Egzersiz ile Labral Yırtıklarına Çözüm


Kasık bölgesinde bulunan dokunun incinmesi sonucunda derin ağrıya neden olan kalça labral yırtığı bireyde yürümede zorluk ve hareket kısıtlaması yapmaktadır. Kalça labral yırtığı çoğu kez belirti göstermezken kasık ağrısı ve tutulma durumları labral yırtık belirtileri arasında gösterilmektedir.

1 80
Egzersiz ile Labral Yırtıklarına Çözüm 36

Labral Yırtık Nasıl Oluşur?

Labral kelime anlamı olarak, kalçada bulunan soketin ekleminin dışında bulunan kıkırdak tabakasıdır. Labrumun içinde gözyaşı denilen sıvı bulunmaktadır. Bu gözyaşı sıvısı birey hareket ettiği zaman kalça kemiğine baskı yapar ve sıvı bu baskıyı emer.

Bazı durumlarda labral yırtık gerçekleştiğinde gözyaşı sıvısının etkisiyle kıkırdak bölgesinin bir kısmı kalça kemiğinden ayrılır. Ve birey ağrı hissetmez.

Kalça Labral Bulguları

Labral kalça yırtık belirtileri ağrılı olmasa da labral gözyaşı bulunan bireylerde kalça ve kasık bölgesinde şiddetli ağrı yaşanabilmektedir. Genelde ağrılar yavaş gerçekleşir ve kalça kemiğinde sertliğe neden olur.

Bireyin yapmış olduğu oturma, yürüme veya koşma hareketleri labral yırtığın ve ağrının fark edilmesine yol açarak hastalığın teşhis edilmesine neden olmaktadır.

1 81
Egzersiz ile Labral Yırtıklarına Çözüm 37

Labral Yırtığına İyi Gelen Egzersizler

Labral yırtık teşhis edildikten sonra sıra tedaviye gelmektedir. Önerilen egzersizler küçük adımlarla yapılmalıdır. Öncelik kemiklerin ve kasların güçlendirilmesi olmalıdır.

Köprü Egzersizi

Dizler yerde 90 derece bükülü olacak şekilde sırt üstü uzanarak pozisyon alınır ve karın sıkılarak kalça kısmı havaya kalkar yere indirme esnasında biraz bekleyip nefes kontrolü yapılmalıdır.

Yangın Hidratı Egzersizi

Karın ve kalça kaslarını harekete geçiren yan hidrat egzersizi eller ve dizlerin önüne çökülmesi ve karın kasının sıkılarak etkiyi hisseden bacağın arkaya doğru yavaş bir şekilde kalkmasıyla yapılmalıdır.

Dirençli Yan Basamak Egzersizi

Kalça bölgesini desteklemeye yarayan bu egzersiz için birey dizlerine bant takmalıdır. Ayaklar omuz genişliğinde açık olmalı ve karın kasları sıkılarak başlangıç olarak seçilen bacakla kuvvetli bir şekilde öne doğru adım atılarak diğer bacak yanına getirilir ve egzersiz gerçekleştirilir. Belirlenen sayıda her iki bacakta yapılmalıdır.

Donkey Kicks Egzersizi

Direkt kalça bölgesini etkileyen ve düzgün bir duruşa sahip olmaya yarayan bir egzersizdir. Herhangi bir duvarı ya da dolabı tutmak için kollar pozisyonu alır ve bacaklar dizden bükülür ve baskı yapan bacak arkaya hareket ettirilir. Bu hareket yapılırken bel kısmının etkilenmemesi için karın kasları sıkılır ve pozisyon birkaç saniye devam ettirilir.

Yan Plank Egzersizi

Kasları uyandırmak ve işleve sokmak için yapılan bir egzersizdir. Seçilen bir kol önde olacak ve bacaklar üst üste gelecek şekilde pozisyon alınır. Dizler sabit kalacak şekilde kalça kısmı hareket ettirilirken kol hizasında olmasına dikkat edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir