Doğal Tansiyon Düşürücüler Nelerdir?


Tansiyon hastalığı kişinin yaşam kalitesine olumsuz bir yan etki oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için bazı önlemlerin alınması gerekir. Özellikle de doğal tüketim yapılması en başta yarar sağlayacaktır.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon kelimesi sözlükte basınç ve gerginlik anlamına gelmekte olup, sağlık alanında başına veya sonuna başka bir kelime eklenmeden kullanıldığında atardamarlardaki tansiyon anlamına gelir. Kanın damarlardan akabilmesi için sabit bir basınç olması gerektiği bilinir. Bu basınç, kalbin kasılmasıyla oluşturulur ve kan damarlarına pompalar, bu basıncı atardamarların esnekliği ile dengeler. Kalp kasıldığında belli bir basınçla atardamarlara kan pompalar.

Bu sırada, kaptaki basınç maksimum seviyesine ulaşır. Tıpta bu basınca sistolik kan basıncı denir ve insanlar buna sistolik kan basıncı derler. Kalp rahatladığında, damarlara kan akışı durur. Bu aşamada damarların esnekliği devreye girer. İlk olarak, genişleyen damarlar kana baskı uygulayarak kalp rahatlarken kanın akmasına izin verir. Bu zamanda oluşan en düşük kan basıncına tıpta diyastolik kan basıncı, insanlarda ise diyastolik kan basıncı denir.

3 22
Doğal Tansiyon Düşürücüler Nelerdir? 36

Bu basınç, 1 cm2’lik bir alan üzerinde cıva kolonunun tabanına uygulanan basıncın karşılaştırılmasıyla belirlenir. Örneğin, bir kişinin kan basıncı 12 ise, bu basınç tıpta milimetre olarak ifade edilen 12 cm yüksekliğindeki bir cıva sütununun tabanına uygulanan basınca eşittir. Yani santimetre olarak ifade edilen bir boyut (örneğin bir kişi için 12-14) milimetre olarak ifade edilir (örneğin tıp için 120-140).

Normal Tansiyon Değerleri Nelerdir?

Tıpta, tüm vücudun her insan için farklı olduğunu bilmemiz gereken bir durumdur. Bu nedenle tansiyon ölçümlerinin herkes için aynı olmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle bir kişinin tansiyonunun yükselip yükselmediğinden bahsedebilmek için zaman zaman tansiyonu ölçmek ve herhangi bir şikayet veya hastalık yoksa değerini yazmakta fayda var. Tansiyon değerlerinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden bahsetmiştik ancak genel olarak normal kabul edilen limitler göz ardı edilmemesi gerekir. Uzun süreli bir araştırmaya göre, yaşla birlikte çok az değişiklik var, ancak sistolik (hiper) kan basıncı 120 ila 140 veya Türkiye’de yaygın olarak adlandırılan 12 ila 14 ise, diyastolik kan basıncı 70-90 ila 7-9’dur. (düşük) kan basıncı, kan basıncına bağlı. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı teyit edildi.

Düşük Tansiyon Nedir?

Tıbbi olarak hipotansiyon olarak adlandırılan düşük tansiyon, belirli bir seviyeye kadar sorun yaratmaz. Tersine, normalden biraz daha düşük, kardiyovasküler hastalıklardan uzak sağlıklı bir yaşam tarzının nedeni olarak gösterilir. Hipotansiyon bir sorun olduğunda, sistolik kan basıncı çok uzun bir süre 70 mm’nin altında kalır. Bu durumlarda şoktan bahsedilir. Hipotansiyonun en yaygın şekli ortostatik hipotansiyondur.

Bu, kişi otururken veya yatarken normal olan kan basıncının ayağa kalkınca düşmesi durumudur. Bu durumda beyne bir süreliğine daha az kan aktığı için geçici bir denge ve bilinç dengesizliği meydana gelebilir. Sıvı kaybı ile bu durum daha çok yaşanır. Daha sık görülen bu durum sıvı açığının düzeltilmesine rağmen devam ettiği takdirde mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Bunun dışında yüksek tansiyon tedavisi gören bir hastada ortaya çıkması durumunda yine bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Greyfurt

Greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgillerin güçlü bir etkisi vardır. Ayrıca yüksek tansiyon nedeniyle kalp hastalığı risk faktörlerini azaltan ve sağlığı koruyan vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Ama dikkat edin! Yüksek tansiyon için ilaç alıyorsanız greyfurt bu ilacın etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle lütfen doktorunuza danışınız.

Somon

Yağlı balıklar, kalp-sağlıklı omega-3 yağlarının harika bir kaynağıdır. Bu yağ, iltihabı azaltır. Kan damarlarını daraltIır ve oksipin adı verilen bir bileşiğin seviyelerini düşürür. Kan basıncını kontrol etmeye destek olur.

Pazı

Pazı, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi kan basıncını düzenleyen faktörler açısından zengin yeşil yapraklı bir sebzedir. Bir fincan (145 gram) pişmiş pazı, günlük halinde potasyum ve magnezyum gereksinimlerinizin çoğunu karşılar.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği küçük olabilir, ancak beslenme söz konusu olduğunda, yaratıcılıkları muazzamdır. Kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan ve magnezyum, potasyum ve arginin gibi kan basıncını düşürmek için gereken nitrik oksidi üreten birçok element içerir. Araştırmalar ayrıca kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağlarının yüksek tansiyon için kuvvetli  doğal çare olduğunu göstermiştir.

Fasulye ve Mercimek

Fasulye ve mercimek; lif, magnezyum, potasyum ve kan akışını düzenleyici bir yardımcı olan diğer besinler açısından zengindir. Birçok çalışma, fasulye ve mercimek yemenin yüksek tansiyonu düşürücü bir destek olabileceğini göstermiştir.

Meyveler

Meyveler, yüksek tansiyon gibi kalp rahatsızlığı için risk faktörlerini düşürücü içinde olmakla beraber sağlık yararı olur. Meyvelere canlı rengini veren pigmentler olan antosiyaninler, kandaki nitrik oksit seviyelerini artırarak kan basıncını düşürmeye destek olur. Yaban mersini, ahududu, aronia meyveleri ve çilek, antihipertansif etkisi olan meyvelerden sadece birkaçıdır.

Antep Fıstığı

Antep fıstığı, kalp sağlığı ve tansiyonun düzenlenmesi için gerekli olan potasyum başta olmak üzere vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Aslında, tüm fındıklar arasında yüksek tansiyon üstünde en kuvvetli etkiye sahip olur.

Havuç

Çıtır, tatlı ve besleyici havuç; klorojenik asit, pumarik asit ve kafeik asit gibi fenolik bileşikler açısından zengindir, kan damarlarını gevşetir ve iltihabı azaltır. Böylece tansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Çalışmalar, çiğ havuçların yüksek tansiyonu düşürmede pişmiş havuçtan daha faydalı olduğunu göstermiştir.

Kereviz

Kereviz, tansiyon üzerinde olumlu etkisi olabilen popüler bir sebzedir. Kan damarlarını açmaya ve kan basıncını düşürmeye destek olan ftalid adı verilen bir bileşik içerir. Araştırmacılar pişmiş kerevizin çok başarılı olduğunu söylüyorlar.

Domates

Domates ve domates gıdaları, potasyum ve karotenoid pigment içinde olmak üzere fazla besin açısından çeşitli zenginlikleri mevcuttur. Özellikle likopen, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığına neden olan risk faktörlerine karşı yüksek iyileştirici özelliklere sahiptir.

Brokoli

Sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak istiyorsanız brokoli tüketmeyi unutmayın. Flavonoid antioksidanlar içeren brokoli, yüksek tansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Uzmanlar günde en az 2 porsiyon brokoli tüketmenin çok yararlı olduğunda hemfikirler.

Yoğurt

Yoğurt, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin besleyici bir süt ürünüdür. Günde 3 porsiyon yoğurt almanın %13 antihipertansif etkisi olduğu söyleniyor.

Otlar ve Baharatlar

Bazı otlar ve baharatlar kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kereviz tohumları, kişniş, safran, limon otu, nigera sativa, ginseng, tarçın, kakule, fesleğen ve zencefil, kan basıncını düşürme gücüne sahip olduğu gösterilen otlar ve baharatlar listesinin başında gelir.

Chia ve Keten Tohumu

Chia tohumları ve keten tohumu; potasyum, magnezyum ve lif gibi sağlıklı kan basıncının düzenlenmesi için çok lazım besinlerle dolu küçük tohumlardır. Araştırmalar, 12 hafta boyunca keten ve chia tohumları almanın kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.

Pancar

Kardiyovasküler hastalıklar, özellikle kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Aslında, çoğu durumda, tüm bu tetikleyiciler yüksek tansiyondur. Bu nedenle, kan basıncını düzenlemek için uygun önlemleri almak gerekir. İşte pancar bu süreci desteklemek için mükemmel bir besindir. Bazı istastiklere göre pancarın basıncını 4-10 mmHg’ye kadar düşürebildiğini göstermiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir