Diz Ağrısı İçin Ayakkabı Tabanları


Diz kemik, kıkırdak, bağ, kas, tendon ve eklemlerden oluşur. Bu yapılardan herhangi biri hasar görürse veya hastalanırsa diz ağrısı, yürüme zorluğu ve sınırlı hareketlilik yaşayabilirsiniz. Yaklaşık 9 milyon Amerikalıyı etkileyen Artrit, dizdeki dokuları aşındırarak şişmeye neden olabilir. Spor ve egzersiz sizi uzun süreli kronik ağrıya neden olabilecek kazalara maruz bırakır. Ayakkabı tabanları diz ağrısı için yapılan tedavilerden sadece bir tanesidir.

Ortez

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ortez.jpg

Ortez olarak da bilinen ayakkabı tabanları, kemer desteği sağlamak için ayakkabınıza yerleştirdiğiniz tıbbi cihazlardır. Tabanlık, ayak ve ayak bileği arasındaki kuvveti değiştirerek ve yayarak diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olarak çalışır. Uçlar ayrıca ayağın hizasını ve hareketini de değiştirir. Ortez, kısa süreli bir çözüm olarak ve yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmak için kullanışlıdır.

Ortez Çeşitleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ortez-cesitleri.jpg

Genel olarak iki tip ortez vardır normal bir eczaneden, spordan veya genel mağazadan satın alabileceğiniz türden ve özel yapılanlar. Toplu pazar ortezinin avantajları, ucuz olmaları ve birçok rahat ayakkabının içine sığmasıdır. Dezavantajları ise çoktur. Mağazada satın alınan ayakkabı tabanları her türlü ayağa sığmaz ve hızlı bir şekilde aşınabilir. Takma işlemlerine alışmak biraz zaman alabilirken, ayağınız iki veya üç hafta sonra uyum sağlamalıdır. Rahatsız edici bir iç taban giymeye devam ederek daha fazla acı ve hasara neden olabilirsiniz. Çok pahalı olsalar da, tanılarınıza bağlı olarak sağlık sigortanız tarafından karşılanabilirler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ortez-ayakkabi-eki.jpg

Amerikan Podiatrik Tıp Derneği tarafından yayınlanan bir 1998 çalışmasında araştırmacılar, 12 ile 87 yaşları arasındaki 102 hastayı, ayakkabı ekleriyle diz ağrısı nedeniyle tedavi ettiler. Bir takip randevusunda, hastaların yüzde 76,5’i kesici uçları kullandıktan sonra ağrıda belirgin bir azalma olduğunu bildirdi. Özel ortez üreten bir şirketin başkanı olan Seamus Kennedy, doğru ortez türlerini seçmenin zor olduğunu açıklıyor.

“Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim” dergisinde yayınlanan 2003 tarihli bir çalışma, dört farklı ayakkabı ekinin diz eklemlerine oturduğunu değerlendirdi. Araştırmacılar tedavi etmek için on yıllarca ortez kullandıktan sonra, uzmanların her birey için doğru ayakkabı girişini hızlı bir şekilde teşhis etmeye daha yakın olmadığını bulmuşlardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir