Diz Bölgesindeki Ağrılar Hiperekstansiyona Neden Olur Mu?


Diz bölgesinin aşrı biçimde gerilmesi diz arkasında ağrı ve yaralanmalara neden olabilmektedir. Dizin geriye doğu basınçla itilmesi durumunda da diz bölgesinde meydana gelen kıkırdak ve bağların yırtılması kadar hipertansiyona da neden olabilmektedir. Diz hiperekstansiyon olarak bilinen bu durumda ortaya çıkan yaralanmaların ağrı türü farklılık gösterebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi da dinlenmelerden cerrahi operasyonlara kadar da farklılık gösterebilmektedir.

Diz Hiperekstansiyonu

Vücudu fazlasıyla yoran sporlarla ilgilenen sporcularda diz hiperekstansiyonu görülebilmektedir. Bacakların ani bir kuvveti uygulamasından sonraki zaman diliminde de bu hastalığa davetiye çıkardıkları da görülebilmektedir. Aynı zamanda da araba kazaları gibi durumları yaşayan kişilerin diz bölgelerinde de görülebilmektedir. Dizin düzeltilmeye çalışılmasına rağmen morarma, şişlik ve ağrılar da görülebilmektedir. Daha ciddi boyutlarda ise çıkık, dengesizlik, diz eklemi şişmesi ve bağ yırtılması gibi sonuçlara neden olabilmektedir.

Diz Sirtinda Agrilar Hipertansiyona Neden Olur Muu
Diz Bölgesindeki Ağrılar Hiperekstansiyona Neden Olur Mu? 36

Diz Hiperekstansiyon Nedenleri

Diz hiperekstansiyon görülmesiyle beraber dizin arka kısmında ağrı ya da bu bölgede bulunan çapraz bağlarda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yırtık durumda olan PCL de diz bölgesindeki kemik ve kaslardan ayrılması durumu da dengesizliğe neden olabilmektedir. Sporcularda da yaygın olarak görülen bu rahatsızlık eğimli bir bölgede koşmaları sonrasında da politeus tendonundaki yaralanmalar arka dizde ağrıya neden olabilmektedir. Aynı zamanda da menisküs yırtıkları da bu durum sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Hiperekstansiyon genel olarak arka diz ağrısı, diz arkasında yer alan arka çapraz bağ ve PCL hasarından ortaya çıkabilmektedir. Yırtık bir PCL bölgesinin oluşması bu bölgenin kemik ve kaslardan ayrı kalmasına neden olmasına bağlı olarak hareket dengesizliğinin temel nedeni sayılabilir.

Diz Hiperekstansiyon Teşhisi

Diz hiperekstansiyona bağlı durumların teşhis edilmesi konusunda doktorların ağrıları tanımlaması gerekmektedir. Sonrasında da muayene süreci ve test evreleri kendini gösterebilecektir. Bu süreç esnasında doktorlar ağrılara neden olacak durumları yeniden uygulamaya koyabilir. Diz dengesini böylelikle test ederek, basınç uygulayabilir. Aynı zamanda da röntgen ya da MRI gibi testleri de isteyebilir. Diz içindeki durumu görebilmek adına da diz artoskopisini gerçekleştirebilir.

Diz Sirtinda Agrilar Hipertansiyona Neden Olur Muuu 1
Diz Bölgesindeki Ağrılar Hiperekstansiyona Neden Olur Mu? 37

Diz Hiperekstansiyon Tedavisi

Diz hiperekstansiyon tedavi süreci dizin arka kısmında bulunan ağrının sebebine ve bu ağrının büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Hafif bir yaralanma sonrasında yapılacak olan tedaviler dinlenme ve buz uygulama olacaktır. Öte yandan tam bir PCL yırtığının ortaya çıkması durumunda da ligama bölgesinin onarılması ve yeniden işlevsel hale getirilmesi adına cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir. Sonrasında da dizin eski haline gelmesi konusunda fizik tedavi süreci de başlayacaktır.

Diz Hiperekstansiyon Hakkında İpuçları ve Uyarılar

Hiperekstansiyon odaklı bağ yırtılmaları sonrasında diz bölgesinde ses duyabilmek de mümkün olabilmektedir. Dizin aşırı gerilmesi sonrasında da yaralanmaların şiddetli bir biçimde oluşması sonrasında kısa sürede doktora görünmek gerebilmektedir. Bu evrede diz bölgesine ağırlık vermekten de kaçınmak gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir