Diyabetin Tansiyon, Nabız ve Kan Şekeri Üzerindeki Etkileri


Diyabet adıyla bilinen şeker hastalığı giderek daha da fazla kişiyi etkilemektedir. Her organı etkileyebilecek düzeyde olan bu hastalığın temel nedeni vücudun kan şekerini işlememesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı, tansiyon, nabız ve gözbebekleri üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Tansiyon

Diyabet, kan damarlarını etkileyen bir hastalıktır. Bu yüzden ateroskleroz olarak bilinen arterlerin sertleşmesi durumunun daha kısa sürede gerçekleşmesine neden olmaktadır. Kan dolaşım sistemindeki tüm işleyişi etkileyerek yüksek tansiyona da neden olmaktadır. Aynı zamanda da böbrekleri besleyen renal arterlerin içerisindeki ateroskleroz gibi bir duruma da neden olarak kan basıncındaki ani yükselişlerin de temel sebebidir. Renal arterler kan basınç ve hızını sürekli olarak denetlemektedir. Bu denetleyicilerin hasar görmesiyle beraber böbreklerin yapısı ciddi olarak hasar alacak ve otomatikman kan basıncını arttırmaya da çalışacaktır.

Diyabetin Tansiyon Nabiz ve Kan Sekeri Uzerindeki Etkileri
Diyabetin Tansiyon, Nabız ve Kan Şekeri Üzerindeki Etkileri 36

Nabzın Etkisi

Nabız etkisi doğrultusunda da şeker hastalığının dikkate alınması gerekmektedir. Şeker hastası olan kişilerde nabız hızı ve nabız basıncı rakamları ele alınmalıdır. Kişilerin kan şekerlerinin normal düzeylerinin altında olması durumunda hipoglisemik bir olay yaşanarak, nabız hızı da ciddi anlamda artacaktır. Hızlı nabız hipoglisemi belirtileri arasında sayılabilecektir. Bu tip bir durum hemen teşhis edilmeli ve tedavi süreci başlamalıdır. Aksi takdirde şeker hastalığına bağlı olarak kanın damar duvarlarına zarar vermesi ve sertleşmesine neden olması durumu da görülebilmektedir. Nabız basıncına bağlı olarak kardiyovasküler morbidite ve mortalite gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

Diyabetin Tansiyon Nabiz ve Kan Sekeri Uzerindeki Etkilerii
Diyabetin Tansiyon, Nabız ve Kan Şekeri Üzerindeki Etkileri 37

Diyabetin Gözbebeklerine Etkisi

Uzun süredir kontrol edilen şeker hastalığına sahip kişilerin normal bireylere göre daha küçük olarak gözbebekleri bulunmaktadır. Kişilerin sinir hücrelerine olan etkisinden ötürü bu yönlü bir sonuç ortaya çıkabilmektedir. Var olan sinirlerin hasar görmesiyle beraber denge kaybolacak ve gözbebekleri de daha da küçülerek daralma eğilimi içerisine girebilecektir. Sinirlerin doğrudan hasar görmesine bağlı olarak gözü besleyen damarlar içerisinde de mikrovasküler hasarlar da ortaya çıkabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir