E Vitamininin Yüze Faydaları Nelerdir?


Vücudumuzun dışını tamamen saran cildimiz dış etkiler ile doğrudan temas halindedir. Çevrede ne varsa doğrudan etkilenir. Bu durumun fayda sağladığı durum ise topikal olarak ifade edilen haricen uygulamalardan yararlanabilmesidir. Güneş ışığı, kirlilik, yaralanmalar, sigara ve ilerleyen yaş cildinizde özellikle de yüzünüzde hasara sebep olur. Bu olumsuz etkilerden korunmak için cildi beslemek ve destek sağlamak gerekir.

e vitamininin faydalari
E Vitamininin Yüze Faydaları Nelerdir? 37

Cilt Anatomisi ve Fonksiyonları

Cilt 2 katmanlı bir yapıya sahiptir. Epidermis adı verilen dış yapıda protein yapıda keratinden oluşur. Sert yapıdaki epidermis tabakası vücudu dış etkilere karşı korur. Bu tabakada üretilen melanin güneşten gelen zararlı UV ışınlarını emer.

Daha iç kısımda dermis tabakası bulunur. Kas ve kemiklerle dış tabaka arasında yer alan ana yapı kollajen proteinidir. Kollajen cildi gerilebilir ve esneyebilir özellik kazandırır. Kollajen sıklığı dış tabakanın desteklenmesi açısından önemlidir.

Güneş Hasarı ve Yaşlanma

Dış dünya ile doğrudan temas halinde olan cilt her an güneş ışınlarına, eziklere, hasarlara, yaralanmaya maruz kalır. Öte yandan gün geçtikçe yaşlanan vücut yenilenmeyi zorlaştırır. UV ışınları ciltte serbest radikal adı verilen maddelerin oluşmasını sağlar. Serbest radikaller hücresel yaşlanmaya sebep olur. Cilt bu hasarla sürekli mücadele halindedir. 

Cilt UV radyasyon hasarına ve kollajen kaybına bağlı olarak esneme ve toparlanma özelliğini kaybeder. Yaşlanma kollajen azalmasının en önemli sebebidir. Yaşlanan cilt daha ince ve kurudur. Gün geçtikçe pürüzlü hale gelir. Bu durum cildin bariyer özelliğine zarar verir. Sigara, hava kirliliği, yetersiz beslenme gibi durumlar kırışıklık ve sarkma oluşmasında rol oynayan diğer önemli faktörlerdir.

e vitamimi ve cilt
E Vitamininin Yüze Faydaları Nelerdir? 38

Yara İyileşmesi ve Yara İzi Oluşumu

Çeşitli sebeplerden dolayı cilt bütünlüğü bozulduğundan öncelikle varsa kanamayı durduracak mekanizmalar aktif olur. Bağışıklık sistemi hücreleri bütünlüğün bozulduğu cilt bölgesinde mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek amacıyla bu bölgeye göç eder. Ardından onarım süreci başlar. Adım adım hasarlı bölgedeki ölü hücreler ve yabancı materyaller temizlenir. Yeni oluşan hücrelerle hasarlı bölge kapatılmış olur. Bu onarımda keratin ve kollajen büyük önem taşır. Bu proteinlerin varlığı onarım için büyük önem taşır.

Sistemli bir şekilde onarım süreci adım adım işler. Ancak cildin eski görünümüne kavuşması için kollajenlerin cilt yapısına uygun olarak dizilmesi gerekir. Cildin kendine has kollajen çatısı bulunur. Yaralanma büyük çaplı ise bu çatı bozulabilir. Kollajen diziliminde farklılık olacağından dolayı “skar dokusu” yani yara izi denen durum ortaya çıkar.

Sağlıklı Cildin İhtiyaçları

Sağlıklı bir cilt beslenmeye, nemlendirmeye ve UV ışınlarından korunmaya ihtiyaç duyar. Vitaminlerden eksik bir beslenme çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir ve yara iyileşmesini geciktirebilir. E vitamini gibi antioksidan maddeler cilt sağlığının korunmasında ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamada rol oynar.

E Vitaminin Özellikleri Nelerdir?

E vitamini yağda çözünen bir antioksidandır. Tokoferoller ve tokotrienoller adı verilen moleküllerden oluşur. 4 farklı türü bulunmaktadır: alfa, beta, gama ve delta.

Tokoferoller vücutta tokotrienollerden daha yaygın bulunur. Hücrelerde en yaygın kullanılan formu alfa-tokoferoldür. Özellikle bu E vitamini türü serbest radikal oluşumunu engelleme özelliği gösterir. Takviyelerinde en sık kullanılan vitamin formudur.

E vitamini güneş ışınlarına maruziyetin sebep olduğu hasarı iki farklı mekanizma üzerinden düzenler:

• E vitamini güneş ışığından gelen UV ışınları emer.

cilt sorunlari
Young beautiful woman touching skin in bathroom. Unhappy girl standing in towel, looking in the mirror, checking dry irritated skin. Morning skincare routine.

• Hücrelerde oluşup reaktif özellik gösteren serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını destekler. Dermis tabakasında kollajen miktarını artırarak esneklik kazandırır.

E Vitamini Kaynağı Yağlar

Birçok bitkisel yağ tokoferol açısından zengindir. Krem ve cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır. E vitamini bakımından zengin yağlar şunlardır:

• Zeytin yağı

• Argan yağı

• Avakado yağı

• Shea Yağı

Cilt İçin E vİtamini

E vitamini cildin epidermis tabakasındaki yağ bezlerinde doğal olarak bulunur. Bu bezler ürettiği mumsu, yağlı bir madde olan sebum ile cilt yüzeyinde cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturur ve nem sağlar. Ağızdan alınan takviyeler sebum miktarının artmasını ve nemli bir cilde kavuşmanızı sağlar.

İlerleyen yaşla birlikte cildin E vitamini azalır. Cilt yüzeyinden topikal olarak uygulanan E vitamini epidermis ve dermise nüfuz eder ve hücrelere antioksidan olarak destek sağlar. Ayrıca cilt yüzeyinin onarım ve korunmasını sağlar.

C Vitamini ve E Vitamini ilişkisi

Topikal E vitamini uygulamaları cilde fayda sağlarken bazı istenmeyen etkiler de ortaya çıkabilir. Cilt yüzeyine uygulanan E vitamini güneş ışığına maruz kaldığında serbest radikale dönüşebilir. Bu nedenle E vitamini içeren topikal kremlerin içerisine C vitamini gibi antioksidanlar eklenmelidir. C vitamini UV ışınlarının hücresel zararını azaltır. Ayrıca kollajen üretimi için gerekli vitaminlerden biridir. 

E vitamini Yağlarının Kullanımı

Birçok yüz ve cilt ürünü E vitamini tokoferol içerir. Evde doğal cilt koruyucusu yapmak çok da zor değildir. Kendi losyonunuzu üretmek için ihtiyacınız olan E vitamini ve vitaminin çözünmesini sağlamak amacıyla bitkisel yağlar. Yalnızca bu iki madde ile oluşturduğunuz losyonu cildinize uygulayabilirsiniz. Karışıma birkaç damla serum eklemek cildin losyonu hızlıca emmesini sağlar. Elde ettiğiniz karışım ciltteki koyu lekelerin ortadan kaldırılmasında da kullanılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir