Egzersiz ile Göğüs Büyütmek ya da Küçültmek Mümkün Mü?


0

Ağırlık kaldırmak, spor hareketlerinize eklemek için harika bir seçenektir. Ancak ağırlık kaldırma egzersizleri göğüs boyutunu küçültüyor mu? Ağırlık kaldırmaya yeni başladıysanız ve ağır kaldırmanın göğüsleriniz küçülteceğini düşünüyorsanız bazı bilmeniz gereken detaylar vardır.

İpucu: Ağırlık kaldırma egzersizleri göğüs ölçünüzü düşürmez, fakat genel olarak kilo vermeniz göğüs ölçünüzün düşmesine yardım edebilir.

Ağırlık Çalışmak Göğüs Ölçüsünü Düşürür Mü?

Ağırlık çalışmak göğüs ölçünüzü düşürmez. Ancak Boston Çocuk Hastanesinde Genç Kadın Sağlığı Merkezi’ne göre, genel olarak kilo vermek göğüs büyüklüğünde küçülme meydana gelmesini sağlayabilir. Çünkü vücut yağını kaybetmek, göğüslerinizdeki yağ dokusunun bir kısmını azaltabilir ve göğüsleriniz hacmini düşürebilir.

Göğüsler, yağlı doku, anne sütü üretmek için kullanılan glandüler doku ve tüm bunları bir arada tutan bağ dokusundan oluşur. Göğüsleriniz göğüs bölgesindeki kaslarınızın üstünde bulunur, ancak göğüslerinizde kas bulunmaz. Göğüslerin büyüklüğü ve göğüs şekli, kilo, genetik faktörler ve göğüsleri destekleyen bağlar da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir.

Tüm bunların yanında, göğüslerinizin büyüklüğü fiziksel aktivite düzeyinizi etkileyebilir. Spor Bilim ve Tıp Dergisi’nde yayınlanan Mart 2019 tarihli bir araştırma, daha büyük göğüslü kadınların daha küçük göğüslü olanlardan daha az aktif olduğunu sonucunu çıkardı. Bu çalışma, daha büyük göğüslü kadınların fiziksel aktivite sırasında kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak destekli südyen bulmakta zorlandıklarını ortaya koyuyor.

Göğüs Egzersizleri Göğüs Büyütüyor mu?

Göğüs egzersizleri göğsünüzün nasıl göründüğünü etkileyebilir, ancak hacminde bir değişiklik sağlamaz. Göğüsleriniz, göğüs kafenizin hemen üstündeki göğüs kaslarınızın üstüne yer alır. Göğüs egzersizleri kaslarınızı güçlendirebilir, bu da göğüslerinizi biraz daha dik bir hale getirebilir.

Ancak göğüslerinizde kas dokusu olmadığı için, göğüs egzersizleri göğüslerinizin boyutunu artırmaz ya da azaltmaz. Küçük göğüsler için göğüs egzersizlerine hakkında herhangi bir tavsiye, muhtemelen göğüs büyüklüğünüzü arttırmak için etkili olmayacaktır. Hiçbir özel egzersiz göğüs boyutunu artıramaz ya da göğüs boyutunu azaltamaz.

Hangi Egzersizler Göğüs Kasları Yapar?

Göğüs kaslarını güçlendirmek için en iyi hareketler push-ups, dips ve bench press hareketleridir. Ancak bazı hareketlerin sizin için diğer hareketlerden daha etkili olduğunu ya da daha zevkli olduğunu fark edebilirsiniz. Göğüs kaslarınızı başarılı bir şekilde güçlendirmek için spor salonuna gitmenize gerek yoktur. Youtube gibi video platformlarında ve fitness uygulamalarında mevcut olan hareketler, evde egzersiz yapmak isteyen herhangi bir fitness seviyesindeki insan için uygundur. Evde egzersiz yapmak, yoğun bir hayatı olan ya da spor salonuna başlamadan önce kendilerine temel spor dersleri vermek isteyen kişiler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, pahalı egzersiz ekipmanları da almanıza gerek yok. Sadece vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerine odaklanan evde egzersiz hareketlerine bakabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz