Diyet Yeşil Çayın İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


Yeşil çayın birçok faydası bulunuyor. Bu yüzden çoğu kişi bu bitkiden tüketiyor. Fakat diyet yapanların öğünlerine yeşil çay eklemesi konusunda bazı kafa karıştırıcı bilgiler bulunur. Bu soruların en güzel açıklaması yeşil çayın tarihi ve faydaları hakkında doğru bilgilere sahip olmaktan geçiyor. Özellikle son yıllarda popüler olan diyet yeşil çay hakkında bilinmesi gereken önemli hususlar bulunuyor. 

Yeşil Çayın Tarihçesi

Yeşil çayın tarihçesi oldukça eskilere dayanır. Yıllar boyunca şifalı bitki olarak kullanılan yeşil çay milattan önce 2700’lü yıllardan beri insanlar tarafından tüketiliyor. İlk önce çiğneyerek yenilen bu bitki Güney Doğu Asya da keşfediliyor. Ardından Çin de kaynatılarak içilmeye başlanıyor. Ayrıca Çin’de bu çayın kaynatılarak içilmesinin keşfedilmesi hakkında da bir efsane bulunduğu bilinir. Efsaneye göre Çin İmparatoru Shen Nung bir gün dışarıda gezerken sıcak su içiyor. Bu sırada da rüzgârla beraber uçan bir yeşil çay yaprağı bu bardağın içine düşüyor.

Suyun rengi koyulaşıyor ve bunu fark etmeyen Kral bu çaylı sudan içmeye başlıyor. Sıcak suya aromasını bırakan çay yaprağı İmparatora çok lezzetli geliyor. İçtikten sonra da enerji dolduğunu fark edip yardımcılarına bu yaprağın kaynağının bulunmasını emrediyor. Böylelikle sıcak suyla içilen yeşil çay keşfedilmiş oluyor ve çağımızda da hala bu şekilde tüketilmesi kabul görüyor. O zamanlar sadece saray soyluları tarafından içilen çay şimdilerde her kesimden insanın rahatça ulaşabileceği ekonomik fiyatlarıyla piyasada bulunuyor. 

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay aslında siyah çayla aynı bitkiden elde edilir. Fakat geçtiği aşamalar farklı olduğu için tadı ve kalori miktarları da farklıdır. Camellia sinensis yapraklarından elde edilen yeşil çay yaprakları toplandığı gibi hemen kavrulur. Siyah çay ise yavaş yavaş kurutularak tam tersi bir işlemden geçer. Siyah çay oksijenle tepkimeye girerken yeşil çay oksijenle temas ettirilmez. Hemen kurutulduğu için içerisindeki değerleri kaybetmez. Demlenmiş yeşil çay 100 ml başına sadece 1 kaloriye sahiptir ve içeriğinde yağ bulunmaz. Ayrıca yeşil çayda da kafein bulunur fakat bu oran siyah çaya göre çok daha düşüktür. 

1 49
Diyet Yeşil Çayın İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir? 36

Yeşil çayın sağlık üzerinde birçok faydası bulunur. Ayrıca bu faydalar da bilimsel araştırma sonuçlarıyla da tescillenmiştir. İçeriğinde çok sayıda antioksidan bulunur. Bu yüzden sağlığına dikkat eden insanlar arasında en çok tüketilen bitki türüdür. Ayrıca yeşil çayın vücudun zinde kalmasına ve hastalıklara karşı koruma sağlanmasına da büyük faydası vardır. Yeşil çayın içeriğinde doğal olarak bulunan antioksidanlar kanserli hücrelerin önüne geçer ve kanser oluşumunu engeller. Ayrıca çaylar içinde en yüksek mineral bulunduran çay türü de yine yeşil çaydır. Vücudu zinde tuttuğu için psikolojik olarak da kişiyi olumlu etkiler ve depresyondan korur.

Düzenli olarak günde en fazla 1 ya da 2 fincan tüketilmesi önerilir. Hiç bir yan etkisi bulunmayan yeşil çay her yetişkin birey için dozunda tüketildiğinde birçok yarar sağlar. Yeşil çayın düzenli tüketilmesi halinde vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay diyet yapanlar içinde vazgeçilmez bir üründür. Günde tüketilen bir iki fincan yeşil çayın kilo vermeye ve yağ yakımına etkisi büyüktür. Uzmanlar tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve obeziteye mücadelede en etkili çay olduğu kabul edilmiştir. 

Diyet Yeşil Çay İçmek Sağlığa Zararlı Mı?

Son yıllarda yeşil çayın türevi olarak diyet yeşil çay adı atında bazı çaylar piyasaya sürülmüştür. Bu diyet çaylar düşünüldüğünü gibi aslında çok masum sayılmazlar. Çünkü bu diyet yeşil çaylar maalesef yapay tatlandırıcı içerdiği için aksine iştahınızı açıp daha fazla yemek yemenize sebebiyet verebilirler. Bu yönde yapılan çalışmalara göre diyet yeşil çaylar normal yeşil çaya göre daha çok kalori içerir ve obeziteye sebep olabilirler. Kilo korumada etkisi büyük olan yeşil çayın doğal olanı tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Diyet olarak geçen yeşil çaylardan uzak durulması gerekir. Zaten içeriğinde yağ bulunmayan yeşil çay sıfır kalori olduğundan diyet yeşil çayları tüketmenin de bir anlamı yoktur. Tam aksine daha fazla kalori tüketmenize sebebiyet verirler. Bu durumda en doğru seçim taze ve diyet olmayan yeşil çay tüketmektir. Mümkünse evde kendi imkânlarınızla demleyeceğiniz taze yeşil çay en sağlıklı seçim olacaktır. 

2 48
Diyet Yeşil Çayın İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir? 37

Son yıllarda yeşil çay üstüne birçok araştırma yapılıyor. 2008 sayılı Obezite dergisi yaptığı araştırmaya göre yapay tatlandırıcıların iştahı açtığı belirtildi. Tatlandırıcıların sık kullanımı da fazla kalori alımına sebebiyet veriyor. Böylelikle diyet yeşil çay tüketenler beklenilenin aksine kilo alıyor. Bu durumda diyet yeşil çay tüketmenin diyete yararından çok zararı olduğu belirtildi. Eğer kafein için diyet yeşil çay tüketiyorsanız bu sonuç da sizi üzebilir. Çünkü diyet yeşil çayların kafein oranı normal yeşil çaylara oranla çok daha düşük.

Ünlü bir yeşil çay markasının şişelenmiş halinde sadece 15 mg kafein bulunur. Bu açıdan uzmanların tavsiyesi kendi yeşil çayınızı kendiniz demlemeniz. Bu sayede hem doğal katkısız bir yeşil çay elde edersiniz hem de taze olarak tüketmiş olursunuz. Ayrıca çevreye şişe almayarak katkıda bulunursunuz. Bu şekilde yeşil çayınızı demlerseniz ayrıca çok daha ekonomik olacaktır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir