Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?


Bebeğin dünyaya geleceği tarihle ilgili çeşitli hesaplamalar mevcut olsa da doğum hadisesi her zaman hesaplara uymayabilir. Doğumun ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edemezsiniz. İlk sancıların görülmesi ile hemen hastaneye gitmek eğer doğuma zaman varsa tekrar eve gönderimenize sebep olabilir. En doğru zamanda hastaneye gitmeye nasıl karar verilebilir?

gercek dogum habercisi
Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli? 36

Öncelikle doğum için hastaneye gelme zamanınızı önceki dönemde ebe veya doktorla konuşmanızda fayda var. Doktorunuz hastaneye gelme ihtiyacınız oluştuğunda öncelikle kendisini aramanızı isteyebilir. Hangi ön koşullar sağlandığında hastaneye başvurmanız gerektiği ile ilgili bilgi alın. 

Doğum öncesi dönemde eviniz ve hastane arasında geçen yolculuk süresini tecrübe edin. Eğer uzun bir yolculuk sizi bekliyorsa daha erken evden çıkmanız gerekebilir.

Kasılmalar başlar başlamaz hastaneye başvurmanıza gerek yoktur. Öncelikle yapmanız gereken sancıların düzenini anlamaya çalışmaktır. Sancıların uzunluğu, iki sancı arasında geçen süre, düzeni doğumun yaklaşıp yaklaşmadığı hakkında bilgi verecektir. Gerçek doğumun habercisi olan kasılmalar en az 1 dakika sürer ve düzenlidir. Hekimler genellikle sancıların sürekli ve 5 dakika kadar sürdüğünde hastaneye başvurma vaktinin geldiğini ifade eder.

Kasılmaların şiddetini ve sıklığını not edin. Daha sıklaşan ve şiddeti artan sancılar genellikle gerçek doğum sancılarıdır. Acıdan nefes almakta zorlanmaya başladığınız raddede hastaneye naşvurma zamanınız gelmiş demektir.

dogum sancisi
Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli? 37

Gerçek doğumun en önemli habercilerinden biri ise vajinal akıntıdır. Hafif ve kanlı olmasıyla şiddetli ve mukuslu olması arasında fark vardır. Şiddetli bir şekilde akan berrak sıvı amniyon kesesinin yırtıldığının habercisidir. Hekiminizi arayın ve hastaneye başvurun. 

Eğer bebeğinizin hareketsiz olduğunu hissediyor veya kasılma olmadan kanama oluyorsa en kısa sürede hastaneye başvurun.

İlk doğum her zaman daha uzun sürer. Eğer ilk gebeliğiniz değilse doğumun daha hızlı gerçekleşme ihtimali vardır. Bu yüzden hastaneye başvurma süresini bu durumu göz önüne alarak değerlendirmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir