Diyetten Önce Vücut Nasıl Temizlenir?


Vücudunuzu içeriden temizleme fikri caziptir, ancak göründüğü kadar kolay değildir. Karaciğeriniz, böbrekleriniz ve akciğerleriniz vücudunuzu günlük olarak temizlemek ve detoks yapmak için bir güç merkezi işi yapar ve bu süreci hızlandırmanın bir yolu yoktur. Eğer olsaydı, hiç kimse akşamdan kalmazdı ve gıda zehirlenmesi beş dakikadan uzun süren bir rahatsızlık olmazdı. Bununla birlikte, vücudunuzu zorla temizlemek mümkün olmasa da vücudunuzu, işini yaparken desteklemek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Vücudunuzun Doğal Detoks Sistemleri Nasıl Çalışır?

Doğal detoksifikasyon sisteminiz iki bölümde çalışır. İlk seviye, bağışıklık dokularının bazı toksinleri ve bakterileri nötralize ettiği ve başkalarının vücudunuz tarafından emilmesini engellediği bağırsaklarınızda gerçekleşir. İkinci aşama, toksinleri nötralize eden ve atılmalarını sağlayan karaciğerinizde gerçekleşir.

Besin açısından zengin bir diyet yapıp bolca su tüketerek vücudunuzun doğal detoks sürecini destekleyebilirsiniz ama onu hızlandıramazsınız. Sadece su veya ciddi ölçüde kısıtlanmış bir detoks ile temizlik yapmayı seçerseniz, vücudunuzu iyi şekilde çalışması için gereken besinlerden mahrum edersiniz.

Detokslar Neden İşe Yaramaz

Uzmanlara göre detokslar kısa vadede işe yarayabilir ancak uzun vadede kilo vermek ve kilo kaybınızı korumak için ihtiyacınız olan sağlıklı gıda seçimlerini nasıl yapacağınızı öğretmezler. Kilo vermek için hızlı yollara güveniyorsanız, bu neden kilo aldığınız konusunu ele almadığınız anlamına gelir. Bu durumda genellikle düzenli yemek yemeye geri döndüğünüz anda tekrar kilo alımı görülür.

Uzmanlar, vücudunuzun doğal süreçlerini hızlandıracak büyülü bir meyve suyu olmadığını hatırlatır. Diyet öncesi detoksun yanlış vaadine güvenmek yerine, doğru beslenme, hidrasyon, porsiyon kontrolü ve egzersiz hakkında bilgi edinmek için biraz zaman harcayın.

En İyi Temizlik Kilo Kaybı

Ticari olarak üretilen detoks veya temizleme kitlerinden kaçının çünkü bunlar para kaybıdır ve sindirim sisteminizdeki hassas bakteri dengesini bozarak size zarar verebilir. Diyetten önce temizlenmenin mutlak en iyi yolu, vücudunuzu yalnız bırakmak ve buzdolabınızı, dondurucunuzu ve kilerinizi temizlemeye odaklanmaktır. İşlenmiş beyaz un, rafine şeker ve yüksek sodyum içeriği ile yapılan tüm yiyeceklerden uzak durun.

Kilo vermeye çalışırken tükettiğiniz boş kaloriler dostunuz değildir. Abur cuburları, yağsız proteinler, kepekli tahıllar, taze meyve ve sebzeler, az yağlı süt ürünleriyle; atıştırmalıkları bol miktarda taze meyve ve sebze ile değiştirin. Ve zeytinyağı gibi kalp dostu yağları da unutmayın. Ayrıca her gün 2 litre su içtiğinizden emin olun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir