Diz Ağrısının Nedenleri ve Yapılması Gerekenler


0

Dizin ön kısmında oluşan ağrı genelde patella ya da diz kapağı ile alakalıdır ve genellikle patellofemoral ağrı olarak adlandırılır. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre, patellofemoral ağrıya neden olan faktörler içinde aşırı zorlama, kas dengesizliği  ve yetersiz germe egzersizleri yer alır. Patellofemoral ağrıyı yönetmek zor olabilir ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Patellofemoral Ağrı Sendromu

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne göre, diz kapağı sadece yukarı ve aşağı kaymakla kalmaz, aynı zamanda eğilir ve döner. Diz kapağının alt yüzeyi ile femur arasında çeşitli temas noktaları vardır. Diz kapağı kötü bir şekilde hizası bozulduğu zaman, diz kapağının alt yüzeyi tahriş olur ve ağrılı bir hal alabilir. Tedavi için ilk önce buz uygulaması gerekir ve fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Özellikle dizi zorlayacak her türlü fiziksel aktiviteden vazgeçmek hatta yatarak istirahat etmek gerekir. Fizik tedavi uzmanı ya da bir profesyonel bir spor antrenörü spesifik olarak güçlendirmeye yönelik uygulamalar ve germe aktiviteleri için uygun bir program hazırlayabilir. Ayrıca özel bir bantlama/sarma yöntemi ile daha rahat etmenizi sağlayabilir.

Kondromalazi Patella

Patella malalignment sendromu tedavi edilmediği zaman, kondromalazi patella ya da CMP oluşacak şekilde ilerleyebilir. Mayo Clinic’e göre, CMP diz kapağı altındaki kıkırdakta meydana gelen hasarı gösteren genel bir terimdir. Acı ve sertlik hissine ek olarak, diz kapağının altında bir sürtünme hissi olabilir. Önerilen tedavi yöntemleridir ise acı veren hareketlerden kaçınmak, buz uygulamak ve fizik tedavidir.

Ayrıca Buna Bakın  Yüz Egzersizleri Sarkma ve Gıdıyı Ortadan Kalkar Mı?

Patella Tendinit

Aynı zamanda jumperın diz olarak da adlandırılan patella tendiniti, diz kapağının altındaki tendonun iltihaplanmasıdır. Basketbol ve voleybol gibi atlayış yapan sporcularda sık olarak görülür. Jumperın dizinin belirtileri diz kapağının altında keskin bir ağrı, sertlik ve şişliktir. Mayo Clinic’e göre patella tendinit hastalarının çoğu buz uygulama ve dinlenme gibi koruyucu tedaviler kullanarak ağrıda azalama ve iyileşme sağlayabilir. Diz kapağının altına giyilen bir diz kapağı tendon kayışı, jumperın dizinin belirtilerini büyük oranda azaltabilir ve sporcunun aktivitesine dönmesine izin verebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.