Dirsek Üzerinde Ağırlık Kaldırma Sorunları


Dirsek üzerinde ağırlık kaldırma önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Dirsekte aşırı sıvı oluşması ağrılara sebep olur. Genel olarak “dirsekte sıvı” olarak tanımlanan durum tıbbi olarak dirsek bursiti olarak adlandırılır. Dirsek kemiğinin ucu ile cilt arasında yer alan küçük bir sıvı kesesi olan bursa, cildin ve kemiğin birbirine karşı serbestçe hareket etmesini sağlar. Bursa tahriş olduğunda sıvıyla dolar ve aşırı derecede ağrılı hale gelir. Dirseğin arkasına hafifçe bastırmak, içindeki sıvıyı hissetmenizi sağlar, “dirsekte sıvı” bu nedenle durumun popüler takma adıdır. Dirsek üzerinde ağırlık kaldırma ve dirsekteki sıvı arasındaki ilişkiyi anlamak, ağrılı durumu önlemenize yardımcı olabilir.

Halter Yaralanması

Dirsek bursitine, yaralanmalardan enfeksiyonlara kadar çeşitli faktörler neden olabilir. Bunlar arasında uzun süreli baskı ve travma en yaygın nedenlerdir. Dirseğin ucuna doğrudan bir darbe, bursanın aşırı sıvı üretmesine neden olarak bursitle sonuçlanabilir. Dirsek travması, ağırlık kaldırmada yaygın olmasa da, dirseğinizi yanlışlıkla bir ağırlığa, makineye veya egzersiz sehpasına çarptığınızda meydana gelebilir. Benzer şekilde dirsek ucuna uzun süreli baskı da bursada şişmeye neden olabilir. Ağırlık kaldırırken dirseklerinizin üzerinde uzun süre dinlenmek, sonunda dirsek bursitine neden olabilir.

halter yaralanmasi
Dirsek Üzerinde Ağırlık Kaldırma Sorunları 36

Enfeksiyon

Bazen bursit bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Dirseğin arkası çizilirse veya delinirse, bakteriler deriye girip bursayı enfekte edebilir. Bir enfeksiyon başladığında, bursa hızla şişer ve cilt genellikle ısınır ve kırmızı olur. Her gün birden fazla kişi spor salonu ekipmanı kullandığından, egzersiz makineleri, ağırlıklar ve tezgahlar tehlikeli bakteriler barındırabilir. Paylaşılan ekipmanı kullanmadan önce cilt çiziklerini veya deliklerini kapatarak enfeksiyonları önleyin.

Tedavi

Herhangi bir tıbbi durum veya yaralanmada olduğu gibi, özel durumunuzda da,  gereken uygun tedavi için bir doktora danışın. Çoğu durumda, dirsek bursitinin iyileşmesi için dinlenmeye ve zamana ihtiyacı vardır. Bursit tamamen iyileşene kadar dirseğinizi kullanmaktan kaçının ve mümkün olduğunca kalbinizin üstünde tutun. Her dört ila altı saatte bir 20 dakikalık seanslar için bölgeye buz uygulayın. Buz torbanız yoksa, bir torba ezilmiş buz veya dondurulmuş sebze kullanın. Buz, ağrıyı gidermek için yalnızca bölgeyi uyuşturmakla kalmaz, aynı zamanda iltihabı ve şişliği de azaltır. Doktorunuz ayrıca şişmeyi daha da önlemek için dirseğinizi elastik bir bandajla sarmanızı önerebilir. Ayrıca bir antibiyotik, antiinflamatuar veya steroid ilaç da yazabilir.

dirsek yaralanma
Dirsek Üzerinde Ağırlık Kaldırma Sorunları 37

Düşünceler

Dirsek bursiti kesinlikle uygunsuz veya aşırı ağırlık kaldırmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilse de, sporla ilgili en yaygın dirsek yaralanması değildir. “American Family Physician” da yayınlanan bir makaleye göre, halterle ilişkili en yaygın dirsek yaralanmaları arasında biseps / triseps tendinozu, ön kapsül gerilimi, ulnar sinir sıkışması ve radyal tünel sendromu yer alır. Dirsek bursiti ise en çok futbol, basketbol ve güreş sporları ile ilişkilidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir