Egzersiz Fizyolojisi ve Kinesiyoloji Nedir? Farkları Nelerdir?


Egzersiz fizyolojisi ile kinesiyoloji birbirine benzer olsa da aslında farklı çalışma alanlarıdır. Her iki alan da ortak olarak egzersiz ve performans ile ilişkilidir. Bununla birlikte, kinesiyoloji bilhassa harekete odaklanmış durumdadır.

İki alan birbiri ile karıştırılır, çünkü her iki alan da fiziksel aktiviteler ile ilgilenir. Her iki alan için de bir çok sağlık uygulamaları yer alır. Bu alanlarda çalışma yapmayı düşünüyorsanız, ikisi arasında bulunan farkı bilmek daha doğru yönlendirmek açısından sağlık olacaktır.

Temel Bilgiler

Kinesiyoloji, insanların hareketleri, işlevleri ve bu hareketlerin insan performansı ile sağlığının üzerindeki etkilerinin incelenmesini içeren bir alandır. Özellikle de hareket mekaniği ile ilgilenir. Kinesiyoloji aynı zamanda hayvanların hareketlerini de çalışma alanına dahil edebilir.

Egzersiz fizyolojisi ise, insanların tepkisine ve egzersize olan adaptasyona odaklamış durumdadır. Egzersizin insan sağlığı üstündeki sorumlu olan temel mekanizmaları ele alır.

Kinesiyoloji Uygulamaları

Kinesiyoloji
Egzersiz Fizyolojisi ve Kinesiyoloji Nedir? Farkları Nelerdir? 36

Kinesiyoloji fitness , spor, terapötik müdahale ve diğer alanlara uygulanır. Kinesiyoloji eğitimi alan kişiler ortopedi, rehabilitasyon ve fizik tedavi ya da mesleki terapi gibi mesleklerde çalışmaya devam edebilir.  Diğer meslek seçenekleri arasında sağlık danışmanı, fitness uzmanı, spor eğitmeni ve beden eğitimi eğitmeni yer almaktadır.

Bu alanların ortak özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • Yaralanmaları değerlendirmek
  • Rehabilitasyon programı geliştirilmek
  • Uygunluk değerlendirmeleri yapmak
  • Yaralanma önleme programları uygulanmak

Egzersiz Fizyolojisi Uygulamaları

Egzersiz Fizyolojisi
Egzersiz Fizyolojisi ve Kinesiyoloji Nedir? Farkları Nelerdir? 37

Egzersiz fizyologlarının çalışma alanı sağlığın teşvik edilmesi ve geliştirilmesi ile beraber fitness gelişimidir. Bu alanlar ilgi duyan kişilere özel egzersiz programları geliştirirler. Vücudun sağlığın geliştirilmesinde egzersize fizyolojik tepkisi ile ilgilenirler.

Egzersiz yapmak obezite, kalp hastalıkları, diyabet gibi kronik hastaların gelişme riskini önler. Egzersiz fizyologları sağlığı korumak ve geliştirmek için, fitness programları hazırlar ve kişiler ile özel olarak ilgilenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir