Dövme Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nasıl Yıkanır


Dövme yaptırdıktan sonra, sadece olası bir enfeksiyondan kaçınmak için değil, aynı zamanda tasarımın iyi tanımlanmasını ve renklerin uzun yıllar kalmasını sağlamak için cilde dikkat etmek çok önemlidir.

Bu şekilde, dövme bakımı dövme stüdyosundan ayrıldıktan ve ömür boyu kendini koruduktan hemen sonra başlamalıdır.

İlk Gün Ne Yapılmalı

Dövme yaptırdıktan sonra, cilt kötü bir şekilde morarır ve bu nedenle, bakteri ve virüsler vücudun içine daha kolay ulaşabileceğinden, enfeksiyon riski yüksektir. Bu nedenle, dövme stüdyosundan ayrıldığınız andan itibaren cildi en az 4 saat boyunca bir selofan veya sıkı plastik parçasıyla korumak önemlidir. Ancak bu süre her dövmeye göre değişebilir ve her zaman dövme sanatçısından rehberlik alınmalıdır.

Daha sonra bakterilerin daha kolay çoğalabileceği nemli ve sıcak bir ortam oluşturmamak için plastik çıkarılmalıdır. Cildin daha hızlı iyileşmesini teşvik etmek için dövmeyi yıkamak ve iyileştirici bir krem uygulamak hala önemlidir.

İlk Birkaç Gün Ne Yapmamalı

Enfeksiyon riskini azaltmak için yapılabilecek bazı alışkanlıklar olsa da, daha iyi iyileşme sağlamak için ilk 4 haftada kaçınılması gereken başka alışkanlıklar da vardır:

 • Dövmeden sonraki ilk 4 gün içinde oluşmaya başlayan kabuklanmayı çıkarmayın, çünkü hala mürekkebin kaldığı cildin daha derin katmanlarına bağlı olabilirler.
 • Cilt tahrişini ağırlaştırabileceğinden ve tırnakların altındaki bakterilerin varlığı nedeniyle bir enfeksiyonun ortaya çıkmasını teşvik edebileceğinden dövmeyi çizmeyin.
 • Dövmeyi suya batırma, özellikle yüzme havuzları, hamam, sauna veya plajlar gibi halka açık yerlerden uzak durun çünkü, bakteri suda gelişir ve enfeksiyon riskini artırır.
 • Güneşlenmekten kaçının, çünkü UV ışınları cildin iltihaplanmasına neden olur ve iyileşmeyi geciktirmenin yanı sıra dövmenin mürekkep katmanlarını etkileyebilir.
 • Cildin düzgün nefes almasını ve iyileşmesini engelleyen bir bariyer oluşturdukları için dövmeye, özellikle yağlı kremler ve fazla krem sürmekten kaçının.
 • Domuz eti, kızarmış yiyecekler ve sosisler gibi iyileşmeyi bozan yiyeceklerden kaçının.
 • Cildin nefes almasını önlediği için kıyafetleri çok sıkı giymeyin.
Ayrıca Buna Bakın  Yağ Yakmak için Bilmesi Gerekenler

Ek olarak, fiziksel aktivitelere dönüşte dikkatli olmak da önemlidir, çünkü ter üretimi, cildin daha derin katmanlarında henüz yer almamış boyayı yerinden edebilir, ayrıca cildin daha fazla kirlenmesine sebep olmasının yanı sıra, enfeksiyon riskini artırabilir. Bu nedenle spor salonuna dönüş veya fiziksel egzersiz en az 1 hafta ertelenmelidir.

Dövme Nasıl Yıkanır

Dövmenin ilk yıkanması, kan ve ölü hücre deri kalıntılarının giderilmesine yardımcı olduğu için uygun iyileşmeyi sağlamak ve bir enfeksiyonun oluşmasını önlemek için çok önemlidir. Bununla birlikte, dövmeyi yıkamadan önce ellerinizi yıkamak, bakterilerin çoğunu çıkarmak ve bakterilerin dövmeli cilde ulaşmalarını önlemek çok önemlidir.

Su parmaklarınızla temas ettikten sonra, cilde hafif bir antibakteriyel sabun ile dövme bölgesinin üzerinden geçirilmelidir. Dövmeyi yıkarken ovalamak, sünger veya bir tür bez kullanmaktan kaçınmak çok önemlidir. Suyun ideal ısı derecesi, ılık olmalıdır, çünkü ısı cildin gözeneklerinin açılmasına yol açabilir, bakterilerin girişini kolaylaştırabilir ve boyanın cildin içinde hareket etmesine dağılmasına izin verebilir.

Son olarak, cildi nazikçe yumuşak dokunuşlar ile kurulayın, tek kullanımlık kağıt havluları tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü günlük kullanılan havlular daha fazla sayıda bakteriye sahip olmanın yanı sıra geleneksel havlular da cilde kaba gelebilir ve tahrişe neden olabilir.

Şişlik ve Kızarıklık Nasıl Azaltılır

Dövme makinesinin neden olduğu travma nedeniyle dövme yaptırdıktan sonraki ilk günlerde cildin şişmesi ve kızarıklık çok yaygındır, ancak doğal bir iyileşme sürecidir ve bu nedenle alarma neden olmamalıdır.

Ayrıca Buna Bakın  Sıvı Diyet Nasıl Yapılır?

Bu semptomları daha hızlı azaltmak için, günde birkaç kez iyileştirici bir merhem dövme yapılan bölgeye uygulanabilir, ve cildi her zaman temiz ve kuru tutmak şişlik ve kızarıklığın giderilme sürecinde yardımcı olur.

Dövmede Kaşıntı Hissi Nasıl Giderilir

Yaklaşık 1 hafta sonra, cildin daha kuru kalmasından kaynaklı dövme yerinde sürekli kaşıntı hissine sahip olmak doğaldır. Bu nedenle, kaşıntıyı hafifletmenin yolu, örneğin Nivea veya Vazelin gibi son derece etkili kuru bir cilt kremi kullanarak cildi iyi nemlendirmektir.

Ayrıca, dövme yaptırdıktan sonra kaşıntı hissi çok yoğun olsa bile, kaşıntıyı azaltmaya çalışmak için sadece yumuşak parmak ucu dokunuşları ile bir parça krem uygulanabilir. Dövme yapılmış cildi tırnaklarla çizmekten kaçınılmalıdır. Oluşan kabuklanmalar çıkarılmamalıdır, çünkü zamanla tamamen doğal bir şekilde düşmeleri normaldir. Bu kabuklar genellikle dövmenin rengi olabilir, ancak mürekkep çıktığı anlamına gelmez.

Hangi Bakım Sürekli Uygulanmalıdır

Dövme genellikle 1 veya 2 ay sonra iyileşir, ancak özellikle dövme tasarımının iyi tanımlanmış ve rengin daha uzun kalmasını sağlamak için cilt bakımı ömür boyu sürdürülmelidir. Bu nedenle, bazı önemli önlemler şunlardır:

 • Her gün nemlendirici bir krem sürün,
 • Dövmeli cildin güneşe maruz kalmadan gerektiğinde güneş kremi kullanın,
 • Dövme bölgesinde yaralanmalardan, kesiklerden kaçının,
 • Günde yaklaşık 2 litre su için,

Ek olarak, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak ve dengeli bir diyet uygulamak da cilt sağlığını korumaya yardımcı olur, ve bu nedenle dövmenin her zaman güzel ve iyi çizilmiş kalmasını sağlar. 

Ayrıca Buna Bakın  Kadınlar İçin Önerilen Günlük Kalori Miktarı

Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?

Çoğu durumda, dövme kolayca ve büyük komplikasyonlar olmadan iyileşir, ancak aşağıdaki gibi belirtiler varsa hastaneye gitmeniz önerilebilir:

 • Çok yoğun kızarık cilt
 • Kanayan dövme
 • Dövme bölgesinin şişmesi
 • Dövme yerinde şiddetli ağrı

Ek olarak, 38 °C’nin üzerindeki ateş veya yorgunluk hissi gibi daha genel semptomlar da bir enfeksiyona işaret edebilir, ve ortaya çıkarsa, bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.