Egzama Nasıl Tedavi Edilir?


Halk arasında oldukça bilinen yaygın bir hastalıktır. Bu sebeple her gün yüzlerce kişi dermatoloji bölümlerine başvurur. Hastalığın neye sebep olduğu kesin olarak bekinmemektedir. Ancak alınan önlemler ve uygulanan doğru tedavi sayesinde hastalık kontrol altına alınabilir. Egzamaların belirtilerini iyi bilmek hayati önem taşır. Hastalığın belirtilerinin ne olduğunu biliyor ve kendinizde fark edebiliyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Dermatoloji bölümü uzman doktorları egzama yöntemleri hakkında detaylı bilgi vererek hastalığın hangi aşamada olduğu, hangi ilaçların kullanılması gerektiğini bildirir. Eğer kollarınızda ya da bacaklarınız da dökülmeler ve kızarıklıklar meydana geldiyse farklı nedenlerden dolayı olabilmekle birlikte bu bir egzama belirtisi olabilir. Doktora başvurmanızda fayda var. 

Egzama Nedir? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama bir tür deri hastalığıdır. Deriyi kurutan, kabarcıklara ve çoğu zaman da kaşıntıya neden olan bir çeşit deri hastalığı olarak nitelendirilebilir. Toplumda oldukça yaygın olarak görülen egzama, değişik tiplerde ve belirtiler ile ortaya çıkar. Bu sebeple insanlar dermatoloji veya cildiye bölümüne sıklıkla başvurur. En sık görülen deri hastalıkları arasında yer alır.

1 32
Egzama Nasıl Tedavi Edilir? 37

Birden fazla nedene bağlı olarak belirtileri görülebilmektedir. Ancak bu hastalığın tam olarak nedenleri bilinmiyor.  Egzamaya yol açan birçok etken yer almaktadır. Bunun yanı sıra birçok farklı çeşidi de vardır. Egzamanın belirtileri, çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Egzama hastalığında, ciltte, vücutta çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir. 

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Vücutta kızarıklık, sıkça karşılaşılan sorun kaşıntı, cildin su toplaması, cildin kuruması, cildin gerginleşerek çatlaması egzama hastalığı belirtileri arasında yer alıyor. Egzama sebebi ile pullanan ve çatlayan deri mikroorganizmaların ve hatta mikropların girişine sebebiyet verir. Bu sebep ile enfeksiyon da ortaya çıkabiliyor. Bu sebep ile egzama hastalığı için erken teşhis oldukça önem arz ediyor.

Egzama genelde ellerde ve ayaklarda çok sık görülür ancak kimi zaman vucüdun diğer bölgelerinde de görülen bir hastalıktır. Egzama görünüş olarak kötü görünüp insanları rahatsız edici bir görünüme sahip olsa da tehlikeli bir hastalık değildir. İlaçlar ile tedavi edilebilir. Bu yüzden egzama hastalığında fark ettiğiniz ilk anda doktora başvurarak tedaviye başlayabilirsiniz. Aksi halde hastalık daha kötü bir hal alır. 

Egzama bir alerjiye ya da strese bağlı olarak ciltte meydana gelen halk arasında bilinen en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Tehlike arz eden bir hastalık değildir. Ancak bu hastalığın da tedavi edilmesi gerekilir, görüntü itibarı ile rahatsız edicidir. Basit yöntemler ile egzama hastalığı kontrol altına alınabilir. Özellikle kış aylarında soğuk hava ve ve nem oranının düşük olması sebebi ile egzama daha çok nükseder. Bunun yanı sıra su, sabun ve deterjanlar buna ek olarak tozlu ortamlar, mesleklere bağlı ve özgü olarak egzama hastalığına neden olabilir. 

2 29
Egzama Nasıl Tedavi Edilir? 38

Egzama herkesin bildiği bir deri hastalığıdır. Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz bu hastalık, eller de, ayaklar da ve bacaklar da bunun yanı sıra saç diplerinde kızarıklık, pullanma, kaşıntı, yanma hissi, sulanma gibi belirtiler meydana gelmektedir. Daha sonra meydana gelen bu kabarcıklar yerini kelebeklenmeler, kabuklar alır. Ve en son aşamada ise ciltte kalınlaşma gözlenir. Egzama hastası olan kişilerin bir çoğunda yaygın olarak enfeksiyon görülür.

Bunun sebebi ise çabuk kuruyan, çatlayan ve pullanan deri mikroorganizmaların girişine olanak tanır. Sıklıkla vücutta eller de ve ayaklarda görülen egzama kimi zaman bacaklarda da görülür. Rahatsız edici bir görünüme sahiptir. Ancak tehlikeli bir hastalık değildir. Erken teşhis ile tedavi edilebilir. 

Egzama da Kaşıntı Olur mu?

Bu hastalıkta hastaların büyük çoğunluğu kaşıntı şikâyetinden yakınır. Bazı hastalarda kaşıntı o kadar şiddetli seyreder ki gece uyanmalara sebebiyet vermektedir. Kaşıntı olurken vücudunuzda herhangi bir leke olmayabilir. Ancak bunu dikkate alarak egzama belirtisi olabilme ihtimaline karşı hastaneye gidilmeli. Egzama tedavisinde fayda vardır. Başarılı sonuçlar elde etmek için önemlidir.

Egzama hastalığı tedavi edilmezse gece uykunuzdan uyandırarak sürekli kaşınır. Aynı zamanda su toplama meydana geldiği için elbiseler ile sürtünmesi durumunda bu su toplanmalar patlayabilir. Patlayan bu su baloncukları artık birer açık yara oldukları için mikrop kapma ve enfeksiyon olma özelliği daha fazla artmaktadır. Ve bu da istenmeyen sorunlara yer açar. 

Egzama Teşhisi Nasıl Konulur?

Egzama hastalığının teşhisi için, hekim tarafından fiziki bir muayene yapılmalıdır. Yama testi ile bir sonuç ortaya çıkar ve ortaya çıkan bu testten alerjen dermatologlar tarafından araştırılmalı ve sonrasında kesin olarak teşhis konulmalıdır. Yama testi sırasında hastanın sırtına alerjen maddelerin düşük olan konsantrasyonları yapıştırılır ve 8 ile 72 saat gözlem yapılmak için beklenir. Bu süre içerisinde kişinin spor yapmaması, duş almaması ve bu testi olumlu ya da olumsuz etkileyecek benzer davranışlar da bulunmaması gerekir.

3 24
Egzama Nasıl Tedavi Edilir? 39

Yama testi uygulanan bölge de cildin tepkimesi olarak sulanma, kabarma, kızarıklık ve minik su toplamları oluşur ise test edilen maddeye karşı bir alerji olduğu tespit edilir. Egzama tehlikeli bir hastalık olmasa da hem görüntü anlamında kötü bir görüntüye sebep olur hem de acı veren bir hastalıktır. Su toplamanın ardından herhangi bir yere çarpan kol bacak veya el patlamadan sonra acı verir. Aksi olan bir diğer durumda da kızarıklık olan yerlerde kaşıntı meydana gelir fazla kaşıntı da cildi tahrip etmeye başlar. Deriniz soyulur açılır ve açık bir yara olur. Herkes bilir ki açık yaralar mikrop kapar küçük mikroorganizmalar vücutta açık bir yara gördüğü anda direkt oraya yönelir ve vücutta sorun yaratır. 

Egzama Neden Olur?

Egzama oluşumunda genetik faktörler, alerjiler ya da kullanılan çeşitli kimyasallar ve çeşitli ilaçlar olabilir. Farklı egzama çeşitleri olduğu gibi oluşum nedenleri de farklılık gösterir. Kullandığınız su vücudunuza iyi gelmiyor olabilir. Bunu fark ettiğiniz anda suyunuzu değiştirmeniz gerekiyor. Sabun ve deterjanlar size iyi gelmiyor olabilir bunlara dikkat ederek mümkünse değiştirin değiştirdiğiniz halde egzama hala devam ediyorsa doktora gidilmelidir.

Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar kimyasal maddeler, tozlu ortamlar egzama hastalığına davetiye çıkarır. Kuaför salonunda çalışan insanlar, temizlik sektöründe bulunan, çalışan insanlar tarafından egzama daha sık görülen bir hastalık olarak gündeme gelmektedir. Alerjik kökenli bir egzama oluşmuşsa, alerjen maddelerin solunması ya da çok az miktarda teması bile egzamaya sebep olabilmektedir. Kimyasal sebebi ile meydana gelen egzama hastalığı temas devam ettiği sürece hastalık düzelmemektedir. 

Egzamanın Değişik Tipleri Bulunur Mu?

Değişik tipleri bulunan egzamanın en çok etkilediği organizmalar arasında eller yer alır. Elleri çok kullanırız ve ellerimizde meydana gelen egzamalar birçok soruna ve acıya sebep olur. Çok sık yapılan temizlik sırasında kullanılan çamaşır suyu maddeler egzamanın artmasına neden olan bir diğer etkendir. Çok sık yıkanan eller de egzama olabilir bunun yanı sıra hava değişimleri de egzama etkisi olabilir. Ya da egzama olan biri seyahat ettiğinde bu hastalığın daha çok nüks etme olasılığı vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir