Dizdeki Kemik Hasar Görürse Ne Kadar Sürede İyileşir?


Futbol, vücudunuza zarar verebilecek son derecede tehlikeli bir spor olabilmektedir. Sprintler, ani duruşlar ve kalkışlar diz yaralanmalarına neden olabilmektedir.  

Dizinizdeki yontulmuş kemikler, genellikle kemik veya kıkırdak parçalarının parçalanmasına neden olan önceki bir yaralanmadan kaynaklanır. Bu durum osteokondrit dissecans olarak bilinir ve uygun iyileşmeyi teşvik etmek için bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Cedars Sinai Ortopedi Merkezi’ne göre, dizdeki yontulmuş bir kemiğin iyileşmesi haftalar veya aylar sürebilmektedir.

Osteokondrit Disekanları

Mayo Clinic’e göre, osteokondrit dissekansları en sık genç erkeklerde, özellikle de daha önce eklem yaralanmaları yaşayanlarda görülür. Dizden gelen kemik parçaları veya kıkırdak yongası olduğunda, parça diz ekleminizin hareketli kısımları arasında sıkışabilir. Bu, özellikle spor sırasında ağrıya yol açabilir (“Spor Hekimliği Hasta Danışmanı”) Osteokondrit dissekanlarınız varsa, hareket ederken eklemin kilitlendiğini veya patladığını da fark edebilirsiniz. Diz ekleminiz zayıf hissedebilir, sınırlı bir hareket aralığına sahip olabilir veya şişmiş ve hassas görünebilir.

diz sakatlanmalari
Dizdeki Kemik Hasar Görürse Ne Kadar Sürede İyileşir? 36

Teşhis

Sürekli diz ağrısı yaşarsanız, bir doktora görünün ve aksini söyleyene kadar futbolu bırakın. Doktor fizik muayene yapacak ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Doktorunuz, diğer koşulları ekarte etmek için dizinizin röntgenini çekebilir. BT taramaları veya MRI’lar gibi daha ileri görüntüleme sistemleri, doktorunuzun yontulmuş kemiğin nerede olduğunu ve durumunuzu tedavi etmek için ne yapması gerektiğini belirlemesine yardımcı olmak için diz ekleminizin daha ayrıntılı bir görünümünü sağlayabilir.

Tedavi

Osteokondrit dissekanlarının tedavisinin amacı, dizinizin normal işlevini yerine getirmek ve ağrıyı azaltmaktır. Doktorlar genellikle ağrınızı hafifletmek için önce muhafazakar önlemleri dener. Doktorunuz, futbol gibi yüksek etkili fiziksel aktivitelerden ve yüzme veya eliptik bir makine kullanma gibi düşük etkili egzersizlere katılmaktan kaçınmanızı önerebilir. Dizinizin dinlenmesine izin vermek için koltuk değneği kullanmanız da gerekebilir. Fizik tedavi, diz ekleminizdeki gücü ve hareket aralığını artırmaya yardımcı olabilir. Konservatif tedavi başarısız olursa, kemik yongalarını çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

İyileşme Süresi

Osteokondrit dissekanlarının tedavisi için iyileşme süresi büyük ölçüde kullanılan tedavi türüne bağlıdır. Cedars Sinai Ortopedi Merkezi, altı ila sekiz hafta boyunca rekabetçi spor ve fiziksel aktivitelerden Kaçınılması gerektiğini göstermektedir. Bu süre zarfında dizlik veya koltuk değneği kullanılabilir. Üç ila altı aylık konservatif tedaviden sonra doktorunuz ameliyat önerebilir. Ameliyat, diz tamamen açılarak veya artroskopik cerrahi ile yapılabilir.

dizdeki kemik hasar gorurse
Dizdeki Kemik Hasar Görürse Ne Kadar Sürede İyileşir? 37

Futbola Dönüş

Futbola geri dönüşünüz büyük ölçüde ağrı seviyenize ve aldığınız tedavinin türüne bağlıdır. Diziniz güç kazanana ve topallamadan koşup sıçrayasıya kadar futbola geri dönmemelisiniz. Acı çekmeden atlayabilmeli, futbol sahasında ileri geri hareketler edebilmeli ve acı çekmeden koşabilmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir