Doğru Germe ve Esneme Hareketleri Nasıl Olmalıdır? Kasları Rahatlatan Hareketler


Sırt ağrınız varsa veya sırtınız gerginse, ilk tepkiniz ağrı hissedilen bölgeyi germek olabilir. Sırt ağrısını ve gerginliğini hafifletmeye yardımcı olmak için sırtın gerilmesi genellikle tavsiye edilirken, bazen sırtın gerilmesi daha fazla ağrı ve rahatsızlığa yol açar. Germe sonrasında sırtınız ağrıyorsa, diğer bölgelerde çok fazla hareketlilik veya gerginlik olabilir. Bunu yanı sıra yanlış germe tekniği de ağrıya neden olabilir.

Çok agresif bir şekilde germek sırt ağrısını artırabilir.

9999963
Doğru Germe ve Esneme Hareketleri Nasıl Olmalıdır? Kasları Rahatlatan Hareketler 35

Germe Sonrası Ağrı

Bazen sırtınızın ağrımasının veya sırt kaslarının gergin olmasının nedeni, aslında sırtınızı çok fazla hareket ettirmenizdir.

Lomber omurga veya lomber bel, kararlı anlamına gelir, yani orada çok fazla hareket olmamalıdır. Ne yazık ki bel, sırt ağrısı olan birçok kişi için hareket noktası haline gelmektedir.

Günlük aktiviteler ve egzersiz sırasında lomber omurgada çok sık hareket ettiğinizde, kararsız bir segment oluşturur ve ağrıya neden olur. Bu, omurganızdaki kemikler ve bağlar üzerinde fazla yük oluşturabilir.

İstikrar düzeyinizi kontrol etmenin bir yolu “kuş köpek” egzersiz yapmaktır. Dört ayak pozisyonundan (dörtlü pozisyon) çapraz elinize ve bacağınıza uzanmayı deneyin. Kalçanızın döndüğünü veya düştüğünü hissediyorsanız (veya aynada görebiliyorsanız), bel omurganızdan çok kolay hareket edebilirsiniz.

Ağrı aşırı hareketten kaynaklanıyorsa, sırtını gererek daha fazla hareket yaratmak muhtemelen sırtın daha da kötüleşmesine neden olacaktır.

Kalçalarını Uzat

Germe sonrası bel ağrısı, diğer bölgelerdeki kas gerginliğinden kaynaklanabilir. Çoğu zaman sırt ağrısı ve gerginliği, sıkı ve sert kalçaların ürünüdür. Bu lomber omurgada aşırı hareket meydana getirir.

Sırttaki ağrı ve gerginliği hissedeceğiniz için, aslında kalçaları germeye odaklanmanız gerektiğinde, doğal olarak sırtınızı germeye odaklanırsınız. Bir fizyoterapist, sırt ağrınıza neden olan kalça direncine sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Örneğin, dizlerinizden biri bükülmüşken sırtüstü uzanıp bacağın alt kısmını gererek vücuda değmesini sağlamak yerine, kalçalara yeterli hareket aralığı sağlamak için bir kalça fleksör esnemesi denemelisiniz.

Bir diz yerde ve diğer diz yukarıda olacak şekilde yarım diz çökme pozisyonunda başlayın, bu pozisyonda her iki diz 90 derecedir. Kalçalarınızı hafifçe ileri doğru iterken karın kaslarınızı ve alt bacağın kıvrımını sıkın. Belin hareket boyunca kıvrılmasına izin vermeyin. Gerilmeyi sadece kalçanın ön tarafında hissetmelisiniz.

karin gerdirmesi 11
Portrait of young sporty girl doing stretching exercise

Çok Fazla Gerilmekten Kaçının

Germek söz konusu olduğunda çoğu zaman, daha fazlasını yapmak istemenin tuzağına düşebilirsiniz. Ancak gerildikten sonra bel ağrınız varsa bu doğru değildir.

Gerdirmeyi sürekli daha ileriye çekmek, daha iyi gerileceğiniz anlamına gelmez. Aslında, gerginliği çok ileri çektiğinizde olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Aşırı gerdiğinizde, özellikle doku zaten ağırlaştıysa veya yeterince iyi şartlandırılmadıysa, mikrotravmaya neden olma ve kasları zorlama riskiyle karşı karşıyasınız.

Yapısal hasar görmeseniz bile, kasların içinde vücuda geri bildirim sağlayan streç reseptörleri vardır. Bir kas mevcut kapasitesinin çok ötesine gerildiğinde, streç reseptörleri vücuda bir “tehlike” sinyali gönderir. Bu sinyal, kasın koruyucu kasılmalar oluşturmasıyla sonuçlanır, böylece daha uzağa gerilemez.

Kas bu koruyucu durumda olduğunda, yanıtın derecesine bağlı olarak sıkma, rahatsızlık ve muhtemelen ağrı hissedersiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir