Dizdeki Derin Kemik Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?


Küçükken daha çok olurdu aslında. Genellikle düşer ve dizimizde büyük tahribatlara yol açardır. Esasında diz insanın fiziksel aktivitesi için en önemli bölgelerden biridir. Dizlerimiz düşme, çarpma ya da herhangi bir kaza sonrasında zedelendiklerinde kırılma ya da yaralanma meydana gelebilir. Peki, dizlerde yaşanan derin yaralar nasıl tedavi edilir?

Diz Yaralanmaları İçin Tavsiyeler

İnsan dizinde bulunan ve kılcal damarlar ya da küçük kan damarları olarak adlandırılan damarlar yırtıldığında ve çevreleyen dokuya da kan dağıldığında dizlerimizde kırık ya da derin yaralar oluşur. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre deri altında, kasta veya kemikte bir derin yaraların oluşması muhtemel. Dizlerde meydana gelen birçok yara aslında kendi kendine iyileşir; ancak bu yaralar kompartman sendromuna neden olabilir. Kompartman sendromu denilen şey, yarayı çevreleyen doku veya organlara kan akışını azaltabilen bir basınç artışıdır. Dizinizdeki derin bir çürük nedeniyle kompartman sendromu geliştirirseniz, alt bölgelerde dayanılmaz aşırı ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük meydana gelecektir. Yaşanması muhtemel olan bu komplikasyon yaşamı ciddi anlamada tehdit eder ve mutlaka acil tıbbi yardım gerektirir. Dizlerinizde meydana gelebilecek olan bu tür yaraların derhal tedavi edilmesi en doğru seçenek olacaktır. Dizdeki oluşan derin bir kemik yarasını hemen tedavi etmek için bazı yol ve yöntemler kullanılır. Bunları siz de deneyebilirsiniz.

Mayo Clinic, bu konuda çok önemli bilgiler veriyor. Örneği, yaralı dizinizi kalp seviyesinin üzerine kaldırın. Yere yatın ve dizinizi ve ayağınızı bir yastığın üzerine koyun, böylece şişliği azaltmak için tüm alt bacağınızı yukarı kaldırın. Bu ağrınızı da azaltacaktır. Yaralı dizler için buz tedavisi de önemli olabilir. 20 dakika boyunca yaralanan dizinize bir buz paketi uygulayın. Buz paketini 20 dakika boyunca uygulayın daha fazla dizinize buzla müdahale etmeyin. Dizde yaşanan ve sizi zor durumda bırakan ağrı ve şişliği azaltmak için bu buz döngüsünü günde birkaç kez tekrarlayın, sizi ciddi anlamda rahatlatacaktır.

1 50
Dizdeki Derin Kemik Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir? 36

Ağrı ve şişliği azaltmak için bazı ilaçlar da tavsiye edilebilir. Bu ilaçlar için en önemli şey, iltihap önleyici olmalarıdır. Örneğin, Aleve ya da ibuprofen veya Motrin gibi tamamı reçetesiz olarak satışa sunulan ilaçlar iltihap oluşmasının önüne geçecektir. Satın aldığınız ilaçların açıklama yazılarını mutlaka inceleyin ve dikkatli okuyun. İlaç etiketindeki talimatları takip ederek belirtildiği şekilde kullanın. İlaç satın alıp kullanmadan önce mutlaka doktorunuzun olumlum görüşünü almalısınız. Doktora başvuru yapmadan asla ilaç kullanmayın.

Yaralanan dizleriniz için yapacağınız bir diğer uygulamada şöyledir. Yaralı dizinizi mümkün olduğunca dinlendirin. Mümkünse, dizdeki sertliği önlemek için koltuk değneği kullanabilirsiniz. Bu ağrının ve yaranın boyutları ile de ilgilidir. Aşırı ağrınız veya alışılmadık derecede büyük bir yaranız varsa, dizinizde bulunan eklemlerden farklı bir ses duyuyorsanız ya da normal olmayan bir kanama sorunu yaşıyorsanız mutlaka hiç zaman kaybetmeden doktora gidin ve gereken tedavi ile sağlığınıza kavuşun. Diz yaraları için ipuçları, yaralanan ve hasar göre dizinize uygulayacağınız buz tedavisini nasıl yapacaksınız. Bu konuda dizinize buzlu kabı direkt uygulamanız sakıncalı olabilir. Dizlerinize direk dokunmaması için yaraya zarar vermeyecek şekilde bir bezle kapatın onun üzerine buz koyabilirsiniz. Yaralı ve hasar görmüş olan dizlerinizi gereksiz yere hareket ettirmeyin. Siz hareket ettikçe yara daha da fazla acıyacak, açılacak ya da kanayacaktır. Yaralı dizinizi fazla çalıştırmayın.

Kemik Çıkıntılarının Tedavi Yöntemleri

Kemik çıkıntıları da insanın hayatını zorlaştıran bir durumdur. Bu konu ile ilgili yapılması gereken çeşitli yöntemler olabilir. Mesela açık ameliyat. Kemik mahmuzlarınız aşırı ağrıya veya başka sorunlara neden oluyorsa, onları aldırabilirsiniz. En yaygın yöntem, doktorunuzun bir kesi yaptığı ve ardından mahmuzları ortaya çıkarmak için deri ve kas dokusunu geri çektiği açık cerrahidir. Daha sonra onları kafa derinize keser. Prosedürün uzunluğu, kemik mahmuzlarının boyutundan ve sayısından etkilenir, ancak başarılması genellikle uzun sürmez.

Bunu dışında, artroskopik cerrahi yöntemi de bulunur. Bu yöntem açık cerrahi ameliyatı kadar iz bırakıcı değildir. Doktorunuz kemik çıkıntıların üzerindeki deride bir veya daha fazla küçük delik açacaktır. Ardından, izler de dahil olmak üzere vücudunuzun içini görebilmesi için bir deliğe küçük bir kamera yerleştirecektir. Kemik izlerini kesmek için kullanacağı aletlere kılavuzluk etmesi için kamerayı kullanarak diğer deliklere küçük cerrahi aletler yerleştirecek.

2 49
Dizdeki Derin Kemik Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir? 37

Tüm bu yöntemlerin yanında doğal ilaçlar da bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Siz de ameliyatı düşünmeden önce doğal ilaçları deneyebilirsiniz. Ameliyat kullanmadan kemik mahmuzlarını çıkarmak için birkaç popüler doğal çözüm vardır. Mesela her gün düzenli olarak elma sirkesi içmenin kemik mahmuzlarını yok ettiği söylenir. Basit bir şekilde tarif etmek gerekirse eğer.  8 su bardağı elma suyunu, yine 8 su bardağı üzüm suyunu aynı anda 1 su bardağı elma sirkesi ile karıştırın. Karışımı bir miktar mutlaka soğutun. Soğuk olarak tüketmek üzere günde bir bardağın üçte biri kadarını düzenli ve sürekli olarak içebilirsiniz. Bu sirkeli karışımı hastalığınız kaybolana kadar devam edebilirsiniz. Aslında doğal besin oldukları için bir yan etkileri de bulunmaz. Bunların haricinde söz konusu rahatsızlıklar için krem jeller de bulunabilir. Bu jelleri tedarik ederek söz konusu bölgeye uygulayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir