Dondurma Tüketiminin Olumsuz Yanları Nelerdir?


İnsanların donmuş yiyeceklere olan ilgisinin şüphesiz olduğu ifade edilebilmektedir. Genel olarak bir yetişkin bireyin sene içerisinde 15 kilogram donmuş yiyecek ve dondurma tükettiği de ifade ediliyor. Ancak bu tip gıda ürünlerinin düzenli olarak tüketilmesi durumu bazı olumsuzluklara neden olabiliyor. Dondurma da bunlardan bir tanesi olarak genellikle kardiyovasküler sistem içim potansiyel tehdit içeren zararlı maddeleri kapsamaktadır.

Dondurma Tuketiminin Olumsuz Yanlariii
Dondurma Tüketiminin Olumsuz Yanları Nelerdir? 36

Şişmanlık

Süt ürünlerinin hemen hemen hepsinde olduğu gibi dondurma içerisinde de yağ oranının yüksek olduğu söylenebilmektedir. En fazla tercih edilen dondurma türünün içerisinde yarım porsiyonda 9 gram yağ yer almaktadır. Yağ bir besin maddesi olarak tabir edilerek, vücutta hormon salgılanması, enerji elde edilmesi ve organları koruması açısından belirli oranda tüketilebilmektedir. Aşırıya kaçılması durumunda da kalp ve damar rahatsızlıklarının temel nedeni olarak ifade edilmektedir.

Doymuş Yağ

Doymuş yağ asitleri genel olarak et, süt, yumurta ve tereyağı gibi hayvan menşeili ürünlerde yer almaktadır. Bu yağ asitlerini aşırı biçimde tüketen kişilerde kan kolestrol seviyesinde artış görülebilmektedir. Sonrasında da arteriyel tıkanma, kalp krizi ve felçlere de neden olabilmektedir.

Dondurma Tuketiminin Olumsuz Yanlarii
Dondurma Tüketiminin Olumsuz Yanları Nelerdir? 37

Kolesterol

Diyet esnasında yüksek kolestrolü içerisinde barındıran ürünlerin tüketişmesi durumu kandaki kolestrol seviyesini arttırmaktadır. Bu durum da kalp hastalığına davetiye çıkarabilecek bir gelişmedir. Yarım fincan dondurma içerisinde 25 mg kolestrol olmasından ötürü kan seviyesini yükseltmemek adına da her gün 230 mg’dan daha yüksek olacak biçimde yağ tüketmemek gerekmektedir. 50 yaşın üzerinde ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin ise bu miktarı günlük 1500 mg’a indirmeleri gerekmektedir. Bu konuda bir porsiyon tatlı tüketmek her ne kadar tehlike arz etmiyor olarak görülse de diyetlerde olmaması gereken bir durum olarak ifade edilebiliyor. Aynı zamanda da vücutlar bir gün içerisinde kendi başlarına ortalama 1000 mg kolestrol üretebiliyor.

Şeker

Şeker, kalori içermesine rağmen diyet evresinde herhangi bir besin katkısında bulunmaktadır. Kişilerin şeker tüketimleri dahilinde günlük kalori gereksinimlerini karşılamaları söz konusu olabilmektedir. Ancak vücudun ihtiyaçlarını karşılamak adına diğer besin kaynaklarından yararlanarak, onlardan da kalori almak gerekebilecektir. Bundan ötürü de şekerin kilo aldırdığı ve düzenli olarak tüketilmesi sonrasında da kardiyovasküler hastalıklara neden olabileceği de söylenmektedir. Kan şeker seviyelerinin üzerinde etki yaratabileceğinden ötürü de diyabet hastalığında da önemli bir etki yaratabilmektedir. Aynı zamanda da bu tip olumsuzluklardan kaçınmak isteyen kişilerin gün içerisinde maksimum 100 kalori almaları gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir