Düşük Sodyumlu Atıştırmalıklar


Maryland Üniversitesi’nin araştırmalarına göre, bir insanın sodyum ihtiyacı 500 miligram; ama bir insanın gün içinde aldığı sodyum ise çok daha fazla. Yüksek sodyum alımı ile birlikte yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık problemleri oluşabilmektedir. Özellikle atıştırmalık yiyeceklerin büyük bir çoğunluğu yüksek sodyum barındırır. Bu yüzden düşük sodyum içeren atıştırmalıklar sağlığınıza olumlu anlamda etkide bulunacaktır. İşte düşük sodyum içeren atıştırmalıklar:

Meyveler

Meyveler minimum seviyede sodyum içeren ve C vitamini, potasyum lif ve diğer mineraller gibi birçok faydalı içeriği bünyesinde barındıran sağlıklı bir yiyecek türüdür. Yeterli kalorinin alımında da faydalı olan meyvelerden en düşük sodyum içerenleri; portakal, elma, şeftali, çilek, üzüm, konserve, kavun, muz, armut olarak sıralamamız mümkündür. Ayrıca meyveler içecek haline getirilerek hareket halindeyken de tüketilebilir.

Sebzeler

Sebzeler ayrıca doğal olarak düşük sodyum ve düşük kalorili olup, düşük sodyumlu atıştırmalıklar kategorisinde önemli bir yere sahiptir. Sodyum bakımından düşük olmasının yanı sıra sebzeler ayrıca A vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum, ek vitamin ve mineraller ve lif kaynağı olarak işlev görür. Daha fazla çeşit için fıstık ezmesi veya yine düşük sodyum içerek salata sosu tercih edilebilir. Düşük sodyumlu atıştırmalıklar arasında havuç, kereviz çubukları, çeri domates, salatalık dilimleri, kırmızı ve yeşil biber ve brokoli ile karnabahar çiçekleri bulunur.

sebze
Düşük Sodyumlu Atıştırmalıklar 36

Süt ve Yoğurt

Süt ve süt ürünleri, kalsiyum ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Atıştırmalık süt ve yoğurt tercihi, açlığı kontrol etmede oldukça faydalıdır. Atıştırmak için düşük sodyumlu süt ürünleri, yoğurt ve süt tercih edilebilir. Protein içeriğini daha fazla arttırmak için meyve üstüne süt veya yoğurt eklenebilir.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Kuruyemişler ve tohumlar içeriğinde tuz barındırmadığı sürece kalp için en faydalı yiyecekler arasındadır. Özellikle her gün fındık tüketimi kalp için uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kabuklu kuruyemişler ve tohumlar kendi başlarına tüketilebileceği gibi yoğurt ile de karıştırılabilir. Düşük sodyumlu atıştırmalıklar arasında önemli yere sahip olan kuruyemiş ve tohumlar ise; ceviz, badem ve yer fıstığı bulunur. Kabuklu kuruyemişler ve tohumlar, yüksek miktarda yağ ve kalori barındırdığı için kalori alımı hesabı yapılırken bu hususlar dikkate alınmalıdır.

kuruyemis
Düşük Sodyumlu Atıştırmalıklar 37

Kombinasyonlar

Düşük sodyumlu atıştırmalık tüketmek için, tek bir yiyecek ile kendinizi sınırlamanız gerekmez. Farklı kombinasyonlar yapabilirsiniz. Şişirilmiş pirinç ve şişirilmiş buğday süt ile karıştırılabilir. Aynı zamanda 1 çorba kaşığı krem peynir ile tam buğdaylı bir simit hem güzel bir kahvaltı yapmanıza hem de düşük sodyumlu yiyecekler tüketmenize olanak sağlar. Ölçüt olarak krem peyniri 1 çorba kaşığı miktarında olmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir