Diyetisyenlerin Hazırladığı Programlar Nelerdir?


Hayatin daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olması için sağlığının belirli hedeflere ulaşabilmesi adına beslenme programları oluşturan ve yeri gelince online diyetisyenler olarak görev alan sağlık alanında bir dalda uzman olan kişilere diyetisyen denir. Diyetisyenlerin birtakım görevleri, sorumlulukları vardır.

Kişinin hayatında rutin olan beslenme programlarını inceleyerek, takip ederek yaşlı, genç, erkek, kadın hiç fark etmeksizin her sosyal hasta grubuna diyabetik bilgiler verir ve tedavi eder. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları hususunda çözüme gitmek için önce hastanın vücudunu daha sonra ise hastaya uygulanacak olan programı inceler. Hastayı tedavi edebilmek için en iyi yol yöntemi bularak en kısa sürede hastayı tedavi eder. 

Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır Kimler Kullanır?

Diyetler kişiye özel olarak hazırlanır. Herkesin yaşına, boyuna, cinsiyetine ve bünyesinin hassasiyetine göre hazırlanır. Hepimizde farklı olan bu özellikler nedeni ile kişiye özel diyet listeleri hazırlanması gerekiyor. Her vücudun boy, yaş, kilo, cinsiyet gibi etkenlere bağlı olarak değişen ideal bir kilo ölçüsü vardır.

Bazen bu ideal kilonun dışına çıkarılabiliyor evde kendi başınıza halledebileceğiniz kadar küçük sapmalar var ise sizler de evlerinizde ekmeği ve yağlı yiyecekleri azaltarak, spora biraz daha ağırlık vererek eski kilonuza dönebilirsiniz. Ancak sapma fazla ise yani giderek kilo alıyorsanız ve kilo artışını durduramıyorsanız bir diyetisyen ile görüşmenizde fayda var.

Günümüz de beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları gibi faktörlerden dolayı genelde kilo artışı gözükmektedir. Yani toplumun birçoğu aşırı kilolu olmaktan şikâyet ediyor. Kilo alımının çeşitli birçok sebebi bulunur. 

Kilo Almanın Sebepleri Nelerdir?

Kilo alımı genetik ya da çevresel olabilir. Genetik olan sebeplere müdahale edilemiyor fakat çevresel ya da yediğiniz besinlere bağlı olarak gelişen kilo artışlarınıza müdahale edilebilir. Kilo alma süreci oldukça kolay işleyen bir sistemdir. Vücudun ihtiyacı olan kaloriden fazlasını almaya başladığınızda vücut bunu kiloya dönüştürür. Ve zor günler de kullanmak için belli bölgelere kilo olarak depolar. Bu zor günler derken; kalorinin az alındığı ya da yetersiz olduğu durumlarda depodaki yağları kullanarak ihtiyacı karşılarlar.

1 13
Diyetisyenlerin Hazırladığı Programlar Nelerdir? 36

Beyin fonksiyonları ve diğer yaşamsal fonksiyonlar da besinlerden alınan enerjiden faydalanarak faaliyetlerine devam ederler. Kilo vermek isteyen kişi ise ekstra bir kalori alımı olmadan depolardaki yağlarını kullanarak zayıflayabilir. Diyetisyenler ortalama kilo ile alınması gereken besin oranını doğru bir şekilde ayarlayarak kilo vermelerine yardımcı olabilirler. 

Diyet Programları Nelerdir?

Her hastaya farklı diyet uygulanır. Yaşa, cinsiyete, boya, kiloya ve genetik faktörler göz önüne alınarak hastaya en uygun diyet listesi hazırlanır. Genellikle et ve süt ağırlıklı beslenirler. Ekmekten uzak dururlar kilo vermek için.

Diyetisyenin Görevleri Nelerdir?

Danışmanlık isteyen hastaların sağlıklı olabilmeleri için ihtiyaçlarını inceleyerek ihtiyaç dâhilinde ilaç tedavisinde bulunma ya da diyet programı hazırlama. 

Spor yapan ve spor ile ilgilenen kişilere performanslarını nasıl arttıracaklarını bilgisini vermek ve bu konuda yardımcı olmak. Hastaların beslenme alışkanlıkları, beslenme sorunlarını takip edip inceleyerek, rapor hazırlamak. 

Herkes Diyetisyen Olabilir Mi? Nasıl Diyetisyen Olunur?

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun Beslenme Ve diyetetik bölümünü okuyarak ve başarı elde ederek diyetisyen olunabilir. Beslenme ve diyetetik bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Bu eğitimi almış olan kişiler lisans mezuniyetlerini tamamlayıp bitirdikten sonra diyetisyen olurlar. Yani beslenme uzamanı da denilebilir. Diyetetik ve beslenme sağlık ile ilgili alanları kapsamaktadır. Bu bireylere sağlıkçı da denir. 

Diyetisyenlerin Meslek Özellikleri Nelerdir?

İletişim kurma becerileri Çok iyi olmalıdır. Hastalar ile sohbet ederken onları kırmamalı ya da onların sorunlarını iyi şekilde öğrenmek için hastayı alttan almalıdır. Sabırlı olmalıdırlar. İyi bir beslenme uzmanı hastası ile empati kurabilmeliler. Dikkatli bir şekilde davranmalılardır ki en küçük detayı bile gözden kaçırmamalılar. İnsanlara yardımcı olmayı sevmelidirler. Hoşgörülü olmaları gerekir. Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeleri için yeterince bilgilendirmeliler.

2 13
Diyetisyenlerin Hazırladığı Programlar Nelerdir? 37

Diyetisyenlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, özel klinik ya da özel polikliniklerde, spor kulüplerinde, yaşlı bakım evlerinde, büyük şirketlerde, huzur evlerinde, büyük çaplı yemek şirketlerinde, fitness salonlarında, Devlete bağlı olan eğitim kurumlarında ve yine Devlete bağlı olan çocuk esirgeme kurumlarında çalışabilme olanaklarına sahiplerdir. Çalışma alanları oldukça fazladır. İşleri de çok zor değildir. Hastaları ile bire bir şekilde özel olarak ilgilenerek hastanın problemini çözmeleridirler. Özellikle kilolu olan bireylerin diyetleri konusunda biraz daha hassas davranmaları gerekir. 

Online Diyetisyen Hizmetleri Verilir Mi?

Günümüz internet ve teknoloji Çağında olduğumuz için bir çok hasta ile online tedavi yöntemi uygulanabilir. Çok rahat olmasının yanı sıra evden çıkamayan ya da evden çalışan hastalar için online diyet oldukça mantıklıdır. Dünya çapında iyi olan alanlarında kendilerini yeterince geliştiren uzmanlardan randevu alıp tedavi olabilirsiniz. Online diyetisyen bu açıdan oldukça avantajlıdır. Bazen bir diyetisyene gitmek sizi hem maddi hem de manevi yönden olumsuz etkileyebilir.

Fazla kilolarınız ile sosyal hayatınızda dışlanıyor ya da hor görülüyorsanız, arkadaşlarınız kilolarınız ile dalga geçiyorsa ve bu sizin özgüveninizi kırıyorsa, dışarı çıkmadan kimseyle muhatap olmadan yalnızca doktorunuz ile görüşerek düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz çok mümkün online diyet ile. Online diyetisyen beslenme konusunda sizlere farklı programlar yaparak günlük ne kadar yemeniz gerektiğini hangi besinleri yemeniz gerektiğini sizlere bir liste yardımı ile bildirir. Sizler de bu listeye uyarak daha çabuk şekilde kilo verebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde motivasyon mesajları atarak sizleri motive eder ve daha çabuk zayıflama gözükebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir