Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


Dudaklar farklı nedenlerle kuruyabilir, en yaygın olanı yüksek veya düşük oda sıcaklığı, az su içmek, sigara içmek, vitamin eksiklikleri, bazı hastalıklar veya sürekli ısırma ve yalamadır.

Dudakların Kurumaması için Neler Önerilir?

Hidrasyon en önemli faktörlerden biridir. Daha az su içmek cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olarak kuru cilde ve dolayısıyla kuru dudaklara neden olur. Bu yüzden her gün su için, bu sadece dudaklarınıza değil tüm vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Nemlendirin ve onlara iyi bakın. Dudak kremini sabah ve akşam uygulayın. Nemlendiriciler önerilebilir. Bu nemlendiriciler örneğin rujlar, dudakları tam 8 saat boyunca nemlendirir ve korur. Bir hafta içinde dudaklarınızın bir bebek gibi yenilendiğini ve yumuşadığını görebilirsiniz.

Aloe vera, mükemmel nemlendirme özellikleriyle bilinir ve onu kuru dudaklar için mükemmel bir seçenektir. Dudaklarınız derinden çatlamış ve ağrıyorsa, birkaç ince dilim salatalık kesin ve bu hissi hafifletmek ve nem eklemek için dudaklarınıza sürebilirsiniz.

1 36
Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 37

 Dudaklarda ki Ölü Hücreleri Atmak İçin Neler Yapmalı?

Ölü hücreleri çıkarmak için haftada bir veya iki kez kahverengi şekerle dudaklarınızı ovabilirsiniz. Dairesel hareketlerle uygulayabilir ve ardından soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Dudakları ısırmaktan veya yalamaktan kaçının. Dudaklarınız sürekli kaşınıyorsa, kuruluğu artıracağı için ısırmaktan veya yalamaktan kaçının, bunun yerine kaşıntı hissini gidermek için dudak balsamını uygulayabilirsiniz. Bu basit ipuçlarını izleyin ve dudaklarınızın nemini ve yumuşaklığını nasıl geri kazanacağını göreceksiniz.

Dudak derisinde tahrişe ve kuruluğa neden olabilecek başlıca faktörler şunlardır:

Soğuk: Cildin kendisinde yağ bezleri olmadığı için kışın soğuk rüzgâr dudaklarda çatlaklara neden olabilir. Bu nedenle dudaklardaki cilt kendini soğuktan korumak için doğal yağlar üretemez ve kolayca tahriş olur.

UV ışınları: Dudaklardaki cilt de güneşin ultraviyole ışınlarına karşı çok hassastır ve korumasız bırakmak çatlaklara, yanıklara ve diğer yaralanmalara neden olabilir.

Dehidrasyon: Kuru dudakların en yaygın nedenlerinden biridir. Vücut yeterince su almazsa cilt elastikiyetini kaybeder ve dudaklar çatlar.

 Soğuğun Çatlamış Dudaklar İçin Zararlı mı?

Çatlamış dudaklar soğuk, güneş veya ruj alerjenleri gibi farklı dış etkenlerden kaynaklanabilir. Dudaklar kurur, ağrır veya çatlayabilir. Dudak balsamı ürünleri ile bunları önleyebilirsiniz. Mikro çatlamış dudaklar için besleyici, yatıştırıcı / koruyucu dudak bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Dudaklarınızı dilinizle nemlendirme veya ısırma durumundan kaçınmalısınız.

Açısal dudak çatlamaları, ağzın köşesinde bir yaranın geliştiği farklı bir durumdur. Genellikle bir mantardan kaynaklanır ve mantar önleyici bir kremle tedavi edilebilir.

Diğer bir ayırt edici durum, dudaklarda kalın kahverengi pulların göründüğü eksfolyatif keilit olarak bilinen durumdur. Eksfolyatif keiliti kontrol etmek için Dudaklarınızı ıslamaktan, dokunmaktan kaçının. Düzenli olarak zengin, nötr bir dudak balsamı uygulayın. Çeşitli ve sağlıklı bir diyet uygulayın. İyi bir ağız hijyenine sahip olduğunuzdan emin olun. Belirtileriniz varsa bir dermatoloğa görünmeyi düşünebilirsiniz.

2 2
Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 38

 Dudak Kuruması Neler Yapılmalı?

Dudaklar kuruyabilir. Pul pul olup ve ağrılı dikey çatlaklar görünebilir. Bazen dudak çevresindeki cilt de tahriş olur. Bu kuruluk, çok hoş olmayan bir yanma hissine neden olur. Dudaklar soğuk, güneş gibi dış koşullara duyarlı olduğunda hastalık gelişir. Bazen bir ruj veya başka bir üründeki bir alerjene tepkide verebilir.

Çatlak dudaklarla mücadele için koruma ve önleme önemlidir. Dermatologlar, soğuk havalarda nötr, zengin, alerjen içermeyen bir dudak balsamı kullanmanızı önerir. Dağlarda veya yaz güneşinde, güneş koruyuculu bir dudak balsamı kullanmak iyidir. Dudaklar kırılgan hale geldiğinde, iyileşmeyi hızlandıran kremlere yönelebilirsiniz.

Dudak Çatlaması İçin Kozmetik Ürünler Etkili Mi?

Kozmetik ürünlerin içeriğindeki maddelerden dolayı dudaklarınızda kontakt dermatit (kırmızı, kaşıntılı, pullu, kabarcıklı bir döküntü) olabileceğini düşünüyorsanız, kullanacağınız kremi iyi belirlemeli veya denedikten sonra kullanmayı bırakmalısınız.

Dudaklarınızı havlu veya ısırık ile ıslatmayın. Kuru, çatlamış dudaklara sahip kişiler genellikle dudaklarını dilleriyle yalarlar ve derilerini ısırıkları ile çıkarırlar. Bu çok doğru değildir ve cildin doğal koruyucu tabakasını kaldırarak ve bir kısır döngü başlatarak durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Dudaklarınızı nemlendirme veya ısırma ihtiyacı hissettiğinizde, hipoalerjenik dudak bakım ürününüzü uygulayabilirsiniz.

3 27
Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 39

Açısal Keilit Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Açısal keilit, dudaklarda sadece ağzın köşelerini etkileyen özel bir durumudur. Cildiniz ağrıyorsa, kaşınıyorsa, çatlıyorsa veya ağzınızın köşelerinde kabarcıklar varsa, teşhis için doktorunuzu görmelisiniz. Açısal keilitin en yaygın nedeni mantar enfeksiyonudur. Çoğu durumda bunun nedeni, tükürüğün üst ve alt dudakların birleştiği yerde toplanması ve mantarların büyümesi ile enfeksiyonlara neden olmasıdır. Bunun için dudak çevresinde sıcak ve nemli bir ortam oluşturulması istenmeyen bir durumdur.

Açısal keiliti ve çatlakları tedavi etmek için doktorunuz, genellikle bir mantar önleyici veya antibakteriyel kremin eşlik ettiği koruyucu bir krem yazacaktır. Hindistan cevizi yağı uygulamak gibi açısal keilit için ev ilaçları veya tedavileri, durumu iyileştirmek için fazla bir şey yapmayabilir.

Dudaklar harika bir dolaşıma sahiptir, bu nedenle doğru kremi bir kez uyguladığınızda hızlı bir şekilde iyileşebilirler.

 Ağız Ülseri ve Çatlamalar Neden Olur?

Bu durum görsel olarak açısal keiliti ile benzerdir, ancak açısal keilit, ağzın köşesinde kuru veya çatlamış cilt ile başlar ve genellikle bir mantar veya bakteriden kaynaklanır. Ağız ülserlerine herpes simpleks virüsü neden olur.

Dudakların kenarında herhangi bir yerde görünebilirler. Ağız ülserleri döngüseldir ve genellikle kaşıntı ve yanma ile başlarken, açısal keilit ağrı görünene kadar uyarı işaretleri vermez. Diğer önemli fark ağız ülserlerinin bulaşıcı olmasıdır.

Eksfolyatif Keilit Dudak Çatlaması Nedir?

Bir diğer dudak sorunu olan Eksfolyatif keilit oldukça nadirdir, ancak daha ciddidir. Çatlamış ve pul pul dökülmüş dudakların kötü görünmesine neden olur. Enflamasyon, birçok soruna neden olabilen kalın kahverengi bir pula neden olur. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bazı vakalar, dudakların dil ile aşırı ıslatılması, kötü ağız hijyeni, beslenme yetersizlikleri ve (şaşırtıcı bir şekilde) depresyon gibi zihinsel bozukluklarla ilişkilidir. Dudakları soymanın depresyonda olduğunuz anlamına gelmediği açıktır: birçok neden vardır ve asıl mesele bundan nasıl kaçınılacağının öğrenilmesidir.

Dudaklarınızda kalın kahverengi pullar varsa, eksfolyatif keilitiniz olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken birkaç yöntem vardır;

Dilinizi ıslatmaktan veya dudaklarınıza dokunmaktan kaçının. Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz, ancak dudakları dille aşırı ıslatmanın eksfolyatif keilite yol açabileceği düşünülüyor.

Hassas dudaklara dermatolojik olarak test edilmiş ve iyi tolere edilen dudak balsamlarını düzenli olarak uygulayın.

 Cildin İyileşmesini Hızlandırmak İçin Neler Yapmalı?

Cildin iyileşmesini hızlandırmak ve iltihabı azaltmak için meyveler, taze sebzeler ve omega-3 yağları açısından zengin sağlıklı bir diyet yapın. Daha fazla tahrişe neden olabilecek aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçının. İyi bir ağız hijyenine sahip olduğunuzdan emin olun: günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Durumunuz ciddi ise dilerseniz bir dermatoloğa da gidebilirsiniz.

Dudaklarınızı koruyun. Hava soğuk ve kuru ise dışarı çıkmadan önce dudak kremi veya güneş kremi sürün ve ardından dudaklarınızı bir fularla kapatın. Ürünü sık sık açık havada tekrar uygulayın.

Dudaklarınızı yalamaktan kaçının. Tükürük hızla buharlaşarak dudaklarınızı yalamadan önce olduğundan daha kuru bırakır. Dudaklarınızı yalamaya meyilliyseniz, aromalı dudak kremlerinden kaçının çünkü bu sizi daha fazla yalamaya teşvik edebilir. Bol sıvı tüketin ve evinizdeki havayı nemlendirici ile nemlendirin.

Alerjenlerden kaçının. Kozmetik veya cilt ürünlerindeki kokular veya boyalar gibi tahriş edici alerjenlerle temastan kaçının. Burnunuzdan nefes alın. Ağızdan nefes almak dudaklarınızı kurutabilir.

Çatlama şiddetliyse ve evde tedaviye yanıt vermiyorsa doktorunuza görünün. Nadir durumlarda, genellikle çatlamış dudaklar altta yatan bir sorunu gösterebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir