Diyabeti Kontrol Etmek için 10 Basit İpucu


Etkili bir şekilde diyabeti kontrol etmek için, sağlıklı ve doğal beslenmeyi alışkanlık haline getirmek, sigarayı bırakmak, ve egzersizi yaşam tarzı haline getirerek gereklidir.

Buna ek olarak, ilaç, insülin ve kan şekeri düzeylerinin doğru zamanda ve belirtilen şekilde izlenerek yapılması tedavi ile ilgili tüm tıbbi endikasyonların yapılması çok önemlidir. Diyabet hastalığını daha doğru kontrol etmek için dahiliye uzmanı yada endokrin doktoruna gidilmelidir.

Diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Kan şekeri degerlerini kayıt altına almak

Yemeklerden önce ve sonra kanda ki glükoz değeri ölçülmeli, bunun için glucometer, kan şekeri ölçme cihazı ile kan şekerinizi ölçün. Çıkan değerin sonucunu bir kağıt da kaydedilmesi, hangi gıdaların riskli olduğunu hangi besinin kan şekerinizi yükselttiğini belirlemenize yardımcı olur. Riskli gıdaları daha doğru ayırt edebilirsiniz, ve uygun tedaviye gidebilirsiniz.

2. Kan şekerinde meyve tüketimi

İncir, papaya ve kuru meyve gibi yüksek karbonhidrat oranlarına sahip meyvelerin tüketilmesi glisemik indeksini zirvelere çıkarır, şeker hastalığının düzenini bozabilir. Bu nedenle çilek, kavun ve avokado gibi lif bakımından daha zengin meyvelerin alımının daha doğru olabileceği gözlemlenir.

3. Tatlı tüketiminden kaçının

Tatlılar kan şekerini yükseltebilir çünkü hızlı emici gıdalardır, şeker hastalığına yön verir ve hastalıktan kaynaklanan komplikasyon riskini artırırlar. Bu şekilde, mümkün olduğunca tatlı yemekten kaçınılmalıdır.

4. Alkol tüketimini azaltmak

Aşırı alkol tüketimi hipoglisemi yani düşük şekere veya hiperglisemi yani yüksek şekere yol açar. Diyabetik karaciğer kan şekerini belirler.

Ayrıca Buna Bakın  Bu Yiyecekler Ağır Metalleri Vücuttan Atıyor

5. Yemek aralığını 3 saati geçmesin

Diyabetik hasta 3 saat boyunca yemek yemediğinde, şeker hastalığının glisemik indeksi büyük bir olasılıkla hipoglisemi oluşur, bu bilinç kaybına yol açabilir ve daha ciddi durumlarda komaya girmeye neden olabilir.

6. Vücut Kitle Endeksinizi Koruyun

Yaş, cinsiyet ve boy için ideal kiloyu korumak kan şekerini etkili bir şekilde düzenlemek için çok önemlidir, çünkü diyabetli ve aşırı kilolu veya obez olan, vücut kitle indeksi (VKİ) 25kg/m²’ye eşit veya daha fazla olan kişiler, kalp hastalığı ve inme için daha fazla risk sunar.

7. Sigara kullanımını ortadan kaldırın

Nikotin, sigaranın ana bileşeni kan şekeri düzeyini etkileyebilir, böylece diyabet kontrolünü engelleyebilir. Bu nedenle nikotin alımı bırakıldığında, retinopati riskini azaltır, kalp hastalığı, beyin hasarı, diyabet ve tüm nikotin ile ilgili komplikasyonları önler.

8. Kan basıncını kontrol etmek

Kan basıncı ve diyabet yakından bağlantılıdır, yıllar içinde, diyabet vücut arterlerini daha sertleştirilmiş yapar, ve kan basıncı kontrol edilmezse, yüksek kan basıncı riskini artabilir.

9. Bazı ilaç türlerinden kaçının

Diyabet hastalığında bazı ilaçlar pankreasa zarar verebilir, ilaçlar, bu organ tarafından üretilen insülin düzeylerini deregulate eder. Bu, şekerin hücrelere taşınmasını önler, kan dolaşımında kalmasına ve şeker hastalığına yol açmasına neden olur.

Bu nedenle, aşağıdaki ilaçlardan kaçınılmalıdır:

 • Amoksisilin;
 • Clavulanato; 
 • Klorpromazin;
 • Azitromisin;
 • Isoniazid;
 • Parasetamol;
 • Kodein;
 • Mesalazina; 
 • Syvastatin;
 • Furosemid;
 • Analapril;
 • Methyldopa;
 • Amiodaron;
 • Azathioprine:
 • Lamivudin;
 • Losartan mı?
Ayrıca Buna Bakın  Yoğun ve Uzun Adet Kanamaları ve Kan Pıhtılaşmasının 7 Nedeni (ve ne Yapılmalı)

Bu nedenle, bu ilaçları içeren herhangi bir tedavi yapmak için, sorumlu doktor kişinin diyabet rahatsızlığını bilmeli, diyabet hastasının ne kadar süredir bu durum ile yaşıyor bilmeli, böylece gerçekten ilaçlardan yararlanmak için güvenli olup olmadığını değerlendirilebilir.

10. Düzenli fiziksel aktivite uygulama

Düzenli fiziksel egzersiz vücutta kan akışını düzenler vücuttaki yağın azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz kan dolaşımını artırır ve kalbin daha iyi kan pompalamasına yardımcı olur. Kontrollü diyabete fayda sağlar.

Hipoglisemi nasıl kontrol altına alınır

Şeker kanda aşırı düştüğünde ortaya çıkan hipoglisemiyi kontrol etmek için, 70 mg/dl’den az almak gerekir, örneğin kişiye şeker veya bir bardak portakal suyu ile su vermek gerekir. Bu gıdalar şeker artış yapacak ve kişi daha iyi hissedecektir.

Hiperglisemi nasıl kontrol altına alınır

Aşırı kan şekeri olan hiperglisemiyi kontrol etmek için, kandaki şeker miktarını doğru seviyeye getirmek için kişiye doktor tarafından belirtilen ilacı vermek gerekir. Bunun dışında beslenmesinde kek, alkolsüz içecekler, pudingler veya dondurma gibi tatlıları azaltarak veya ortadan kaldırarak kan şekerinin tekrar artmasını önlemek ve yemeklerden sonra yürümek gibi fiziksel aktiviteler tavsiye edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.