Diz Sakatlanmaları için Buz mu Yoksa ISI mı Faydalı?


Yürüyüş ya da başka bir egzersiz sırasında dizleriniz sakatlanırsa en iyi çözüm ne olabilir? Şimdiye kadar en iyi çözümün ısı olduğu iddia ediliyordu. Ama son dönemde bunun için tercih edilen yöntem daha çok buz oluyor. Aslında bu konu biraz daha tartışmalı, çünkü bu yöntemlerin her ikisi de işe yarıyor.

Eğer dizinizdeki kirişlerde oluşan sakatlanma henüz yeni olmuşsa hemen buz koymak en iyi yöntemdir. Yaralanma 72 saati yani üç günü geçmemişse her zaman buz koymak hemen uygulanabilecek olan yöntemdir. Ama yaralanma çok önceden olmuş ve hala zaman zaman hissediliyorsa, sıcak su torbaları ya da sıcak ve nemli havlulardan yararlanabilirsiniz.

Dizdeki Sakatlanmalar Neyden Kaynaklanır?

Diz sakatlanmaları genelde spor yaparken oluşur. Ama aslında bir sakatlanma için tek bir yanlış hareket de yeterlidir. Herhangi bir kas gerilir ya da fazla bir güçle zorlanırsa yırtılabilir. Bu yırtılma küçük ya da büyük olabilir. Bazen kas ortadan ikiye de ayrılabilir ve bu durumda yaralanma daha ciddi bir hal alır. Hafif diz yaralarında daha çok bir şişlik ya da kızarıklık oluşur. Ama dizde çok daha derin bir yara hissediliyor ve kaslar tamamen fonksiyonunu kaybetmişse yaralanma çok daha ağır olabilir. Hafif diz sakatlanmaları için buz koymak kesin bir çözümken daha derin yaralanmalarda doktora gitmek gerekebilir.

Buz Yaraları Nasıl İyileştirir?

Hafif yaralanmalarda şişliği ya da morarmayı azaltmak için buz koymak en iyisidir. Kas spazmları ve hafif ağrıları geçirmek için de buz kullanılır. Buzdan faydalanmak için buz torbası ya da dondurulmuş bir şey kullanabilirsiniz. Doğrudan buz koymak yerine yaranın üzerine bandaj sararak buz koymak gerekir çünkü buz doğrudan temas ettiğinde yarayı yakabilir. Buzla yarayı ve sızıyı dindirmek için on ya da yirmi dakikalık sürelerde yaranın üzerinde tutulmalıdır. Bu süre kesinlikle yarım saati geçmemelidir. Yarayı iki ya da üç gün boyunca buzla tedavi edebilirsiniz. Ama dizde bir kızarıklık ya da pembelik varsa buz hemen geri çekilmelidir.

Diz Yaralanmalarında Isı Nasıl Kullanılır?

Diz yaralanmalarında ısı kullanımı genel olarak yaranın üzerinden belli bir zaman geçmiş olmasına rağmen ağrı hissediliyorsa yapılır. Sıcak su torbası kullanılabileceği gibi nemli ve sıcak bir bezle pansuman yapmak çok daha iyi olacaktır. Isı, kaslardaki gerilmeleri ve sızıları azaltır. Kasların birbirinden ayrılması ya da tendomlardan kopması gibi bir durumda bahsedilen ağrı çok daha kuvvetli olacağı için buz ya da ısı işe yaramayabilir.

Menisküs yırtığı çeşitleri - Sağlık Haberleri

İşe yaramama durumunda kasın tamamı ve bacağın kendisi güçsüzleşir ve bu durumda bir doktorun tedavi etmesi gerekir. Bir ortopediste gidilerek yaranın ciddiyetine göre ameliyata gerek olup olmadığına karar verilir. Eğer sızılar iki günden çok daha fazla sürdüyse ve buz koymak ve ısıyla tedavi hiç etkilenmediyse ve bacakta bir güçsüzleşme varsa mutlaka doktora gitmek gerekir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir