Dünya Genelinde HIV İstatistikleri


Hiv tedavisinde en önemli şey antiretroviral tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamaktır. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 milyondan fazla insan HIV ile yaşamaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hiv.jpg

İşte dünya genelinde HIV istatistikleri:

– 2016’da dünya çapında yaklaşık 36,7 milyon insan HIV ile yaşıyordu. Bunlardan 2,1 milyonu 15 yaşın altındaki çocuklardı.

– 2017’de HIV ile yaşayan sadece 20,9 milyon insan antiretroviral tedavi görüyordu.

– Hastalığın yayılmasıyla 76,1 milyon insan HIV ile tanışmak zorunda kaldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hiv-belirtileri.jpg

2016’da 1 milyon kişi AIDS kaynaklı hastalıklardan öldü. Bu, 2005 yılında 1,9 milyondu.

– Doğu ve Güney Afrika en çok etkilenen yerler. 2016 yılında, bu bölgelerdeki 19,4 milyon insan HIV ile yaşıyordu ve 790,000 kişi daha virüse yakalandı. Bölge, dünya çapında HIV ile yaşayan tüm insanların yarısından fazlasına sahiptir.

– Her 9,5 dakikada bir, Birleşik Devletlerdeki bir kişi virüs kapıyor. Bu yılda 56.000’den fazla yeni vaka demek. 1.1 milyon Amerikalı’nın şu anda HIV ile yaşadığı tahmin edilmektedir ve her 5 kişiden biri bu hastalığa sahip olduğunu bilmiyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hiv-tedavisi.jpg

– Yaklaşık 180.000 Amerikalı kadın HIV ile yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm yeni vakaların neredeyse yarısı Afrika asıllı Amerikalılar’da meydana geliyor.

– Tedavi edilmediğinde, HIV’li bir kadının hamilelik veya emzirme döneminde bebeğini HIV’e geçirme şansı yüzde 25’tir. Hamilelik boyunca antiretroviral tedavi ve emzirmeyi önleme ile birlikte, risk yüzde 2’den azdır.

– 1990’larda, HIV’li 20 yaşında bir insanın 19 yıllık bir yaşam beklentisi vardı. 2011 itibariyle bu 53 yıla yükselmiştir. Bugün ise antiretroviral tedaviye kısa bir süre sonra başlanırsa yaşam beklentisi normal bir insanla aynıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir