Doğum Sonrası Romatoid Artrit Belirtileri


Doğum sonrasında ortaya çıkan ağrılar yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Aynı zamanda da eklem ağrıları da bu süreçte artış göstereceğinden ötürü romatoid artrit rahatsızlığının göstergesi olarak da ifade edilebilmektedir. Kadınların bu yöndeki belirtileri dikkate alarak doktorlara iletmelidirler. Teşhisi kanıtlamak ve röntgen ile laboratuar testlerine dahil olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda da doğum sonrası tedavi planlamalarını da gerçekleştirebileceklerdir.

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit rahatsızlığı belirli aralıklarla ortaya çıkan iltihaplar doğrultusunda eklemleri etkileyen bir otoimmün bir rahatsızlıktır.

Romatoid artrit, sistematik olarak iltihaplanan ve vücuttaki birden çok eklemi etkileyen bir otoimmün hastalıktır. Yoğun bir ağrının yanı sıra kızarıklık, şişme ve eklem deformasyonuna neden olabilmektedir. Kişilerin sürekli olarak yorgun hissetmesi durumu da açığa çıkacağından ötürü doğum sonrasındaki kadınlarda sık sık görülebilmektedir.

Kadınlarda bu hastalığın görülme sıklığı erkeklerle kıyaslandığında 3 kat daha fazladır. Doğum sonrasında bu hastalığa yakalanan kadınların sayısında artış görülse de emzirme durumları riski bariz bir şekilde azaltabiliyor.

Hamilelik esnasında romatoid artrit hastalığının belirtilerinin hafiflediği de görülebiliyor. Hamilelik sürecinde başlayan romatoid artrit rahatsızlığının, belirtilerini tam olarak göstermesi doğum sonrasında gerçekleşmektedir. Hamilelik evresinin ilk 24 ayında bu hastalığın başladığı en sık görülen durumlar arasında da yer almaktadır.

Dogum Sonrasi Romatoid Artrit Belirtileri
Doğum Sonrası Romatoid Artrit Belirtileri 36

Romatoid Artrit Tedavileri

Romatoid Artrit’in tam olarak bir tedavisi olmasa bile fizik tedavi seçenekleriyle geçiştirildiği ifade edilmektedir. Aynı zamanda da anti-enflamatuar, kortikosteroid, antiromatizmal ve biyolojik diğer ilaçlarla tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Daha ağır durumlarla karşı karşıya gelindiğinde de ameliyat tavsiye edilmektedir. Öte yandan bitkisel odaklı tedavi yöntemlerinin ve akupunktur uygulamalarının bu hastalığı giderme konusunda yeterli kalmadığı da bilinmektedir.

Dogum Sonrasi Romatoid Artrit Belirtilerii
Doğum Sonrası Romatoid Artrit Belirtileri 37

Romatoid artrit rahatsızlığına karşı sağlıklı beslenmenin yanı sıra dinlenmek ve stresten uzak kalmak da son derecede önemlidir. Doğum sonrasında annelerin bu şartları karşılamaları gerekmektedir.

Normal doğum geçiren kadınların sonrasında oluşan ağrıların romatoid artrit rahatsızlığına bağlı olup olmadığını anlamaları durumu son derecede zor olarak ifade edilmektedir. Ancak romatoid artrit hastalığının tedavi süreci içerisinde erken müdahale de son derecede önemlidir. Hastalığın uzun süreli olarak tedavi edilmemesi durumunda da tedavi süreci o kadar zorlu bir duruma girebilecekleri de görülebilecektir. Aynı zamanda da kadınların beklenmeyen bir belirtiyle karşı karşıya kalmaları durumunda da doktorlarına haber vermeleri gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir