Diş Estetiği ile İlgili Bilmeniz Gerekenler?


Diş Estetiği; dişlerin genel görünümü ile ilgili problemlerde kullanılan bir uygulama türüdür. Dişleri aynı düzende tutmayı, estetik görünmeyi aynı zamanda da sağlıklı bir diş yapısına sahip olmayı hedefleyen diş estetiği, hayatın her alanında güvenli bir gülüş sağlar.

Diş estetiği kullanımı ile dişler sıra sıra dizilebilir. Sosyal hayatta daha etkili iletişim kurabilmek ve aynı zamanda karşınızdaki ile iletişim kurarken kötü bir izlenim bırakmamak için diş estetiği son derece etkilidir ve sizi bu tür olumsuz durumlardan korur. 

Kişi neden gülüş tasarımı uygulamalarını seçti; ilk muayenede gülümsemesi istendiğinde; Ağzını gösterdiğinde ve gülümserken ağzını açıp kapadığında tereddüt etmesinden anlamak kolaydır. Ağız içi muayene sonrasında da bulunan bu durumlar doğrulanır. Genel olarak; Birbiriyle uyumsuz olan dişler ve bu bozukluklara bağlı olarak hastalıklı diş etleri ilk tespit edilmesi gereken durumlardır.

Diş Estetiğinde En Sık Kullanılan Yöntemler Nelerdir? 

  • Tam seramik kaplama
  • Lamine (yaprak) porselen
  • Porselen dolgular 
  • Ortodontik tedavi, dişlerin pozisyonundaki değişiklikleri ortadan kaldırır. 
  • Diastema tedavisi ile dişler kesilmeden dişlerdeki boşluklar doldurulur. 
  • Dişeti seviyesindeki havzadaki düzensizlikler giderilir ve diş eti sorunları düzeltilir. 
  • Diş, dudak ve yanak uyumu garantilidir. 
  • Mevcut kırık ve çarpık diş; Laminat, seramik veya zirkonyum kaplamalar karşılık gelenleri ile tedavi edilir. 
  • Diş daha koyu bir renkle aydınlatılır. Eksik dişlerin yerine 
  • İmplant veya köprü protez uygulaması yapılır ve diş sırası güzel bir görünüme kavuşur

Diş implantı titanyumdan yapılmış bir diş köküdür. Titanyumun kullanılmasının sebebi en kısa sürede insan vücuduna uyum sağlaması ve ağızda farklı tatların oluşmasını engel olmasıdır. Diş estetiği kullanılırken genellikle bireysel diş kusurları için kullanılan diş implantı, komşu dişlerin desteği olmadan çene kemiğine uygulanan implantlar yardımıyla üretilir. İmplant çeneye yerleştirildikten sonra 3 ay içerisinde implantın tam olarak oturması beklenir.

Bu süreç kişi için önceleri zor olsada gün geçtikçe iyileşme sağlanır. Bu işlemden sonra dişlerin imalat aşaması sona erer. Kişiye göre tasarlanan dişler, diş hekiminiz tarafından takılır.  Dişlere şekil vermek ve estetik bir görünüm elde etmek için kişinin isteklerine göre işlem gerçekleştirilir. İşlem esnasında son dokunuşları hekiminiz sizin isteklerinize uygun şekilde uygular. Bu işlem ortalama 3 ila 10 gün sürer.

Dental İmplant Nedir?

Dental implantlar; diş implantı titanyumdan yapılmış yapay bir diş köküdür. İnsan dokusu ile uyumlu bu yapı ile çene arasındaki biyolojik birleşme sürecinden sonra vücudun bir parçası haline gelirler. 

Tek diş eksikliği durumunda komşu sağlıklı dişlere uygulamadan eksik dişlerin ekleyebilme özelliği; Çoklu diş eksikliklerinin giderilmesi için sabit dişler kullanılır. Lokal anestezi altında implantların küçük bir cerrahi işlemle çeneye yerleştirildiği işlem sonrasında kişi hemen günlük yaşantısına dönebilir. 

 Tek seansta dış estetiği; eskisi gibi kalıcı bir uygulama değil. Gelişen tıbbın dünyasında diş hekimlerine sunulan imkânlar sayesinde bazen kişinin diş yapısına ve durumuna göre tek seansta estetik bir diş tedavisi yapılabilmektedir. Tek seansta gülüş estetiği; Laminat diş kaplama (yaprak porselen uygulaması), metalsiz seramik köprü uygulaması ve seramik dolgu uygulamasıdır. Bu gibi durumlarda ileri teknolojinin sunduğu kameralar ile diş ölçümü yapıldıktan sonra dijital kamera yardımıyla görüntü kayıt altına alınmakta ve bilgisayar ortamına 3 boyutlu olarak aktarılmaktadır.

Dental İmplant Nasıl Yapılır?

Hasta ve doktorun dişin görüntüsü ile ilgili birlikte alacağı net bir karardan sonra yeni diş özel bir cihaz ile porselen bloklardan çıkartılır ve böylece işlem sona erer. Bu uygulama sayesinde diş problemi olan kişiler birden fazla seansa gerek kalmadan tek seansta istedikleri sonuçları alabilmektedir. Gülüş tasarımı için laminenin hazırlanması lokal anestezi altında yapılır. Bundan dolayı hasta işlem uygulanırken kesinlikle ağrı hissetmez. Hazırlama ve ölçüm işlemlerinden sonra hastanın ağzına direkt olarak geçici kompozit veya akrilik laminateler uygulanır. Bir süre bu geçici dişler ile konfor sağlanır. Asıl kalıcı işleme kadar geçici olarak takılır.

Bu, hastanın tedavi sürecinde herhangi bir hassasiyet sorunu yaşamamasını ve ön diş hazırlık görüntüsünün kapalı olmasını sağlar. Ön bölgede sadece laminalarla planlı bir gülüş tasarımı uygulaması, işlem başladıktan sonra üretilen diş sayısına bağlı olarak ortalama 5 iş günü içerisinde tamamlanır. Hastanın estetik beklentilerini tam olarak karşılayacak şekilde ayarlamalar yapılması gereken durumlarda bu süreye birkaç gün daha eklenebilir.

Diş beyazlatma uygulaması; dişleri kötü gösteren bir diğer durum da sararma veya orijinal renginin kaybolmasıdır. Bu gibi durumlarda estetik diş uygulamalarından biri olan diş beyazlatma kullanılır. Sigara, çay, kahve gibi dişlerin sararmasına neden olan durumlar ve mikroskobik boşluklar dişlerin renginin değişmesine yani koyulaşmasına neden olur.

Diş beyazlatma uygulaması sırasında dişlere uygulanan müstahzarlar dişlerin renk değiştirmesine neden olan durumları ortadan kaldırarak dişleri daha estetik ve güzel hale getirir. Porselen malzeme parlak yüzeyi nedeniyle cilalama sonrası herhangi bir renk değişikliği göstermez, ancak burada bahsedilen malzemenin iç renklenmesi ve kimyasal özelliklerindeki değişiklik ile ilgilidir ve rutin diş hekimi ziyaretleri sırasında renk bozulması üzerine kolayca oluşabilecek lekelenme parlatılarak eski görünümüne kavuşur.

Dental İmplant işlemi günümüzde oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Hastalar işlem sonrasında gayet konforlu kalıcı dişlere sahip olur. Fiyatları uygulama yapılan merkeze ve diş hekimine göre değişkenlik gösterir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir