Dil Şişmesi ve Kabarması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?


Çoğu kişi tarafından göz ardı edilse de dil vücudun işaretçisi olabilir. Dildeki çeşitli problemler sağlık sorunlarının ilk belirtileri arasında yer alabilir. Şişmiş, kabarmış, çatlak çatlak taraklanmış dil çeşitli vitamin eksikliklerinin habercisi olabilir.

Dildeki sorunlar başlıca tiroid rahatsızlıkları olmak üzere bazı sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Dilinizde taraklı bir görünüm oluşmuş ve ciddi rahatsızlık hissediyorsanız doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

tarakli dil
Dil Şişmesi ve Kabarması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir? 38

Taraklı Dil ve B12 Vitamini

Mayıs 2016 tarihinde yapılan çalışmaya göre ağız sağlığı açısından en önemli vitaminlerden biri B12 vitaminidir. B12 eksikliği taraklı ve şişmiş bir dilin yanı sıra dilde ağrı ve acı, kırmızı dil, ağız yarası ve çatlaklar, kaşıntı, yanma gibi belirtilere sebep olabilir.

B12 vitamini eksikliğinin ağız dışında ortaya çıkan belirtileri şu şekildedir:

  • El, ayak ve bacaklarda karıncalanma
  • Yürüme güçlüğü
  • Denge problemleri
  • Hafıza kaybı
  • Düşünce dağınıklığı
  • Yorgunluk
  • Anemi

B12 düşüklüğü çok farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkan ve alakasız gibi görünen belirtiler eksikliğin fark edilmesini zorlaştırabilir. B12 eksikliği uzun süre tedavi edilmediğinde ciddi sinir hasarlarına sebep olabilir. Bundan dolay eksikliğin erken tanınması ve tedavi edilmesi gerekir.

B12 eksikliği vitaminden zengin besinlerin tüketilerek veya vitamin takviyeleri ile tedavi edilebilir. Eğer beslenmeniz B12 vitaminden fakirse bazı değişiklikler ile eksikliği tedavi edebilirsiniz. Fakat bazı kişiler normal beslenmelerine karşın vitamini bağırsaklardan ememez. Bu kişilerde enjeksiyon B12 takviyeleri kullanılabilir.

b12 eksikligi nedir
Dil Şişmesi ve Kabarması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir? 39

Yapılan kan tahlillerinde B12 düşüklüğü tespit edilmesi durumunda istiridye, karaciğer, alabalık, somon, sığır eti, yoğurt, süt ve yumurta gibi zengin kaynakları tüketebilirsiniz. Et, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar vitamin bakımından zengindir. Hayvansal besinleri tüketmek istemeyen vegan ve vejetaryenler B12 bakımından zenginleştirilmiş tahılları kullanabilirler.

B12 eksikliği belirtileri hissediyorsanız doktora başvurunuz. Yapılan kan testi ile vitamin eksikliği ortaya çıkarılır veya ekarte edilir. Eksiklik olanlarda ayrıca bu durumun sebebi de araştırılmalıdır. Yapılan incelemeler sonucunda uygun tedavi uygulanır.

Demir Eksikliği ve Dil Belirtileri

Dildeki değişikliklerin tek sebebi B12 eksikliği değildir. Demir vücutta hayati öneme sahip mineraldir. Yeterince demir alınmaması durumunda dilde şişlik, taraklanma ve diğer semptomlar ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte demir eksikliği belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

• Anormal solukluk

• Sinirlilik

• Yorgunluk

• Artan kalp hızı

• Dalak büyümesi

• PİKA (besin değeri olmayan toprak, kireç, boya, kalem ucu gibi maddeler yeme isteği)

B12 vitaminde olduğu gibi demir eksikliği de besinlerle ve takviye ilaçlarla tedavi edilebilir. Demirden zengin besinler arasında et (sığır, keçi, koyun), sakatat (karaciğer), kümes hayvanları (tavuk, hindi), balık, yeşil yapraklı bitkiler, lima fasulyesi, börülce yer almaktadır. 

vitamin takviyesi
Dil Şişmesi ve Kabarması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir? 40

Demir eksikliğinin en önemli sebeplerinden biri kan kaybıdır. Eksiklik tespit edilenlerde gizli bir kanama kaynağının olup olmadığı araştırılmalıdır.

Uyarı Belirtileri

Şişmiş, taraklı bir dil vitamin, mineral eksikliği gibi basit sebeplerden kaynaklanmakla birlikte ciddi sağlık sorunların da işaret ediyor olabilir. Dil problemlerinin inflamasyon temelli olanları hipotiroidizm kaynaklı olabilir. İnflamasyon dilde şişlik ve dişleri yanlara doğru itmeye sebep olabilir. Dilin dişler arasında karması taraklı bir görünüme sebep olabilir. Vücutta biriken toksinler enflamasyon oluşumuna sebep olur. Toksik maddeler birçok organda hasara sebep olabilir. Bunlardan biri de tiroid bezidir. Çalışması bozulan tiroid bezi çeşitli dil problemlerine sebep olabilir. Tiroid bezinin yeterince hormon üretememesi durumu olan hipotiroidizm dil dışında çeşitli sorunlara da yol açar. Bundan dolayı dil problemlerini evde doğal yollarla tedavi etmeye çalışmak yerine doktora başvurmanız sorunun temellerininin açığa çıkarılması açısından önemlidir.

Dilinizdeki Sorunlara Kulak Verin

Ciddi sağlık problemlerini önceden tespit etmek amacıyla kendi kendinize meme muayenesi, cilt kontrolü yapmış veya yapılması gerekli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kendi kendine dil muayenesi yapmak da önemlidir. Aynanın karşısında hazırlanırken dilinizi kontrol etmek sorunları en erken dönemde tespit etmenizi sağlar.

dil muayenesi
Dil Şişmesi ve Kabarması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir? 41

Kendi kendine dil muayenesi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk ölçüt dilin boyutlarıdır. Sağlıklı dil ağız içine tam oturur. Ucu ön dişlerin hemen arkasına uzanır. Dil dişlere arkadan baskı yapıyorsa boyutları büyümüş olabilir. Dilin şiş veya kba durmasının sebebi dil altındaki bezlere bağlı sorunlar da olabilir. Dilin mi yoksa tükürük bezlerinin mi şişkin olduğunu dil altından ve boyundan ayırt edebilirsiniz.

Aynanın karşısında dilinizi çıkarıp baktığınızda pembe renkli olmalı ve papilla adı verilen koyu noktalardan oluşmalıdır. Sağlıklı dilde çatlak, kesik ve taraklanma olmaz. Pürüzsüz bir dış yapıya sahiptir. Kırmızı veya beyaz lekeler, dilde çatlak veya girintiler tespit etmeniz doktora başvurmanız gerektiği anlamına gelebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir