Dış Gebelik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?


Tubal gebelik olarak da isimlendirilmesine karşın halk arasında dış gebelik olarak bilinen durumda embriyo rahim tüpleri dışında konumlanmaktadır. Bahsedilen gebelik kişilerde teşhis edildiğinde hamilelik gelişimi tehlike altına girmektedir. Çünkü embriyo rahim içerisinde hareket edememektedir, tüpler de hareketler sırasında gerilemeyeceği için bu tür gebelik yaşayan kadınların hayati tehlikeleri ortaya çıkmaktadır. Tubal gebelik tespit edilen kişilerin bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklara sahip olmak ya da daha öncesinde bir tüp ligasyonu geçirmiş olmak bahsedilen ortak özellikler arasında gösterilebilmektedir. Bu türden bir gebelik, ultrason sayesinde onuncu haftaya kadar tespit edilebilmektedir. Fakat bazı kişilerde tanı daha sonraki zaman dilimlerinde de konabilmektedir. Tanının konamaması durumunda ise kadınlarda ölümcül boyutlara ulaşabilecek bir iç kanama meydana gelebilmektedir.

Dış Gebeliğin Nedenleri

Dış gebelik oluşmasında ana etkenler bellidir. Bu nedenler;

  • Pelvik cerrahi yüzünden oluşan yara izleri,
  • Endometriyal dokunun rahmin dışında büyümüş olması,
  • Fallop tüplerinde meydana gelen iltihaplanma,
  • Fallop tüplerinin deforme olması,
  • Fallop tüplerinden cerrahi işlem görmüş olmak,
  • Kısırlık şeklindedir.

Üst bölümde bahsi geçen nedenlerin anı sıra birden çok cinsel partnere sahip olunması durumu da bu rahatsızlığın nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Dis Gebeligin Nedenleri
Dış Gebelik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? 36

Dış Gebeliğin Belirtileri

Bireyler dış gebelik belirtilerini kendilerine teşhis edebilmektedir. Çünkü sayılacak olan semptomlar bu rahatsızlığa sahip olan kadınların hemen hepsinde görülmektedir. Karın bölgesinin belli bölümünde yeri değişmeyen ve gün geçtikçe derecesi artan ağrı en önemli belirtilerden biridir. yine vajinal olarak başlayan ve derecesi artan kanama da aynı duruma işaret etmektedir. Gebelik testleri pek çok kadın tarafından eczanelerden temin edilerek kullanılmaktadır. Testler gebelik hakkında yüksek oranda doğru yanıtlar vermektedir. Buna karşın bebeğin konumunun belirlenebilmesi açısından mutlak suretle uzmanlar tarafından ultrason muayenesi yapılması lazımdır. Diğer türlü dış gebelik tanısının konması mümkün olmamaktadır. Üstelik bu sıkıntı gebelikte 12.hafta öncesine kadar tanı edilebildiği için karın şişmesi ile gebeliğin başkaları tarafından fark edilecek zamanı da bulunmamaktadır.

Dış Gebelik Tedavi Yöntemleri

Dış gebelik tedavisi cerrahi işlemlerle yapılmaktadır. Operasyonlarda farklı yöntemler denenebilmektedir. Embriyonun çıkarılması ya da tüpün onarılması bu yöntemler arasındadır. Cerrahi işlemlerin yanı sıra bebeğin düşmesine neden olan ilaçlar da doktor kontrolü altında kullanılabilmektedir.

Dış Gebelikte Ameliyat

Tedavi türleri arasında yer alan ameliyatlar açık ya da kapalı biçimde yapılabilmektedir. Operasyonun türü embriyonun büyüklüğüne ve kadınların hayati tehlike içerisinde olup olmadıklarına göre uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Ancak sağlıklı bir yaşam için operasyon türü ne olursa olsun embriyonun tamamı kadının bedeninden çıkarılmalıdır.

Dış Gebelik İlaçlı Tedavi

Uzmanlar dış gebelik durumunu 8.hafta içerisinde ya da daha öncesinde teşhis etmeleri durumunda embriyo henüz 5 cm’den küçük olmaktadır. Bu da uzmanların gebeliği enjeksiyon ve ilaçlarla sonlandırma kararı almalarında katkıda bulunmaktadır. Embriyonun yaşamadığı durumlarda da kullanılan bu ilaç tedavisinde bir günlük ve dozluk olan ilaç alınmaktadır. Yedi gün içerisinde yapılacak olan HCG testi değerlerine göre ilacın yeniden alınması gerekebilmektedir. Kademeli düşüş için tekrarlar 24 ya da 48 saatlik aralarla da yapılabilmektedir. Tedavi üç haftalık bir zamanı bulabildiği için kadınların tedavi süresinde;

Dis Gebeligin nedir
Dış Gebelik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? 37
  • Cinsel birliktelik yaşamamaları,
  • Cilt lekelerine neden olan ilaç yüzünden güneşe maruz kalmamaları,
  • Vajinal doku muayenelerinden uzak kalmaları,
  • Uzmanların önermediği ilaçları kullanmamaları çok önemlidir.

Bazı durumlarda HCG değerleri düşse bile tüp yırtılma olasılığı bulunmaktadır. Bu neden yüzünden dış gebelik belirtileri gösteren ve tedavisi yapılan kadınların ultrason muayenesi de olmaları lazımdır.

Dış Gebelik Ameliyatından Sonra Yeniden Hamile Kalmak

Kadınların dış gebelik yüzünden tüpleri zarar görebilmektedir. Ancak zarar görme durumu gerçekleşmemişse yeniden gebe kalınması mümkündür. Tüplerin yırtılması ya da ek sorunların görülmesi ise yeni gebelik şansını azaltmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir