Egzama Tedavisinde E Vitamini


Egzama cilt kalınlaşması, kaşıntı ve çatlaklar ile seyreden kronik inflamatuar bir rahatsızlıktır. Tıbbi tedavisinde kortikosteroidler, antihistaminikler ve immün sistem düzenleyici ilaçlar hekim kontrolü ve onayı ile kullanılmaktadır. Hastalığı hafifletecek doğal çözümler arasında ise E vitamininden sıklıkla bahsedilir. Yapılan bilimsel çalışmalar egzamanın önlenmesinde E vitamininden zengin beslenmenin olumlu sonuçları olduğunu göstermiştir. Ayrıca antioksidan ve iltihap kurutucu etkilere sahip E vitamini doğrudan egzamalı cilt üzerine uygulandığında hafifletmeye yardımcı olabilir. Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta tıbbi bir egzama tedavisinin ancak uzman bir doktor tarafından uygulanabileceğidir.

egzama tedavisi
Egzama Tedavisinde E Vitamini 37

Egzamanın Özellikleri

Atopik dermatit olarak tıbbi literatürde adlandırılan egzama genellikle elleri, ayakları, dirsek iç kısımlarını, dizlerin üst kısımlarını, bilekleri, göğsün üst kısmını, boynu ve yüzü etkiler. Egzamanın hangi sebepten kaynaklandığı henüz açıklanamamış olsa da  bağışıklık sistemindeki hataların sonucu olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Normalde bakteri virüs gibi vücuda zararlı mikroorganizmalara saldıran bağışıklık sistemi çeşitli sebeplerden dolayı cilt dokusuna saldırmaya başlar ve egzama ortaya çıkar. Hastalığın belirtileri ve seyri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde varlığı fark edilmez iken bazı kişilerde ciddi şekil bozukluklarına sebep olur. Ağrılı veya ağrısız seyredebilir. Ayrıca en sık görülen kaşıntıya ek olarak kırmızımsı kahverengi veya grimsi kahverengi cilt lekeleri görülebilir. Küçük sıvı dolu kabarcıklardan bazen akıntı görülürken bazen de kabuklanmalar oluşur. Kuru cilt, stres, yünlü kumaşlar ve bazı deterjanlar egzamayı şiddetlendirebilir. Eğer egzamadan dolayı hissettiğiniz ağrılar günlük hayatınızı etkiliyorsa bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

E Vitamini

E vitamini yağda çözünen antioksidan özelliği olan inorganik yapı taşıdır. Yiyeceklerle alınan doğal formuna alfa-tokoferol adı verilir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra bağışıklığın güçlendirilmesinde ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca trombositlerin birbirine yapışıp akciğer, kalp, beyin gibi organlardaki kan damarlarını tıkamasına sebep olan trombosit agregasyonunu inhibe eder. Yapılan çalışmalar yetişkinlerin 15 mg, hamile kadınların ise 19 mg D vitamini alması gerektiğini söylüyor.

egzama
Egzama Tedavisinde E Vitamini 38

E Vitamini ve Egzama

Sorunlu cilt yüzeylerine E vitamini uygulaması uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir.  Cilt üzerindeki iltihabi durumları azalttığı şifacılar tarafından bilinmektedir. Ayrıca tüm sağlık ve ilaç otoriteleri egzamanın rahatlatılmasında E vitaminli losyonların kullanılmasına onay vermektedir. Cilt yüzeyine (topikal) uygulanan E vitamini kana karışmadığı ve vücutta birikmediği için son derece güvenlidir. Bazı alerjik cilt reaksiyonu görülen kişiler olsa da bu sayı son derece düşüktür. Yapılan çalışmalarda bu güvenilirliği kanıtlar yöndedir. Hatta E vitamininin birçok vücut üründe kullanılabilir olduğu bilinmektedir.

Besinlerle E vitamini alınmasının da egzamaya karşı etkili olabileceği düşünülmektedir. 2006 yılında Japonya’da 396 çocukla yapılan bir çalışmada kandaki alfa-tokoferol düzeyinin yükselmesinin astım, egzama gibi hastalıkların görülme riskini azalttığını ortaya koymuştur.

e vitamini yagi
Egzama Tedavisinde E Vitamini 39

Doğal E Vitamini Kaynakları ve Takviyeler

Fındık, tohum, yeşil sebzeler E vitamini bakımından zengin kaynaklardır. Özellikle bitkisel yağların E vitamini içeriği yüksektir. Buğday yağının bir yemek kaşığı 20.3 mg E vitamini içermektedir. Bu da yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacının tamamından fazlasına tekabül etmektedir. 1 bardak ay çiçeği tohumu yağı 7.4 mg, 2 kaşık fıstık ezmesi 2.9 mg vitamin içeriği ile zengin kaynaklar arasındadır.

Besinler dışında E vitamini takviyeleri ile de ihtiyacı karşılamak mümkündür. E vitamini ilacı olarak da bazı durumlarda reçete edilen takviyeler IU birimi üzerinden hesaplanır. Yetişkinler için önerilen günlük doz 400-800 IU’dur. Ancak E vitamini veya diğer besin takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir