Diyet Yaparken Neden Kilo Verilmiyor?


Düzenli diyet programına devam ederken kilo verememenin bazı sebepleri vardır.  Kilo kaybı sonrası metabolizmanızın tekrar düzene girmesi gerekir. Kilo kaybının tekrar devam etmesi Egzersiz yapan herkes her zaman olumlu ilerleme kaydetmediklerini çoğu kez fark eder. Amacınız kilo vermek aynı egzersiz programına devam etseniz de hep aynı hızda kilo veremezsiniz. Kilo verme hızınız bazen yavaşlayabilir hatta bazen durabilir. Bazen kilo aldığınız günler de olabilir. Çalışma ve emeğe karşın böyle durumlarla karşılaşmak hoş değildir ve hevesinizi kırabileceği için yeme düzeninde değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Metabolizma

Vücutta hayatın devamlılığının sağlanabilmesi için gerçekleştirile biyokimyasal süreçlerin tümüne metabolizma denir. Metabolizma çeşitli işlevleri yürütmektedir. Kilo alıp verme ile ilgili olan kısmı ise anabolizma ve katabolizmadır. Katabolizma vücudun enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla besinlerin parçalanması anlamına gelmektedir. “Yıkım” olarak da ifade edilir. Anabolizma ise bunun tam tersi yani “yapım”dır. Çeşitli moleküller bir araya getirilerek yeni makro maddeler üretilmesini kapsar. Anabolizma enerjiyi depolarken katabolizma enerjiyi açığa çıkarır.

Katabolizma ve anabolizma oranınız vücut ağırlığınızı belirler. Anabolizma hızı katabolizma hızını geçtiğinde kilo kaybetmeye başlarsınız. Eğer her ikisi eşit hızda ise var olan kilonuzu korursunuz.

Bazal Metabolik Oran

Katabolizma ve anabolizma oranını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Diyet ve fiziksel aktivite kilo değişiminde en önemli rolü oynar. Ancak fizyolojik olarak metabolik hız kilo değişimini doğrudan etkiler. Bazal metabolik oran ise vücudun temel işlevlerini yürütebilmesi için harcadığı enerjidir. Kanepeye uzanırken veya en sevdiğiniz filmi izlerken, bütün aktiviteler belli oranda enerji harcanmasını sağlar. Minimum fiziksel aktivite ile, yaşamın devam ettirilebilmesi için gerekli enerji miktarı bazal metabolik hız ile ilgilidir.

Ayrıca Buna Bakın  Erkek Tipi Saç Dökülmesi İçin En Etkili Çözümler

Bazal metabolik hız fiziksel özellikler ile ilgilidir. Kilo verdiğiniz zaman taşınan yük azaldığından bazal harcanan kalori de azalır. Kilo verdikçe oturduğunuz yerden, hiçbir şey yapmadan yaktığınız kalori miktarı düşer. Bu durumun sebebi bazal seviyeyi sürdürebilmeniz için gerekli enerji azalır.

Bu durum bir örnek üzerinden daha rahat anlaşılabilir. 100 kilo ağırlığında bir gün içerisinde hiç hareket etmese de 1500 kalori yalnızca yaşamsal faaliyetler için harcar. Bu kişi 10 kilo zayıfladığında günlük aktiviteler için harcadığı enerji miktarı 1350 kaloriye düşer. Eğer bu kişi kilo verme sürecinde her gün aynı egzersizi yapıyor ve aynı diyeti uyguluyorsa kilo verdikçe kalori açığı azalmaya başlar. Bu durum kilo vermeyi yavaşlatır hatta durdurabilir.

Vücudunuzun İhtiyaçlarını Yeniden hesaplayın

Diyet yapıyorsunuz ve kilonuz azalırken bir anda durdu. Bu durumda vücudunuzun ihtiyaçlarını yeniden hesaplamanız gerekir. Örneğin 100 kilogram ağırlığında biri günlük 1800 kalorilik bir diyet uyguluyor ve bu kilo vermesine yardımcı olabiliyor. Bu kişi biraz zayıfladığında ihtiyacı 1650 kaloriye düşer. Eğer diyet programını revize etmez ve 1800 üzerinden alıma devam ederse kalori açığı kapanır. Bu da kilo vermeyi yavaşlatır veya durdurabilir.

Kalori alımını değişen vücut ağırlığına göre ayarlamazsanız ihtiyacınızdan daha fazla kalori almış olabilirsiniz. Belirli aralıklarla kalori ihtiyacınızı tekrar tekrar hesaplayarak diyet programını güncelleyin.

Kalori Yakma

Diyet programı ile aldığınız kaloriyi izlemeye özen gösterirken yakılan miktarı da göz önünde bulundurması unutmamalısınız. Diyet yaparak kilo verdiniz ama artık veremiyorsanız bu programı egzersiz ile destekleme zamanı gelmiş demektir. En azından tempolu yürüyüş, koşu gibi egzersizler katabolizma hızını artırarak yağ kaybına katkıda bulunur. Yağı parçalar ve enerji olarak kullanırsınız.

Ayrıca Buna Bakın  Kafein ve Şekerin Etkileri Nelerdir?

Egzersiz Planını Düzenleme

Kuvvet antrenmanları anabolizmayı destekleyerek kas dokusu oluşumunu sağlar. Kas yağ dokusundan oldukça yoğundur. Yağ yakar ve kas oluşturursanız sayısal olarak kilo değişimi olmadan da daha zayıf görünebilirsiniz. Kas yapımını desteklemek amacıyla egzersiz programına bir göz atın.

İlk kural yeterince egzersiz yapmaktır. Bununla birlikte bazı egzersizler kas kütlesini artırırken bazıları ise kondisyonu yükseltir. Kas yapımını artıran “kuvvet egzersizi” olarak da adlandırılan egzersizleri programınıza ekleyin. Aerobik egzersizlerin arasında belirli günler kuvvet egzersizleri eklemeyi ihmal etmeyin.

Stresi Kontrol Altına Al

Diyet ve egzersiz kilo vermede majör etkenlerdir. Ancak bazı minör etkenler de söz konusu olabilir. Çağımızın en önemli problemlerinden biri olan stres vücudun dengesini sarsmaktadır. Kronikleşmiş stres sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar bütün sistemleri olumsuz etkiler. Yapılan anket çalışmaları yetişkinlerin %24’ünün aşırı stres yaşadığını, %78’inin de en az bir stres belirtisine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Kronik stres kortizol hormonu seviyesini artırır. Kortizol kilo vermeyi zorlaştıran bir hormondur. Özellikle karın bölgesinde yağ depolamayı ve beslenmeyi teşvik eder. Stresli ve gerginlik egzersiz programlarına uyumu da güçleştirir. 

Kendinizi stresli hissediyorsanız, stresiniz idare edemediğinizi düşünüyorsanız rahatlama tekniklerine başvurabilir gerekirse profesyonel yardım alabilirsiniz. Stresi tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Belirli düzey stres yaşamın bir parçasıdır. Ancak aşırı stresle başa çıkmak için kendinizi eğitebilirsiniz. En etkili stres azaltma yöntemleri şu şekildedir:

Ayrıca Buna Bakın  Bypass Ameliyatı Olanlar İçin Beslenme Önerileri

• Yoga

• Meditasyon

• Egzersiz

• İş yükünü azaltmak

• Günübirlik aktivite veya seyahatler

Zayıf Bir Görünüme Sahip Olmak

Zayıf bir görünüme sahip olmak için belirli vücut ağırlığı hedeflerini tutturmanız şart değildir. Aynı kiloda ve boyda kişilerin biri kilolu bir diğeri fit bir görünüme sahip olabilir. Bu durum vücut tipi ve kas oranı ile ilgilidir. Daha önce bahsedildiği üzere kas dokusu yağdan daha yoğundur. Kuvvet egzersizleri ile kas yapımını desteklediğinizde daha fit bir görünüme kavuşmanız mümkün. Ancak bu değişim tartıya yansımıyor, kilo vermeniz durmuş olabilir. Değişimi fark etmek için çeşitli ölçüler kullanın. Kol çevresi, bel çevresi, popo veya göğüs çevresi ölçümleri egzersizin faydalarını niceliksel olarak ortaya koymanızı sağlar. Kilo vermeniz dursa da daha sağlıklı, fit ve çekici bir görünüme kavuşuyor olmanın hazzı egzersizde sizi teşvik edecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.