Dışkı Testi (Hemoccult) Testleri Sırasında Kaçınılması Gereken Yiyecekler


Kolon ve rektal kanser için bir tarama aracı olarak kullanılan hemoccult testi, doktorunuzun talimatlarını dikkatli bir şekilde takip ettiğinizde etkili bir testtir. Sağlığınız için hemoccult testine katılırken kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bu gıdalar, yanlış negatiflere neden olan test sonuçlarına müdahale edebilir. Dışkıda kan gerçekten mevcut olduğunda kan için güvenli bir test.

Hemoccult Testi

Hemoccult testi, dışkıda herhangi bir kan belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için evde yapılan bir testtir. Bu test aynı zamanda dışkı guaiac veya dışkı gizli kan testi olarak da adlandırılır. Hemoccult testi sırasında, üç farklı bağırsak hareketinden örnekler alırsınız. Daha sonra örnekleri doktorunuza götürürsünüz. Birkaç gün içinde sonuçlarınız hazır olacak. Testiniz dışkıda kan için pozitif çıkarsa, doktorunuz daha fazla test isteyebilir.

Hemoccult testi nedir
Dışkı Testi (Hemoccult) Testleri Sırasında Kaçınılması Gereken Yiyecekler 36

Hemoccult Testi ve Diyet

Diyetiniz söz konusu olduğunda hemoccult testi için bazı hazırlıklar vardır. Testinizden üç gün önce ve hemoccult testiniz sırasında, kaçınmanız gereken birkaç yiyecek vardır. Ohio State Üniversitesi Tıp Merkezi, günde 350 mg’dan fazla C vitamini tüketmemeniz gerektiğini belirtir. Brokoli, karnabahar, turp ve kavun gibi çiğ meyve ve sebzelerden kaçınmalısınız. Testten önce ve sırasında kırmızı ve işlenmiş etlerden de kaçınmalısınız. Bu etler sığır eti, karaciğer ve kuzu eti içerir. Bu gıdalarda bulunan kimyasallar test sonuçlarınıza müdahale edebilir ve yanlış negatif olma olasılığına neden olabilir.

Dengeli Beslenme

Hemoccult testiniz sırasında, meyve ve sebzelerden bol miktarda lif ve kepek gevreği içeren dengeli bir diyet izlemelisiniz. Yağsız et, kümes hayvanları ve balık tüketin. Süt, yoğurt ve peynir de dahil olmak üzere az yağlı süt ürünleri de dengeli beslenmenizin bir parçası olabilir. Ekmek, pirinç ve makarna gibi karbonhidratları tüketin. Hemoccult testi sırasında, sulu kalmak da önemlidir. Testiniz sırasında bol su içirin.

dengeli beslenme
Dışkı Testi (Hemoccult) Testleri Sırasında Kaçınılması Gereken Yiyecekler 37

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemoccult testinin doğruluğunu sağlamak için yiyecek veya diyetinizi içermeyen başka kısıtlamalar da vardır. Kadınlar menstruasyon sırasında hemokült testine katılmamalı ve bir kadın menstruasyondan sonraki üç gün boyunca hemokült testine katılmamalıdır. Hemoroid yaşıyorsanız, hemoccult testine katılmayın. Testten bir hafta önce aspirinden kaçınmalısınız. Doktorunuzla aldığınız diğer ilaçlar hakkında konuşun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir