir şekilde kasıldığında ve sert ve sıkı hale geldiğinde oldukça acı verici olabilir.

Seğirme ve Spazmlara Ne Sebep Olur?

Egzersiz sonrası kas seğirmesi, kaslarınızı tipik kasılmalarının ötesine zorlarsanız veya kaslar tükenme noktasına kadar çalıştırılırsa normaldir. Egzersiz sırasında kas aşırı gerilir veya yırtılırsa, spazmlar oluşabilir.

Spazmların ve seğirmenin bir başka nedeni, elektrolit dengesizlikleri oluşturan potasyum ve kalsiyum gibi sıvı ve mineral eksikliğidir. Bu özellikle çok terlediğinizde veya egzersiz yaparken susuz kaldığınızda meydana gelir.

Kas Spazmları için Risk Faktörleri

Birkaç faktör egzersiz sonrası kas spazmı riskinizi artırır. Bunlar artan yaş, hamilelik ve dehidrasyonu gibi şeylerdir. Uzmanlara göre diyabet ve tiroid bozuklukları gibi durumlar da kas kramplarından muzdarip olmanıza sebep olabilir. Bazı ilaçlar albuterol, diüretikler, statin ilaçlar ve astım ilacı da spazm riskini artırır.

Spazm Önleme ve Tedavi

Egzersiz yaptıktan sonra kas spazmı yaşıyorsanız, egzersiz seansınızdan önce ve sonra esneme ve bol miktarda sıvı içme gibi önleyici tedbirler alabilirsiniz. Kuvvet antrenman rutininize çok fazla ağırlık veya kardiyovasküler rutininize çok fazla zaman eklemekten kaçınarak egzersiz zorluk derecenizi kademeli olarak (katlanarak değil) artırın.

Kas seğirmeleri veya spazmları yaşıyorsanız, kasın yavaş ve nazik uzanımlarını deneyin. Isı uygulamak ve ibuprofen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç almak, kas problemiyle ilgili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı

Şiddetli ağrı veya sık sık kas krampları yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Herhangi bir kas seğirmesi veya spazmı uzun sürerse veya sürekli tekrar etmeye devam ederse, ciddi bir durumunuz olabilir. Uzmanlara göre, kas semptomlarına neden olabilecek durumlara örnek olarak böbrek veya tiroid fonksiyon değişikliği veya fibromiyaljisi gösterilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir