Düşük Lipidlerden Kaynaklanan Riskler Nelerdir?


Lipidler, diyet yağları ve iç ve diyet kolesterolünü içeren bir madde sınıfıdır. Sağlığınızın belirli yönlerini korumak için bu maddelere ihtiyacınız vardır ve lipid ve lipid yan ürün seviyeleriniz çok düşerse, esansiyel yağ asidi eksiklikleri ve hipolipidemi adı verilen düşük kolesterol durumu da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları geliştirebilirsiniz.

Vücudunuza esansiyel yağ asitleri adı verilen maddeler sağlamak için diyetinizde belirli miktarda yağa ihtiyacınız vardır. Bu asitlerin varlığına dayanan bedensel işlevler arasında beyin gelişimi, kanınızın normal pıhtılaşması ve potansiyel olarak tehlikeli inflamasyonun düzenlenmesi bulunur. Ayrıca A, D, E ve K vitaminlerini emmek ve kullanmak için yağa ihtiyacınız vardır. Kolesterol vücudunuzdaki tüm hücreleri oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca hormon adı verilen hayati maddeler üretmenize ve beyninize ve beyninizden sinyal taşıyan sinirleri korumanıza yardımcı olur.

Esansiyel Yağ Asidi Eksikliği

Sağlığınızı korumak için ihtiyacınız olan esansiyel yağ asitlerine linolenik asit veya alfa-linolenik asit ve linoleik asit denir. Alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asitleri adı verilen bir madde sınıfına aitken, linoleik asit, omega-6 yağ asitleri adı verilen bir madde sınıfına aittir. Oregon Eyalet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, tipik Amerikan diyeti omega-3’lerden çok daha fazla omega-6 asidi içeriyor. Bu tür asitlerin her ikisinden de yeterince almazsanız, yaraların zayıf iyileşmesini, enfeksiyona karşı artan duyarlılığı ve cildinizde pullu, kuru bir döküntü içeren semptomlar geliştirebilirsiniz. Bu asitlerden yeterince yararlanamayan bebekler ve çocuklar anormal derecede yavaş büyüme oranları yaşayabilir.

Hiperlipidemi
Düşük Lipidlerden Kaynaklanan Riskler Nelerdir? 36

Hipolipidemiyi Anlamak

Hipolipidemi, normalde zararlı LDL kolesterol seviyeleriniz 50 mg/dl’nin altına düştüğünde veya toplam kolesterol seviyeleriniz 120 mg/dl’nin altına düştüğünde ortaya çıkar. LDL’YE ek olarak, toplam kolesterol okumaları kanınızdaki yararlı HDL kolesterol seviyelerini ve VLDL kolesterol adı verilen normal olarak zararlı kolesterolün başka bir formunu içerir. Bazı insanlar genetik anormalliklerden kaynaklanan primer hipolipidemi adı verilen bir hipolipidemi geliştirir. Bununla birlikte, çoğu insan, besin malabsorpsiyonu, malnütrisyon, kronik enfeksiyon, aşırı aktif tiroid bezi ve kan kanserleri gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilen sekonder hipolipidemi adı verilen bir hastalık formu geliştirir.

Hiperlipidemi Riskleri

İkincil hipolipidemiden kaynaklanan riskler tipik olarak altta yatan nedenlerle ilişkili olanlarla aynıdır, “Merck sağlık profesyonelleri için El Kitabı” raporları. Bazı primer hipolipidemi formlarına sahip kişiler, yeterli miktarda E vitamini taşımak için kan akışlarında yeterli LDL ve VLDL’YE sahip olmayabilir; bu durumda, ciddi E vitamini eksikliği sinir hasarı, gözlerde retinanın dejenerasyonu, beyin hasarı ve ölüm gibi semptomları tetikleyebilir. Başka bir primer hipolipidemi formuna sahip bebekler, normal yağ emilimi eksikliği, sinir hasarı ve gelişmek için genel bir yetersizlik gibi sorunlar geliştirebilir. Yeterli lipid Seviyeleri ve anormal derecede düşük lipid seviyeleri ile ilişkili potansiyel riskler hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Hiperlipidemi 1
Düşük Lipidlerden Kaynaklanan Riskler Nelerdir? 37

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir