Doğal Doğum Kontrol (Kontraseptif) Yöntemleri


Doğal doğum kontrol yöntemleri, ilaç veya prezervatif veya diyafram gibi kadın rahmine yerleştirilen bariyer kullanılmadan gebelik önlemeye yardımcı yöntemlerdir. Bu doğal yöntemler, yumurtlama dönemini tahmin etmek için kadının vücut ve adet döngüsü gözlemlemeye dayanmaktadır.

kurtaj sonrasi cinsel iliski
Doğal Doğum Kontrol (Kontraseptif) Yöntemleri 39

Bu yöntemler tamamen doğal olmanın yanı sıra hormon kullanmama avantajlarına sahiptir. Doğal yöntemlerin tamamen etkili olmamak ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşmasını engellememek gibi bazı dezavantajları da vardır. 

Doğal kontrasepsiyon bir kadının doğurgan döneminde cinsel ilişki yaşanmaz. Adet döngüsünü daha iyi takip etmek mümkün, adet döngüsü, mukus ve sıcaklık verileri bazı mobil uygulamalar ile yumurtlama dönemi daha kolay belirlenir.

Ana doğal kontraseptif yöntemler şunlardır:

1. Takvim yöntemi veya tabelinha

yumurtlama donemi kac gun surer belirtileri nelerdir
Doğal Doğum Kontrol (Kontraseptif) Yöntemleri 40

Tabelinha veya Ogino Knaus yöntemi olarak da bilinen takvim yöntemi, doğurgan dönemde cinsel ilişkiden kaçınmaktan ibarettir. Bunun için adet takvimine göre verimli dönemin başlangıcını ve sonunu hesaplamak gerekir.

Bu nedenle, verimli dönemi hesaplamak için en kısa döngüden 18 gün, uzun döngüden 11 gün çıkarılmalıdır. Örneğin, döngülerin 28 günden 30 güne, her döngünün 10’dan (28 eksi 18) 19’una (30 eksi 11) kadar değişir, bu periyot aralığında cinsel ilişkide uzak durulmalı. Adet döngülerinin değişimi arttığında, takvim yönetimini doğru kullanmak da daha zor bir hale gelir.

Adet döngüsü düzenli olan kadınlar, bu yöntem ile daha iyi sonuçlar alır, ancak gebelik önlemek için yeterince etkili bir yöntem değildir.

2. Bazal vücut ısısı yöntemi

Bazal vücut ısısı yöntemi yumurtlama sırasında daha yüksek olabilir, kadının vücudunun sıcaklık değişimine dayanmaktadır. Bu sıcaklık artışı 2ºC’ye kadar çıkabilir.

Bu basit bir yöntemdir, ama zaman ve disiplin gerektirir kadın kalkmadan önce her gün sabah sıcaklığını kontrol etmek zorunda. Sıcaklığı ölçmek için analog veya dijital termometreyi kullanabilirsiniz, ölçümler den bir grafik yapmak için kayıt oluşturulmalı ve böylece sıcaklığın daha yüksek olduğu günler, gebelik de en verimli günlerdir, dikkatlice gözlemlenmelidir. Bu günlerde kadınlar hamile kalmamak için seksten kaçınmalıdır.

Stres, uykusuzluk, hastalıklar bu faktörler de artan vücut ısısına yol açabilir bu yöntem kontraseptif yöntemler arasında tam etkili değildir.

3. Servikal mukus yöntemi

unnamed 1
Doğal Doğum Kontrol (Kontraseptif) Yöntemleri 41

Billings yöntemi olarak da bilinen servikal mukus yöntemi vajinal mukus gözlemine dayanmaktadır. Adetten kısa bir süre sonra, vajina kuru olur ve yumurtlama sırasında rahim ağzından akıntı kristal mukus üretimi oluşur, yarı şeffaf, kokusuz, ve elastik, yumurta beyazına benzer. Bu mukusun varlığı kadının doğurgan olduğunu işaret eder. Mukus akıntısı durduktan sonra da üç gün kadar cinsel ilişki yaşanmamalıdır.

Mukusun varlığını kontrol etmek için, kadın vajinasındaki akıntıyı dokunarak algılayabilir ve mukusun renk ve elastikiyetini analiz edebilir.

Vajinal enfeksiyonlar da farklı durumlarda da, mukus üretimini etkileyebilir, dikkatli olunmalıdır. 

4. Termal yöntem

Sintothermik yöntem tabelinha yöntemleri, bazal vücut ısısı ve servikal mukus kombinasyonudur. Buna ek olarak, örneğin, göğüslerde ağrı ve hassasiyet veya karın krampları doğurgan dönemde yaygın belirtiler dikkate alır.

Üç doğal kontraseptif yöntemlerini birleştirerek, biraz daha güvenilir doğum kontrol yöntemine sahip olabiliriz, yine de bu yöntemler henüz tam olarak etkili değildir ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşmasını da engellemez.

5. Geri çekilme yöntemi

Doğal Doğum Kontrol (Kontraseptif) Yöntemleri 42

Kesilen cinsel ilişki yöntemi, erkeğin boşalma sırasında penisi vajinadan çıkararak spermin yumurtaya ulaşma şansının sınırlayıcı olduğunu gösterir. Ancak, ön sevişme sırasında ve hatta boşalmadan önce, penis de sperm içeren mukus vajinaya boşalma olmadan, gebelik oluşabilir. Buna ek olarak, erkeklerin kendilerini kontrol etmeleri oldukça zor, boşalmak üzere olduğu anı tam olarak bilmesi gereklidir. Erkeğin cinsel ilişki sırasında geri çekilmesi de kadının hamile kalmamasında yüzde yüz etkili bir yöntem değildir.

Bu yöntem, çiftin samimi anını kesmenin yanı sıra, çok düşük de olsa hamile kalma riski oluşturur.

6. Yumurtlama testi

Yumurtlama testi, idrardaki luteinizan hormon miktarını ölçen kitlerle yapılır. Bu hormon yumurtanın olgunlaşmasından sorumludur ve yumurtlamadan 20 ila 48 saat önce artar. Bu nedenle, test kadının doğurgan döneme ne zaman girdiğini gösterir ve hamile kalma durumunu azaltmak için cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

5c8cd83e07291c1d7400154b
Doğal Doğum Kontrol (Kontraseptif) Yöntemleri 43

Yumurtlama testi eczanelerden satın alınabilir ve kullanımı kolaydır. 

7. Emzirme amenore (lam) yöntemi

Emzirme amenore yöntemi, kadının emzirdiği dönemde hamile kalamayacağı fikrine dayanır. Bu dönem aynı zamanda adet yokluğu ile işaretlenir, amenore denir.

Bu evrede kadın doğurgan değildir ve genellikle doğumdan 10 ila 12 hafta sonra yumurtlamak şartları olgunlaşır.

Emzirme amenore yöntemi iyi bir kontraseptif yöntem değildir, çünkü kadın yumurtlayabilir ve fark edemez, özellikle adet normale dönecekken belirtileri yoktur ve tahmin edilemez. Buna ek olarak, emzirmeyen kadınlar için tavsiye edilmez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir