Dudak Çatlaması En Çok Kimde Görülür?


İnsan dudaklarındaki çatlakların birçok olası nedeni vardır. Sert dudakların nedenleri aşağıdaki gibidir. Dudaklarınızı sürekli çiğner ve kuru tutarsanız dudaklarınız çatlayabilir. Kötü rujlar ve nemlendiriciler dudaklarınıza zarar verebilir. Bu da dudakların yapısının bozulmasına ve çatlamasına neden olur. Gün içinde bir saatten fazla süren aşırı spor ve egzersiz vücut direncini azaltır. Dudaklardaki çatlaklar vücutta protein ve su kaybının olduğu yerlerde bulunur. B vitamini eksikliği ve pürüzlü dudaklar görülür. Gestasyonel diyabet, kadınların dudaklarını çatlamasına neden olur.

Dudak Çatlaması Nedir?

Özellikle soğuk kış aylarında sık görülen dudak çatlakları, ağrı ve kötü görünüm nedeniyle büyük bir sorun olabilir. Ayrıca dudaklardaki çatlakların iyileşememesi çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Dudaklar yumuşak ve narindir ve belirli koşullar altında kolayca kuruyabilir ve çatlayabilir. Bu durum kişide rahatsızlığa ve kanamaya neden olabilir ancak genellikle ciddi bir sorundan kaynaklanmaz. Çatlakların nedenini bulmak ve iyileşmeyi nasıl hızlandıracağını anlamak önemlidir çünkü kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

1 31
Dudak Çatlaması En Çok Kimde Görülür? 37

Dudak çatlaması, dudaklardaki derinin bütünlüğünü azaltmak veya kaşımak için kullanılan bir terimdir. Hassas dudak cildi soğuk ya da kuru hava günlerinde çabuk kuruyabilir veya çatlayabilir. Dudaklardaki çatlaklar uzun süre devam ederse ağrılı olabilir. Kanama ve yanma hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Dudak çatlamasının en yaygın nedeni, tıp literatüründe keilit olarak adlandırılan dudak iltihabıdır. Enflamatuar durumların iyileşmesi genellikle bazı ev tedavileri ile hızlandırılabilir. Bununla birlikte, temel nedeni belirlemek ve durumu tedavi etmek için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Özellikle kış aylarında dudak çatlakları sorun olmakla birlikte dört mevsim görülebilen bir durumdur. İlk adım olan kuru dudaklara müdahale edilmezse çatlama sorunu ortaya çıkar. Çatlak dudaklar genellikle ürkütücüdür ve kesin nedeni belirlemek zor olabilir. Olası nedenleri bilmek, çatlakları önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Sert dudakların en yaygın nedenleri şunlardır:

Dudakları yalamak, emmek veya çiğnemek: Dudaklardaki cilt hassastır ve kolayca iltihaplanır. Dudaklarındaki kuru cildi sık sık yalayan, emen, çiğneyen veya kıran kişilerin dudaklarının pürüzlü olma olasılığı daha yüksektir. Dudaklarınızı yatıştırmak için dudak balsamı kullanarak bu alışkanlıkları kırmak çoğu zaman dudaklarınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Ağızdan Nefes Alma Alışkanlıkları: Ağızdan nefes alma, dudaklarınızın havayla daha fazla temas etmesinin, kuru ve çatlamalarının yolunu açar. Septal eğrilik, saman nezlesi ve soğuk algınlığı gibi faktörler ağızdan nefes alma nedenleri arasında sayılabilir.

2 28
Dudak Çatlaması En Çok Kimde Görülür? 38

Yetersiz sıvı alımı ve dehidrasyon: Vücut, cildi nemlendirmek için sıvıları kullanır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak kadar sıvıya sahip olmamak dehidrasyon olarak bilinir. İnsan vücudunda yeterli su yoksa kuru cilt ve çatlaklar gibi değişiklikler meydana gelir. Gün içinde düzenli olarak yeterince sıvı içmiyorsanız, dudaklarınızda çatlaklar gibi hafif dehidrasyon yaşayabilirsiniz.

Soğuk, rüzgarlı ve kuru hava koşulları: Sert dudaklar, soğuk, kuru hava ve kuvvetli rüzgar gibi sert hava koşullarından da kaynaklanabilir. Havadaki değişiklikler dudak köşelerinde çatlaklara neden olabilir. Dudak köşelerindeki çatlaklar, gülümseme ve çiğneme sırasında esnemeye bağlı olarak yanma hissi ve ağrı oluşumu şeklinde kendini gösterir.

Güneş ışığına maruz kalma: Güneş ışınları dudakların hassas cildine zarar vererek çatlak ve çiziklere neden olabilir. Bununla beraber, bu olay çoğunlukla uzun sürede maruz kalmanın ardından ortaya çıkar.

Alerjiler: Dudaklardaki cilt bazı ürünlerin içeriğine tepki verebilir. Diş macunu, diş ipi, dudak kremi, ruj ve diğer kozmetikler, nemlendiriciler ve diş telleri alerjileri tetikleyebilir. Yeni bir dudak ürünü veya listelenen ürünlerden birini kullandıktan sonra dudaklarınızda iltihaplanma, kuruluk veya kızarıklık gibi belirtiler yaşarsanız, uygun ürünü kullanmayı bırakmalısınız.

3 23
Dudak Çatlaması En Çok Kimde Görülür? 39

Bazı ilaçların yan etkileri: Depresyon, akne, yüksek kolesterol ve saman nezlesi gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç yan etki olarak dudaklarda sertleşmeye neden olabilir.

Vitamin veya Mineral Eksikliği: Diğer nedenlere göre daha az yaygın olmasına rağmen, vücuttaki vitamin veya mineral eksikliğinden dolayı dudaklarda pürüz oluşabilir. A, B2, B3, B6 vitaminleri, demir ve çinko gibi bazı B vitaminlerindeki eksiklikler, çatlak ve dudak ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.

Dudak Yaralanmaları: Yaralanmalar, sert dudakların başka bir yaygın nedenidir. Genellikle futbol ve hokey gibi temas sporları yapan kişiler tarafından görülür. Ağıza vurmak veya dudakları ısırmak dudak yaralanmalarının bir diğer önemli nedenidir. Dudaklardaki çatlakların yanı sıra yaralanmada kanama ve şişlik de görülür.

Tüm bunlardan da anlaşılacağı gibi dudakların pürüzlü olmasının birçok nedeni vardır ve çatlaklara neden olan faktörlerin tespit edilip ortadan kaldırılması tedavide en önemli adımdır.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudaklardaki çatlakları önlemek veya çatlakların iyileşmesini hızlandırmak için evde yapılabilecek çeşitli kullanımlar vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Dudaklarınızı koruyun: Dudaklar soğuk, kuru havaya, rüzgara veya güneşe maruz kalır. Dudaklarınız kuruyabilir ve sertleşebilir. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce dudaklarınıza lip balm veya vazelin sürebilirsiniz. Dudaklarınızı nem içinde tutmak ve koruyucu bir engel sağlamaktadır. Güneş yanığını önlemek için güneş kremi ve dudak balsamı kullanmakta fayda var. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve hint yağı benzer nemlendirici yağlar da kullanılır.

Dudaklarınızı yalamayın, emmeyin veya ısırmayın. Yalama alışkanlığını önlemek için nemlendirici bir dudak balsamı faydalıdır. Kullanılan nemlendiricinin boya ve koku gibi kimyasallar içermeyen yüksek kaliteli doğal bir ürün olmasına özen gösterilmelidir.

Sıvı Alımı

Sıvı eksikliği nedeniyle yeterince sıvı içmeyen kişilerin dudaklarında dehidrasyon ve çatlaklar oluşması daha olasıdır. Bu nedenle gün boyunca bol sıvı tüketmek çatlamaları önlemeye yardımcı olacaktır.

Soğuk Kompres Uygulamak

Çatlak oluşumu nedeniyle kanama meydana gelirse, soğuk kompres uygulamak kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilir.

Bal: Bal, kuru ve pürüzlü dudaklar için uygun antibakteriyel ve iyileştirici bir besindir. Bunu yapmak için dudaklarınıza krem gibi biraz gerçek bal sürün. 15 içinde dakika bekleyin ve sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu uygulama dudaklarınızı besler. İyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Aloe Vera Jel

Aloe Vera Jel, koruyucu ve iyileştirici özellikleri nedeniyle genellikle pürüzlü dudakların tedavisinde tercih edilen bitkisel bir bileşendir. Birkaç gün boyunca dudaklarınıza düzenli olarak az miktarda aloe vera jeli sürmek, çatlama sorununu ortadan kaldıracaktır.

Salatalık

Cilt bakımında çoğunlukla tercih edilen salatalık, yüksek su içeriğinden dolayı dudak nemlendiricisi olarak da tercih edilmektedir. Dilimlenmiş salatalık çatlamış dudaklarda 1015 dakika bekletilebilir.

Tuzlu su

Tuzlu su, iyileşirken yaranın temiz kalmasına destek olur. Bunu yapmak için, küçük bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz koyun. Bu karışıma pamuklu bir bez veya top batırın ve dudaklarınıza uygulayın. Uygulanması dudaklarda yanıklara ve ağrıya neden olabilir, ancak birkaç dakika içinde kaybolacaktır.

Doğal Peeling

Toz şeker ve limon suyu ile hazırlanan peeling, dudaklardaki eski ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı toz şeker ile birkaç damla limon suyunu uygun konsantrasyona kadar karıştırın ve dudaklarınıza iyice masaj yapın. Bu uygulamadan sonra dudakların tekrar çatlayıp açılmasını önlemek için nemlendirici bir dudak balmı kullanılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir