Doğal Yöntemler ile Bacak Şişliği ve Ödem Tedavisi


Bacaklar birçok neden bağlı olarak şişebilir. Örnek olarak tek bir bacakta oluşan şişme, şişen bölgede bir enfeksiyona neden olan duruma işaret edebilir.

Bunun yanında her iki bacakta birden yaşanan şişme, vücutta sıvı birikmesine neden olan bir kalp hastalığı ya da böbrek sorununa işaret edebilir. Neden belirlendikten sonra daha fazla şişmenin önlenmesi için uygun tedavinin alınması gerekir.

Bacaklarda sislik ve odem
Doğal Yöntemler ile Bacak Şişliği ve Ödem Tedavisi 36

Bacakları Yükseltmek

Bacakları kalp seviyesinin üstüne kaldırmak, bacaklardaki sıvının toplanmasını önler ve azalmasını sağlar. Sırt üstü uzanır şekilde yatarken bacaklarınızın altına birkaç yastık koyarak yükseltebilirsiniz. Bu şekilde günde 3-4 saat yatmanız yararlı olacaktır.

Bir yaralanma nedeni ile bacak kasları daha zayıf olabileceği için, kalp kanı geri çekmekte zorlanacaktır. Bu durumda bacaklar şişecektir. Kan dolaşımına yardım etmek için de yer çekimine ihtiyaç duyulur ve ayakların yükseltilmesi gerekir.

Egzersiz Yapmak

Uzmanlar, toplanan sıvıların azaltılması için bacak egzersizleri yapmayı tavsiye eder.

Şişlikleri önlemek için uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Kaslarınız güçlendikçe bacaklarınızdaki sıvıların azalması hızlanacak şişlik de azalacaktır.

Bacaklarda sisme nasil gecer
Doğal Yöntemler ile Bacak Şişliği ve Ödem Tedavisi 37

Sürekli Bacak Aktivitesi

Uzmanlara göre böbrek, lenfatik veya dolaşım sistemi ile ilgili bir problem, vücutta sıvıların birikmesine neden olarak periferik ödem adı verilen bir durumun oluşmasına yol açabilir.

Dolaşımdaki zayıflığı önlemek için bacaklarınızı sürekli olarak hareket ettirin. Örneğin evdeyseniz salon yürüyüş yapın, koltukta ayaklarınızı sallayın ya da oturduğunuz pozisyonu sürekli olarak değiştirin.

Tek bir yerde uzun süre boyunca durmamaya çalışın. Yerçekimi sabit durdukça, vücutta sıvı dengesizliklerinin etkisi artabilir.

Varis Çorabı

Bacak çevresinde dokuları sıkılaştırmak amacıyla, bacak ve dizlerin etrafına tam oturak sıkı bir çorap vardır. Bu çorap varis çorabı olarak bilinir. Bu çorap bacaklarda kanın ve lenf sıvılarının birikmesini önler. Çorapların birçok rengi vardır beğendiğiniz bir rengi alabilirsiniz.

Tuz Alımını Azaltın

Sodyum alımınının artması vücutta su tutulmasına neden olabilir. Bacaklarda şişliğin sağlıksız bir beslenmeden kaynaklandığını düşünüyorsanız, tuz tüketimini en aza indirerek su tüketimini arttırın. Su, fazla sodyum düzeyinin böbreklerden arınmasını sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir