Diyabet ve Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri


Doymuş yağ asitlerinden ve kan şekerini yükselten atıştırmalıklardan kaçınmak diyabet ve alkolsüz karaciğer yağlanması, hepatik steatoz gibi karaciğer hastalıklarının önlenmesinde ve hastalığın olumlu seyretmesinde öneme sahiptir. 

Diyabet ve Karaciğer İlişkisi

Tip 2 diyabet ve Alkolik Olmayan Karaciğer Yağlanması Hastalığı (NAFLD) yakından ilişkili hastalıklardır. NAFLD karaciğerin alkol dışı sebeplerden dolayı yağlanmasıdır. Karaciğer protein, yağ ve şeker metabolizmasının düzenlendiği yerdir. Yapılan çalışmalarda yağlanmış ve düzgün çalışmayan bir karaciğerin diyabeti tetiklediği, var olan diyabeti ise kötüleştirdiği görülmüştür.

karaciger yaglanmasi 1
Diyabet ve Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri 37

Diğer karaciğer hastalıklarından farklı olarak Alkolik Olmayan Karaciğer Yağlanması Hastalığı isminden de anlaşılacağı üzere alkolle ilişkisizdir. Genellikle sağlıksız beslenme, düşük fiziksel aktivite düzeyi, obezite ve obezite ile yakından ilişkili diyabet gibi durumlar hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir. Yapılan çalışmalarda karaciğer yağlanması olanların yarısında diyabet ile ilişki tespit edilmiştir. Yağlanma ve diyabet, her ikisi de birbirini tetikler niteliktedir.

Alkolik Olmayan Karaciğer Yağlanmasının diğer riskleri ise inflamasyon ve skarlaşma ile seyreden, geri dönüşü olmayan bir durum olarak nitelendirilen siroz ve karaciğer kanseridir.

diyaber 1
Diyabet ve Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri 38

7 Yaşam Tarzı Değişikliği

Hayat tarzında yapılacak bazı değişiklikler ile diyabet ve NAFLD’nin kontrol altına alınması veya önlenmesi sağlanabilir.

  1. Sağlıksız Yağlardan Uzak Durun

Yapılan çalışmalar bazı yağ çeşitlerinin kalp ve karaciğer sağlığını olumsuz etkilediğini göstermiştir. Et, tereyağı, tam yağlı süt, hazır kraker, kurabiye, kek gibi paketlenmiş bazı besinlerin içerisinde yer alan ve “hidrojenlenmiş yağ” olarak ifade edilen doymuş yağlardan uzak durmak gerekir. Bu yağlar karaciğerin daha fazla yağlanmasına, kalp ve damar problemlerine yol açabilir. Bu yağ çeşitleri yerine zeytin yağı ve omega-3 yağ asitlerini tercih edin.

  1. Kan Şekeri Kontrolü

Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve patates gibi glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerinde ani sıçramalara sebep olur. Bu besinlerin yerine glisemik indeksi düşük meyve, sebze ve tam tahıllı gıdaları tercih edin. Karaciğer yağlanması kan şekeri kontrolünün sağlanmasını da zorlaştıracaktır. 

diyabet beslenme 1
Diyabet ve Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri 39
  1. Basit Şekerlerden Uzak Durun

Basit şeker, özellikle fruktoz içeren gıdalar kan şekeri dengesini bozarak insülin direncine sebep olur. İnsülin direnci ise diyabet ve karaciğer yağlanmasının en önemli sebebidir.

  1. İdeal Kiloya Gelin

Birçok sağlık probleminden korunmak için en önemli noktalardan biridir. Aşırı kilo ve obezite başta kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet, karaciğer yağlanması gibi durumları beraberinde getirir. Haftada düzenli olarak 1-2 kilo vermek sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Eğer ideal kiloya sahipseniz egzersizler ile bu durumu koruyabilirsiniz.

  1. Fazla Alkolden Uzak Durun

Alkol karaciğer hasarının en önemli sebebidir. Yağlanma ve diyabet ile stres altında olan karaciğer alkolün etkilerine daha dayanıksızdır.

  1. Kalp Sağlığına Önem Verin

Yüksek kolesterol ve hipertansiyon kalp sağlığı açısından en büyük problemdir. Basta bu durumlar olmak üzere kalple ilgili bütün risk faktörlerini ortadan kaldırın ve kalp sağlığınızı koruyun.

  1. Doktorunuza Danışın

Karaciğer yağlanmasının erken dönemde spesifik bir belirtisi bulunmamaktadır. Bundan dolayı özellikle diyabet hastaları karaciğer sağlığına özen göstermelidir. Bu konuda hekiminizin düşünce ve tavsiyelerine başvurabilirsiniz. Doktorunuz gerekli görürse ultrason ve kan testleri ile karaciğer sağlığınızı kontrol etme gereksinimi duyabilir. Ayrıca Hepatit A ve B açısından da araştırma yapmak gerekir. Bu durumla karaciğer yetmezliğinin en önemli sebepleridir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir