Diş Teli Ağız Kuruluğu Yapar mı? Çözüm Nedir?


Diş telleriniz varsa ve ağzınızda kuru, pamuklu bir his gibi bazı yan etkiler yaşarsanız, diş telleri çıkana kadar ağzınızın rahat etmesini sağlayacak çözümler bulunuyor.

Diş teli taktıracaksanız, diş doktorunuz ağzınızı röntgen çekerek sizinle gerekli konuşmayı yapar ve sizin taleplerinizi dinler. Tüm dişlerinizin doğru bir biçimde hizalandığından ve ısırığınızın çenenizle aynı hizada olduğundan emin olmalıdır. Eğer bir sorun görürse, diş tellerinizin daha iyi değerlendirilmesi ve yerleştirilmesi için sizi bir ortodonti doktoruna sevk edebilir. Dişleriniz yeniden şekillenir ve uygun pozisyona göre yeniden ayarlanır, bu şekilde bir değişim süreci geçirirsiniz.  Tüm bu süreçler zarfında ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Agiz Kurulugu nasil gecer

Diş Teli Taktından Sonra Oluşan Rahatsızlıklar

Diş tellerine tam olarak alışmanız birkaç hafta ya da birkaç ay sürebilir. MedlinePlus’a göre, diş teli taktırdıktan sonra kavisli dudaklar, ağız kuruluğu, kuru dudaklar, yutma zorluğu, susuzluk, kalın ve sarkık tükürük, ağızda ağrı ve ağız köşelerinde kesikler ve çatlaklar gibi kuruluğa bağlı şikayetler yaşayabilirsiniz.

Diş Teli Taktından Sonra Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Diş telleri ağız içinde daha fazla yer kaplar ve durumda diş etlerinizde ve ağız içinizin yan kısımlarında tahrişler meydana gelebilir. Oluşan her türlü tahriş ağız kuruluğuna neden olabilir. Diş tellerinizi taktıktan sonra ve onları düzeltmek zorunda kaldığınız zaman ağzınızda ağrı ya da aşırı rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu, özellikle sabahları uyandığınızda ve susuz kaldığınız zaman bir artış gösterebilir.

Dis teli ve agiz kurulugu
teeth with braces

Diş Teli Takanlar İçin Yemek Önerileri

Sert yiyecekler, buz, şeker, cips, kuruyemiş ve sakız gibi bazı yiyecekleri yemeniz sakıncalı olabilir. Lowcountry Orthodontics, bazı yiyeceklerin diş tellerini parçalayabildiğini ve başarılı bir diş teli deneyimini önleyebileceğini söylüyor. Normalde sakız daha fazla tükürük üretilmesine ve ağzınızı nemli tutmanıza yardım edebilir. Diş telleri ile beslenmenizdeki yiyecekleri ve atıştırmalıkları atlamanız nedeniyle ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Ağız Kuruluğu Nasıl Giderilir

Diş telleri ile dişleriniz şekillenmeye başladıkça ağzının çok fazla baskıya maruz kalır. Telleri, braketler ve bantlar doğru pozisyona yerleştirildiği için ağrı yaygın olarak görülür ve bu da ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağzınızı kullandığınız her zaman ağız kuruluğu ve tahriş riski artış gösterir. Ağzınızı nemli tutmak için sıvı tüketmeye özen gösterin ve buz kullanmak istiyorsanız buzun ezilmiş ve yumuşak bir halde olmasına özen gösterin. Tuzlu gıdalardan, gevreklerden ve sert gıdalardan kaçınmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir