Düşen ve Kırılan Tırnaklara Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Tırnak batması, tekrarlayan mantar enfeksiyonu gibi durumlar tırnağın çekilmesini gerektirebilir. Ayrıca böbrek, karaciğer ve tiroid bozuklukları; fiziksel travmaya bağlı tırnak altı kanama gibi durumlar tırnak kayıplarına sebep olabilir. Bir tırnak çeşitli sebeplerden dolayı düştüğünde veya çekildiğinde bu bölge enfeksiyonlara açık hale gelir. Tırnağa göre bazen 1 yıla kadar yeni tırnak oluşumu sürebilir. Bu süre zarfında enfeksiyonlara karşı dikkatli olmak gerekir.

ayak bakimi
Düşen ve Kırılan Tırnaklara Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 36
  • Tırnak düştükten sonra yaklaşık bir gün boyunca yüksekte tutmaya özen gösterin. 
  • Bu bölgeyi sabun ve antibakteriyel ilaçlarla fırça veya sünger kullanmadan parmağınızla yıkayın. Ardından bol su ile durulayın.
  • Bu bölgeye antibiyotik ve antifungal krem uygulaması enfeksiyonları önlemek amacıyla önemlidir. Krem uygulamasının ardından fazla sıkmadan gazlı bez veya temiz bir parça kumaşla sarın.
tirnak dusmesi 1
Düşen ve Kırılan Tırnaklara Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 37
  • Hekiminizin önerdiği süre boyunca pansumana devam edin. Eğer ayak tırnağı ise ucu açık ayakkabılar giymeye ve bu bölgeye baskı uygulamamaya özen gösterin.
  • Hekiminizin veya eczacınızın tavsiyesi doğrultusunda antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Tırnak düşmesi veya çekilmesi muhtemelen çok ağrılı olacaktır. Ağrı kesici ilaçlar bu noktada yardımcı olacaktır. Ayrıca tırnak bölgesi enfeksiyonlara açık olduğundan dolayı doktorunuzun gerekli görmesi durumunda tablet antibiyotikler kullanılabilir. 

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir